Світ

Космічний фемінізм: навіщо жінки збирають супутник у Киргизстані

12 березня, 2018 15:28
Світ/Космічний фемінізм: навіщо жінки збирають супутник у Киргизстані
Зберегти
Вигляд
lead
У Бішкеку стартував проект, у межах якого киргизькі дівчата зберуть перший в історії країни супутник. Для них організували спеціальну школу, де навчають інженерії. Чому до проекту залучені лише жінки, навіщо взагалі цей супутник і коли його запустять, розповідає Громадське.

Супутник зберуть в офісі місцевого незалежного медіа «Клооп», яке й організувало проект. Сам апарат буде зовсім невеликим, одним з найпростіших — його можна буде легко підняти однією рукою. Конкретну мету наразі не визначили, із цим розбиратимуться вже в процесі збірки. Але передбачається, що він не виконуватиме надто складних завдань.

Спочатку для учасниць проведуть майстер-класи, а збирати супутник планують від середини 2018 року. Організатори сподіваються, що зможуть завершити проект не пізніше, ніж за два роки. Відтак космічний апарат відправлять на Міжнародну космічну станцію, а вже звідти запустять на орбіту.

Загалом на реалізацію проекту потрібно 100 — 150 тисяч доларів. Частину коштів організатори вже мають, решту продовжують збирати через спеціальну краудфандингову кампанію.

Киргизькі дівчата спробують зібрати перший в історії країни супутник Ілюстрація: Тетяна Зеленська для Kloop.kg

В інженерії тільки дівчата

Над проектом працюватимуть лише жінки, таким чином організатори хочуть надихнути їх до професійних звершень. Поза тим, це стане хорошим стартом кар'єри в робототехніці, інженерії, вивченні космосу, розробці штучного інтелекту тощо.

Чоловіків до проекту зумисне не залучають. Однак не з метою дискримінації. На думку організаторів, хлопці й без того мають набагато більше можливостей і передумов для професійного розвитку в суспільстві, чого не скажеш про жінок. Змішана група лише б затвердила цю модель, і найпевніше, не дала б змоги дівчатам проявити свої здібності в повному обсязі.

«У змішаних групах чоловіки зазвичай тягнуть ковдру на себе, не даючи жінкам проявляти ініціативу. Хлопці, може, навіть не винні в цьому. Просто їх так виховують. Але ми думаємо, що вони можуть трохи почекати, щоб потім побудувати другий в історії Киргизстану супутник», — кажуть організатори.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Нежіночі» професії українських жінок

Курси із супутникобудування та 3D-принтингу у Бішкеку Фото: Bektour Iskender

Крізь терня до зірок

Заняття відбуваються щодня, окрім суботи та неділі. Кожне з них триває три години: спочатку учасниці вчитимуть теорію, пізніше візьмуться за практичну частину. Організатори очікують, що влітку в Бішкек приїдуть спеціалісти з NASA, щоб поділитися знаннями й допомогти реалізувати проект.

Загалом до участі відібрали понад 100 киргизьких дівчат різного віку. Конкурсу не проводили — взяли всіх охочих. Серед них і учениці старших класів, і дорослі жінки. Учасниця проекту студентка Марія Лукіна розповідає, що хоче стати частиною чогось більшого, саме тому вирішила долучитися до створення супутника.

«На перший погляд це здається фантастикою — запустити киргизький супутник, — розповідає вона. — Наша країна не асоціюється з космічними технологіями. Тож, коли я вперше почула про проект, це здавалося чимось геть божевільним. Але потім я збагнула, що немає жодної причини, яка б завадила втілити це в життя. Тепер я впевнена, що ми мусимо це зробити».

Ще одна учасниця проекту, Аяна, вчиться паяти й працює з діодами:

«В університеті я вивчаю програмування, отож проект мене дуже зацікавив. А надто, що він має на меті покращення становища жінок у суспільстві. Я хочу бути причетною до створення першого супутника, який запустить Киргизстан».

Через те, що учасниць дуже багато, їх розділять на групи, кожна з яких працюватиме над власною концепцією супутника. У результаті планують обрати найкращу й спільно працювати вже над нею.

Кьюбсат (cubesat) — найменший клас супутників. Загальний бюджет на будівництво і запуск такого супутника складає близько 100-150 тисяч доларів США Ілюстрація: Тетяна Зеленська для Kloop.kg

Космос і боротьба з дискримінацією

Окрім планів запуску супутника є ще одна, ширша ціннісна ідея — боротьба з професійною дискримінацією жінок у Киргистані.

На сайті проекту пишуть: «Нам набридла дискримінація дівчаток, дівчат і жінок в Киргизстані. Нам набридло, що в багатьох родинах дівчаток виховують як обслуговуючий персонал. Нам набридло, що багатьох дівчат у Киргизстані викрадають, ґвалтують, а потім змушують жити з ґвалтівником, називаючи його «чоловіком».

Ідея створити середовище, де група жінок по-справжньому творитиме історію, виникла в одного з авторів проекту Бектура Іскендера після зустрічі зі співробітником NASA. Заразом проект має на меті знищити всі можливі стереотипи й кліше, надихнувши інших дівчат Киргизстану (а може й усього світу) втілювати найфантастичніші мрії.

Проект лише почався, проте організатори налаштовані дуже оптимістично.

«Ми віримо, що Киргизстан стане набагато крутішим місцем, якщо всі його жителі, незалежно від статі, раси й соціального походження, зможуть творити, винаходити та дивувати своїми відкриттями весь світ».

Киргизькі дівчата спробують зібрати перший в історії країни супутник Ілюстрація: Тетяна Зеленська для Kloop.kg

Пов`язані новини