Журналісти виявили, що Джо Байден нібито бачився з представником Burisma за часів віцепрезидентства завдяки сину

Журналісти газети New York Post опублікували листування сина кандидата в президенти США Джо Байдена Гантера з радником голови Burisma Вадимом Пожарським. У ньому йдеться, що Байден нібито познайомився з Пожарським через сина ще у 2015 році, коли обіймав посаду віцепрезидента. Сам політик це заперечував.

У листі, який оприлюднили журналісти, нібито Вадим Пожарський пише Гантеру Байдену, що був радий познайомитись з його батьком та запрошує його на нову зустріч, щоб «випити разом каву».

Лист начебто дістали завдяки власнику центру комп'ютерного сервісу у штаті Делавер. Невідомий чоловік приніс до майстерні пошкоджений MacBook Pro, але не заплатив за ремонт та не повернувся за технікою. На комп'ютері були наліпка Фонду Бо Байдена, старшого сина Джо Байдена, що загинув у 2015 році, та начебто особисті відео молодшого сина Гантера.

Журналісти зазначають, що власник магазину повідомив правоохоронців про ноутбук та його вміст, після чого техніку та жорсткий диск вилучило ФБР. Перед тим, як віддати матеріали, власник магазину зробив копію диску та віддав його адвокату Руді Джуліані, який сам є юристом Дональда Трампа. Джуліані, за словами журналістів, вирішив передати матеріали New York Post.

Це справді так?

Наразі невідомо, чи є ці листи справжніми. Сам кандидат у президенти США від Демократичної партії Джо Байден раніше заперечував зустрічі з Пожарським. Речник виборчої кампанії Байдена Ендрю Бейтс заявив, що під час роботи на посаді віцепрезидента Байден «проводив тільки офіційну політику та не робив нічого протизаконного».

Найбільші світові соцмережі Facebook та Twitter також ставляться до інформації критично. Наразі будь-які згадування та поширення публікації New York Post автоматично видаляються до того часу, поки триває перевірка її правдивості.

Президент США Дональд Трамп розкритикував Facebook та Twitter за їхню політику, а самого Джо Байдена назвав «корумпованим політком».

У чому звинувачують Байдена?

Головне звинувачення проти Джо Байдена ㅡ це нібито конфлікт інтересів через співпрацю його сина Гантера з українською компанією Burisma. Байден на посаді віцепрезидента начебто погрожував скасувати грошову допомогу Києву, якщо не звільнять генпрокурора Віктора Шокіна, який вів розслідування проти Burisma.

Пізніше посол США в Європейському Союзі Гордон Сондланд підтвердив це. Однак, звільнення Шокіна також вимагали і МВФ, і ЄС, і навіть деякі конгресмени-республіканці.

Робота Гантера Байдена в українській компанії зацікавила і самого Трампа. Інформатор з Білого дому повідомив, що під час розмови з президентом Володимиром Зеленським Трамп вимагав поновити розслідування проти Burisma. Інформація про тиск Трампа на Україну обурила багатьох. У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу. Та, попри опубліковану стенограму розмови, сам Трамп і Зеленський заперечували будь-який тиск.

Burisma — що це за компанія?

Це одна з найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював.

У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування.

Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му у Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував.