ENRU

«Живе Білорусь»: що відомо про активістку Femen, яка зустріла Лукашенка оголеними грудьми

Data?1500732072
Активістка Femen Анжеліна Діаш оголила груди, скандуючи «Живє Білорусь», під час офіційної зустрічі українського президента з його білоруським колегою Фото: EPA/STEPAN FRANKO

21 липня в Адміністрації президента України під час зустрічі Петра Порошенка із білоруським колегою Олександром Лукашенком, Анжеліна Діаш оголила груди, скандуючи «Живе Білорусь».

Дівчину затримали, а наступного дня їй обрали запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.

За рішенням Печерського районного суду Діаш повинна здати паспорти для виїзду за кордон та не відлучатися без дозволу слідчого з міста проживання.

Як Діаш потрапила до Адміністрації президента

За акредитацією, як журналістка «Деловой столицы» та «Власти денег».

Проте пізніше з’ясувалося, що її посвідчення несправжнє, належить заступнику головного редактора цих видань Ользі Сантаровіч. У видавничій групі «Картель», що видає журнал «Власть денег» та газету «Деловая столица», зазначили, що вони написали заяву до Національної поліції з приводу використання підробного посвідчення.

Засновниця руху Femen Анна Гуцол у Facebook вибачилася перед видавничою групою «Картель» та перед Ольгою Сантарович зокрема. Вона також написала, що збіг з посвідченнями випадкові. Сама Анжеліна відмовилася пояснити як отримала посвідчення. Адвокат Ярослав Яценко цю ситуацію також не коментує.

Що інкримінували Анжеліні Діаш

Хуліганство із опором представнику влади, що карається позбавленням волі на строк від двох до п'яти років.

Фото: hromadske/Богдан Хворостяний

У соцмережі Twitter народний депутат від «Опозиційного блоку» Михайло Добкін, якого позбавили імунітету і тиждень тому обирали запобіжний захід, написав, що готовий взяти дівчину на поруки. Проте адвокат Діаш говорить, що Добкін до них не звертався.

Хто захищав активістку

Від послуг безоплатного адвоката дівчина відмовилася. Натомість написала заяву про те, щоб їй надали власного — Ярослава Яценка. Він займається справами Femen з 2010 року.

Спочатку Яценка відмовлялися пропускати до Діаш. Адвокат викликав поліцію та написав заяву про порушення права на захист, після чого він все-таки зміг побачитися зі своєю підзахисною.

Громадському він розповів, що дівчину близько двох годин утримували у приміщенні Адміністрації президента.

Ніч Діаш провела в ізоляторі тимчасового утримання на Косогірному провулку у Києві.

Як активістка пояснила свій вчинок

«Цією акцією-протестом я хотіла показати, що країна, яка є демократичною, в якій люди помирали за демократичні свободи, не повинна так вільно приймати диктатора Лукашенка. Білорусь – це країна, яка після Радянського Союзу проживає у диктатурі Лукашенка. Це країна, яка не має демократичних свобод. Це є мертва країна, тому я скандувала «Живе Білорусь». Я Була в Білорусі, в Гомелі. Я на власні очі бачила що там було». Винною себе Діаш не вважає.

Фото: hromadske/Богдан Хворостяний

Хто така Анжеліна Діаш

Дівчині 26 років. Вона навчалася у Національному педагогічному університеті ім. М.Драгоманова. Працювала моделлю, викладачем англійської мови.

До Femen Діаш приєдналася у 2009 році. Брала участь у різних акціях руху. Наприклад, у 2016 році намагалася розбити фрагмент Берлінської стіни, привезений до Києва. Тоді Femen пояснили, що таким чином дівчина протестувала проти штучних перешкод на шляху надання Україні безвізового режиму з Європейським Союзом.

У 2012 році разом із захисниками тварин протестувала під Святошинським районним судом, де було перше засідання у справі Олексія Ведули. Хлопець протягом кількох місяців жорстоко поводився з безпритульними тваринами і знімав це на камеру.

У 2013-му Діаш стала однією із героїнь шоу телеканалу ТЕТ «Зупиніть, я закохалася».

У біографічній довідці, що розміщена на сторінці проекту, зазначено, що дівчина «покинула організацію (Femen – ред.), коли зрозуміла, що це – бізнес-проект». Сама Діаш ці слова зараз спростовує: «Вони мене неправильно зрозуміли, перефразували сказане мною. До руху я доєдналася у 2009-му, проте у той період активної діяльності у ньому не брала. Тоді я була неготовою до таких акцій, у мене були інші моральні цінності».

У довідці також зазначено, що дівчина займалася в театральній студії «Чорний квадрат», грала в благодійних виставах, професійно займалася спортом, гандболом, та після травми вимушена була піти з команди.

Окрім того, тут наведена фраза, що належить Анжеліні: «Я переконана, що чоловік має бути мисливцем, він має завойовувати свою обраницю, проявляти ініціативу, якщо цього не відбувається, то для мене це дивно». У розмові з Громадським Діаш прокоментувала її так: «По-перше, це було шоу, мені треба було висловити якусь свою думку. Фемінізм – це коли жінки з чоловіками на рівних правах. Звісно, що я не вважаю, що чоловік повинен завойовувати жінку».

Як відреагували Femen

На офіційному сайті руху зазначено, що цією акцією він висловив своє ставлення до візиту Лукашенка в Україну: «Femen хоче нагадати всьому світу – Лукашенко диктатор і ми не повинні приймати його в демократичній країні! Живе Білорусь! Стоп диктатура!».

Лідерка Femen в Україні Анна Гуцол зазначила: «Ми обурені рішенням. У нас були аргументи на суді, що наш протест не є кримінальним злочином. Не зрозуміло чому ж запобіжні заходи. Це обурює тому, що ми сподівалися, що нас відпустять і ми будемо ходити на слідчі дії. Таке рішення означає, що вони вважають, що наш вчинок є кримінальним злочином».

Гуцол також додала, що це перша заборона для Femen на виїзд: «У нас таких випадків не було навіть за часів Януковича. Зазвичай все було адміністративною відповідальністю. Це ми вперше отримали таке обмеження на свободу пересування».

Підписуйтесь на наш канал в Telegram