«Торік я лежала на дивані вдома, дивилася парад по телевізору і думала «Боже, бідолашні, скільки ж вони ходили й тренувалися?» А тепер я — одна з них».

Мар’яна Вілюра на 4 курсі Військового інституту Київського університету імені Тараса Шевченка вивчає військову психологію.

24 серпня вперше за всю історію незалежності на парад окремою «коробкою» вийшли жінки — курсантки Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Військового інституту телекомунікації та інформатизації імені Героїв Крут. Серед них і Мар’яна.

Дівчина виросла в Луцьку в родині батька військового та мами лікарки військового шпиталю. Її молодша сестра також навчається на першому курсі військового інституту, майбутня журналістка. Її тренували йти на параді, але у складі запасних.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна відзначає День Незалежності (ОНЛАЙН)

Мар’яна Вілюра у студмістечку Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київ, 23 серпня 2018 року Фото: Анастасія Власова/Громадське

Мар'яна розповідає, що попри сімейну традицію, не завжди мріяла вступити у військовий виш та пов’язувати своє життя з армію. Та коли у 2014 році випала така нагода, вирішила нею скористатися.

Свій вибір вважає «незалежним», адже батьки на неї не тиснули, а навпаки допомагали і надавали право обирати. Вони розуміли, що професія непроста, але не відмовляли. Домовилися, якщо колись Мар’яна визнає цей вибір помилковим, то це буде її свідомо зроблена помилка та особиста відповідальність.

«Батько спершу був шокований [вибором військового закладу], але він завжди хотів сина, тому згодом став пишатися. А потім за мною пішла і сестра. Для нашого тата військова присяга — це дуже важливо, він нами пишається, йому приємно, що ми беремо участь у параді, дивився кожну репетицію, хвилювався, телефонував, питав як ми. Такі речі дуже зближують».

До того ж, дівчина відчула, що може бути корисною саме в професії психолога. Досі вона жодного разу не пошкодувала про своє рішення, і тепер сподівається, що після отримання диплому працюватиме за фахом — буде допомагати ветеранам адаптуватися після війни.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Я і незалежність: п'ять інших історій  

Окрема жіноча «коробка», сформована з курсанток Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Військового інституту телекомунікації та інформатизації імені Героїв Крут під час генеральної репетиції військового параду, Київ, 22 серпня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеОкрема жіноча «коробка», сформована з курсанток Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Військового інституту телекомунікації та інформатизації імені Героїв Крут під час генеральної репетиції військового параду, Київ, 22 серпня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеОкрема жіноча «коробка», сформована з курсанток Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Військового інституту телекомунікації та інформатизації імені Героїв Крут під час генеральної репетиції військового параду, Київ, 22 серпня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеОкрема жіноча «коробка», сформована з курсанток Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Військового інституту телекомунікації та інформатизації імені Героїв Крут під час генеральної репетиції військового параду, Київ, 22 серпня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеОкрема жіноча «коробка», сформована з курсанток Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Військового інституту телекомунікації та інформатизації імені Героїв Крут під час генеральної репетиції військового параду, Київ, 22 серпня 2018 року Фото: Анастасія Власова/Громадське

На думку Мар’яни, раніше військова психологія була не надто розвиненою в Україні, а за часів колишнього Радянського Союзу її практично не існувало взагалі. Нині ж через війну на сході країни професія розвивається. Тішить Мар’яну активна співпраця з професіоналами країн НАТО — на думку дівчини, майбутнім українським спеціалістам є чому в них повчитися.

«Що для мене означає «незалежність»? Я асоціюю її зі свободою, духовною свободою. Ці поняття для мене в принципі тотожні. Хоча є маленька різниця. Якщо це незалежність, то я незалежна від чогось, а мені дуже важливо бути незалежною морально. Напевно, духовно. От це єдина різниця. А свобода для мене — це свобода вибору»

Мар’яна не вважає себе феміністкою, але погоджується, що активна боротьба і здобутки жінок у питаннях гендерної рівності дуже важливі. А надто це стосується Збройних сил, де жінка може реалізуватися на рівні з чоловіками, отримати високу посаду та рівну зарплатню.

У сучасному світі поняття жіночої та чоловічої професій дуже розмите, вважає Мар’яна Немає тільки жіночих або тільки чоловічих професій. Кожен має бути на своєму місті, і якщо людина відчуває покликання піти у військо, то яка різниця якої вона статі?

«Україна, в якій я б хотіла жити і яка б була незалежною — це все-таки країна, де є можливість реалізувати себе, це покращення, напевно, матеріального достатку різним верствам населення, адже нині із цим є проблема. Треба піднімати статус країни, щоб жити тут було престижно. Наприклад, як у Німеччині чи Америці».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Ціна свята: День Незалежності-2018 у цифрах

Мар’яна Вілюра у студмістечку Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київ, 23 серпня 2018 року Фото: Анастасія Власова/Громадське

Про початок тренувань до параду Мар’яні повідомили за два дні до відпустки, тому спершу вона не надто зраділа, адже збиралася трохи відпочити. Але скоро все змінилося.

«Коли почалися перші репетиції, ми потрапили на летовище Антонова і це було дуже класно! Коли розумієш, що ти — одна з перших 120-ти жінок з поміж 52 тисяч українських жінок-військовослужбовців, які пройдуть Хрещатиком, це неймовірне відчуття. Ти відчуваєш цю велику відповідальність».

Відбирали жінок не за успіхами в навчанні чи якісь заслуги. Насправді за зростом і майстерністю стройового кроку. За місяць підготовки склад змінювався: частину відсіяли, частину замінили запасними. Тренування тривали з понеділка до суботи, по 6 годин на день — 4 години зранку і 2 години ввечері. У неділю зазвичай давали відпочити.

— Було трохи важко, але в результаті все склалося дуже добре, — каже Мар’яна.

— У вас на репетиції в середу комусь із дівчат передавали чізбургер з Макдональдса, бо дуже втомлює все це? Багато енергії витрачається?

— (сміється) Ну, енергії витрачається багато. Ходити мені в кайф, а от стояти важко. Найбільше енергії витрачається не під час самого проходу, а на урочистому заході. Більшість дівчат теж так думають. Крім того, сценарій параду посекундно рописаний, і після багатьох репетицій ти вже знаєш, що станеться наступної миті. Але, мабуть, потім ми будемо навіть сумувати за цим усім.

Люди на Хрещатику спостерігають за військовим парадом до Дня Незалежності, Київ, 24 серпня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеОкрема жіноча «коробка», сформована з курсанток Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Військового інституту телекомунікації та інформатизації імені Героїв Крут. Військовий парад до Дня Незалежності, Київ, 24 серпня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеУчасниця військового оркестру. Військовий парад до Дня Незалежності, Київ, 24 серпня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеВійськовий парад до Дня Незалежності, Київ, 24 серпня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеОкрема жіноча «коробка», сформована з курсанток Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Військового інституту телекомунікації та інформатизації імені Героїв Крут. Військовий парад до Дня Незалежності, Київ, 24 серпня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеВійськовий парад до Дня Незалежності, Київ, 24 серпня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеВійськовий парад до Дня Незалежності, Київ, 24 серпня 2018 року Фото: Анастасія Власова/Громадське

На питання, чи відчули жінки на собі прояви сексизму під час тренувань, Мар’яна відповідає, що не помітила такого. Офіцери-чоловіки, які готували «коробки» казали, що їм незвично бачити й тренувати жінок, але, за словами Мар’яни, жодним чином не підкреслювали жіночу меншовартість в армії.

Але без «сюрпризу» не обійшлося — вихованці вишу МВС не втратили нагоди нагадати курстанткам, що вони — жінки: 

«МВС зробили нам подарунок — заспівали пісню «Червона рута» і подарували по троянді (усміхається). Від самого ранку генерал сказав, що на нас чекає сюрприз, ми не одразу зрозуміли який. Потім уже на Хрещатику нас вишикували, підійшов начальник їхнього закладу, сказав, що для них честь бути пліч-о-пліч з жінками, привітав і нам подарували квіти. Троянди дожили до кінця репетиції, навіть досі стоять у кімнаті (сміється)».

Окрема жіноча «коробка», сформована з курсанток Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Військового інституту телекомунікації та інформатизації імені Героїв Крут під час генеральної репетиції військового параду, Київ, 22 серпня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеОкрема жіноча «коробка», сформована з курсанток Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Військового інституту телекомунікації та інформатизації імені Героїв Крут під час генеральної репетиції військового параду, Київ, 22 серпня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеОкрема жіноча «коробка», сформована з курсанток Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Військового інституту телекомунікації та інформатизації імені Героїв Крут під час генеральної репетиції військового параду, Київ, 22 серпня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеОкрема жіноча «коробка», сформована з курсанток Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Військового інституту телекомунікації та інформатизації імені Героїв Крут під час генеральної репетиції військового параду, Київ, 22 серпня 2018 року Фото: Анастасія Власова/Громадське

Поділитись: