Селяни везуть мішки з врожаєм картоплі на возі через поле у селі Млинівці Тернопільської області, 12 вересня 2009 року
Фото:

Володимир Гонтар/УНІАН

«У команді є розуміння, що якщо ринок землі не відкрити цього року, то пізніше це зробити буде складно». Таку гучну заяву щодо одного з найдражливіших питань в українській політиці зробив заступник керівника Офісу президента України Олексій Гончарук в інтерв'ю виданню Bloomberg. Поки у владних верхах вирішують, чи стане земля товаром, Громадське відповідає на запитання щодо ринку землі.
1

Чи можна в Україні продавати землю?

Так, немає жодних обмежень на продаж земель несільськогосподарського призначення. Тому якщо бачите оголошення «продам землю під будівництво» — це цілком законно.

Проблема — із землями сільськогосподарського призначення. Таких в Україні 42,7 мільйона гектарів і лише 6% із них можна вільно продавати. Купити і продати вже зараз можна землі для ведення особистого селянського господарства, індивідуального садівництва, підсобного сільського господарства.

На решту, зокрема на майже 28 мільйонів гектарів паїв, поширюється дія мораторію, який народні депутати наприкінці минулого року ухвалили вже вдесяте. 

2

Хто мав право отримати паї?

Розпаювання земель проводилося в 1995 році. Право отримати паї мали учасники колишніх колгоспів, а в незалежній Україні — вже колективних сільськогосподарських підприємств, та ті, хто працював там і вийшов на пенсію. Цієї можливістю скористалися більше шести з половиною мільйонів українців.

Земельні паї відрізнялися розміром в залежності від регіону: на заході України розмір паю може становити 0,2 гектари, а на півдні та сході — 5-6 гектарів.

3

Що таке мораторій на продаж землі?

Це тимчасова заборона на продаж земель сільськогосподарського призначення. Вперше його ухвалили в 2001 році. Після цього було ще дев’ять пролонгацій.

Чому політики раз по раз продовжували мораторій на продаж землі? Прихильники ринку звинувачували їх в лобіюванні інтересів великих агрохолдингів, які, поки діє заборона, назбирали сотні тисяч гектарів землі.

Інша зацікавлена сторона — ті, хто заробляли на «тіньовій» оренді земель державної власності. Там тільки кожен п’ятий гектар орендується відповідно до договору. Що з рештою — таємниця за сімома замками.

А ще гасла «не продамо рідну матір-землю» подобалися виборцям, тому мораторій вписували у виборчу програму кожної другої партії. Додайте сюди ще небажання брати на себе відповідальність і картина складеться.

Мораторій поширюється на державні та комунальні землі сільськогосподарського призначення (10,5 млн га), на сільськогосподарські угіддя (1,3 млн га), приватні паї (27,7 млн га), невитребувані паї (0,02 млн га), приватні землі для ведення сільськогосподарського товарного виробництва (1,5 млн га).

4

Що можна зробити із землею, продаж якої заборонений?

Дві третини земельних паїв українці здають в оренду. Це трохи більше 16,6 млн га. На решті землі або працюють самостійно, або взагалі не обробляють.

Власники земельних паїв можуть залишати земельну ділянку у спадщину своїм спадкоємцям. А також обмінювати свій пай на інший.

5

Що не можна робити із землею, щодо якої діє мораторій?

Головна проблема для невеликих фермерів, що вони не можуть використовувати свою землю як заставу в банках, щоб взяти кредит. Це суттєво обмежує їх можливості залучити кошти для розвитку бізнесу.

Також власники паїв не можуть внести право на земельну частку до статутного капіталу господарських товариств. Хочуть фермери, які мають по кілька паїв, створити кооператив? Та будь ласка, але землю доведеться орендувати у себе.

6

Як же зараз купують землю, якщо діє заборона?

Варто пам’ятати, що зараз є 2,7 млн га земель у вільному продажу. Власники паїв та орендарі використовують різні схеми для того, щоб продавати та купувати ділянки в обхід мораторію.

Найпопулярніша з них — емфітевзис. Це супердовгострокова оренда землі — хоч на мільйон років. І така схема дозволяє виплачувати всю суму оренди наперед. Маємо чистий продаж під вивіскою оренди.

Купити землю в обхід мораторію можна через процедуру обміну земельних паїв. Для цього досить, щоб власник землі обміняв свою ділянку на іншу, але значно меншу. Різницю компенсують грошима. Щоправда тут є ризик, що продавець може заявити про те, що його ошукали і в суді повернути собі ділянку.

7

Якщо мораторій не продовжать, це відкриє ринок землі?

Ні. Для того, щоб ринок землі запрацював потрібно прийняти закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Його мав розробити Кабінет Міністрів і на початку березня подати в парламент. Проте як і в 2016 та 2017 роках не зробив цього, не пояснивши причин.

Поділитись: