Якщо жінкам платити більше за чоловіків, вони також будуть проти вирівнювання оплати праці — експеримент

Жінки, як і чоловіки, можуть виступати проти подолання гендерного розриву в оплаті праці, якщо вони заробляють більше грошей.

Такий висновок зробив доцент кафедри економіки Дейтонського університету Марлон Вільямс, пише Business Insider.

Науковець провів серію лабораторних експериментів, під час яких учасники мали відповісти на 30 запитань. Учасників попередили, що сума грошової виплати залежить від кількості правильних відповідей.

В одній із версій вікторини Вільямс підібрав питання так, щоб перевагу відповісти правильно мали чоловіки. Він обрав питання, які стосувалися тем, які, як свідчать опитування, цікавлять чоловіків більше — спорт і певні жанри кіно. Інша версія вікторини була на теми, які можуть більше зацікавити жінок.

Чоловіки у середньому відповідали на 21 запитання правильно у вікторині з питаннями, які надавали їм перевагу. Водночас жінки відповідали у середньому на 13 питань. У вікторині з питаннями, які надавали перевагу жінкам, у середньому чоловіки давали 13 правильних відповідей, а жінки — 21.

Тричі на різних етапах експерименту учасникам давали вибір: або долар платять за кожну правильну відповідь, або ж людям у невигідному становищі платять за правильні відповіді більше (а саме: учасники, які відповіли правильно на менше питань, отримали б 1,25 долара за кожну правильну відповідь, а ті, хто відповіли на більше питань, отримали б 85 центів).

Вільямс каже, що у середньому 96,8% жінок виступали проти коригувальної системи виплат, тобто проти того, щоб учасники у невигідному становищі отримали більше грошей. Таку позицію жінки займали, коли самі були у вигідному становищі, тобто відповіли правильно на більшість питань.

Водночас 90,5% чоловіків були проти зменшення розриву в оплаті, якщо вони відповіли правильно на більшість питань. Коли жінки опинялися у невигідному становищі, то вони частіше за чоловіків підтримували коригувальну систему виплат.

Науковець каже, що лабораторний експеримент не може повністю охопити всі нюанси проблеми, але вважає, що результати дослідження схожі на ті, які можна отримати у реальному світі.

«Моє дослідження показує, що жінки могли б почуватися так само, якби їхнє становище було протилежними. Припускаю, що чоловіки також могли б сильніше закликати до зменшення розриву, якби опинились у світі, де вони отримують менше», — зазначив Вільямс.

Гендерний розрив в оплаті праці

Це форма дискримінації, коли жінки отримують менший заробіток на аналогічній із чоловіками посаді. Відповідно до звіту щодо гендерного розриву в зарплаті, у 2020 році жінки у світі в середньому отримували на 19% менше, ніж чоловіки. У порівнянні з 2019 роком цей показник покращився — тоді жінки в середньому отримували на 21% менше, ніж чоловіки.

Частково причиною гендерного розриву в оплаті є те, що жінки частіше роблять перерву в кар'єрі, щоб завести дітей, або взагалі шукають низькооплачувані посади через те, що ті пропонують гнучкий графік роботи, який можна поєднувати з вихованням дітей. Але це не єдина причина — на гендерний розрив також впливають упередження та дискримінація, які базуються на тому, що саме чоловік має утримувати родину, тому жінка може отримувати менше. Також жінки побоюються просити про підвищення.

Науковці достеменно не знають, що впливає на здатність просити більшої зарплати: негативний досвід у дорослому житті або установки з дитинства.