Колишній віцепрезидент США Джо Байден (ліворуч) із сином Гантером на баскетбольному матчі у Вашингтоні, округ Колумбія, США, 30 січня 2010 року
Фото:

EPA-EFE/ALEXIS C. GLENN/POOL

Гантер Байден — молодший син колишнього віцепрезидента США Джо Байдена. Донедавна він працював у раді директорів української газовидобувної компанії Burisma, яка належить ексміністру екології Миколі Злочевському. І саме через це у Байдена-старшого зараз проблеми. Нинішній президент Дональд Трамп звинувачує демократа у корупції.

Справа у тому, що коли Байден був віцепрезидентом і курував політику США щодо України, він погрожував скасувати грошову допомогу Києву, якщо не буде звільнений генпрокурор Віктор Шокін. На думку Трампа, Байден таким чином хотів зупинити розслідування проти Burisma, де працював його син. У цьому і полягав нібито конфлікт інтересів. Однак, насправді Байден вимагав звільнити Шокіна, бо цього ж вимагали і МВФ, і ЄС, і навіть деякі конгресмени-республіканці.

«Думати, що Байден змінив політику Білого дому заради 3,5 мільйонів доларів (стільки теоретично міг заробити Гантер у Burisma — ред.) — це просто смішно», — каже британський журналіст Олівер Буллоу в інтерв’ю hromadske. Та все ж багато хто вважає, що приєднуватись до ради директорів Burisma було необачним з боку Гантера. «Лише видимості конфлікту інтересів достатньо», — кажуть кілька американських чиновників у коментарі New Yorker.

Та історія з Burisma — не єдиний скандал, в який потрапляв Байден через сина. На імідж батька неодноразово впливали сумнівні бізнес-зв’язки сина, його проблеми з наркотиками та алкоголем, а також інші скандали та звинувачення. Розповідаємо про сім’ю Байденів та про те, як поведінка Гантера впливала на кар’єру батька.

Втрати близьких

Гантер — єдина дитина Байдена, яка досі жива. На долю їхньої родини випало кілька трагедій. У 1972 році в автокатастрофі загинули мати та сестра Гантера. Його брат Бо та він сам сильно травмувались. Тоді Джо Байден вперше виграв вибори до Сенату. У січні 1973-го він прийняв присягу у палаті, де відновлювався дворічний Гантер.

У 2015 році старший брат Гантера, Бо, помер від гліобластоми. Йому було 46 років. У мемуарах Джо Байден пише, що спочатку вважав, що це може зруйнувати його, але насправді згуртувало сім’ю.

За майже 50 років у політиці Байден робив контроверсійні кроки, про які зараз шкодує. Серед них, зокрема, і підтримка вторгнення в Ірак у 2003 році. Та в очах ліберальної частини прихильників Байдена реабілітує те, як він відреагував на втрату сина і чому вона навчила його, зазначає журналіст Адам Ентус у статті для New Yorker.

Байден дуже пишався сином і вважав того кращою версією себе. З дитинства Бо члени родини Байденів бачили, що він, як і батько, піде у політику. Джо Байден сподівався, що з допомогою Гантера Бо одного дня зможе виграти президентські вибори.

Молодший брат завжди підтримував старшого. У школі Гантер допоміг Бо обратися президентом класу, роздаючи агітаційні проспекти.

Для політичної кар’єри Байдена-старшого підтримка сім’ї теж завжди відігравала ключову роль. Обоє синів від народження були присутні майже на всіх політичних подіях за участі Джо Байдена. Для Гантера винятком став мітинг у травні 2016 року. На ньому він не з’явився через чергові повідомлення у пресі про його зловживання наркотиками. 

«Те, що я не міг бути присутнім, розбиває мені серце», — зізнався Гантер, однак він переживав через те, як повідомлення можуть вплинути на його батька.

Газетні заголовки про Гантера не раз створюватимуть неприємності для Байдена-старшого. Гантер зізнається, що ніколи не бажав нашкодити репутації батька.

Особисте життя

Подружні і позашлюбні зв’язки Гантера теж неодноразово ставали інфоприводами для публікацій у ЗМІ. Деякі з них прихильники республіканців сприймали негативно, що кидало тінь на кар’єру батька.

У 1992 році Гантер познайомився з дівчиною на ім’я Кетлін. Йому було 23 роки, і він лише отримав ступінь бакалавра історії, однак, після трьох місяців побачень, Кетлін завагітніла. Вони одружились у липні 1993-го. Їхня третя донька народилась у 2000 році. А в 2016 Кетлін подала на розлучення.

До цього подружжя намагалось врятувати шлюб і відвідувало сеанси психотерапії для пар. Однією з проблем був алкоголізм Гантера. На одному із сеансів вони домовилися, що якщо Гантер почне пити знову, він муситиме виїхати з дому. Через день після їхньої 22-ої річниці він випив пляшку горілки і покинув подружній дім назавжди. У 2017 році пара офіційно розійшлась.

Однак наступна жінка у житті Гантера з’явилась дещо раніше. Після смерті брата Гантер зблизився із його вдовою Гейлі. Пара довго приховувала свої стосунки, однак викрила їх тоді ще дружина Гантера Кетлін. Вона домагалась замороження рахунків Гантера, мотивуючи це тим, що той витрачав гроші на інших жінок, лишаючи сім’ю у скруті. Це клопотання потрапило в пресу, і стосунки Гантера і Гейлі стали публічними.

Те, що молодший син віцепрезидента зустрічається із вдовою брата, не всі добре сприйняли. Тож Джо Байдену довелося зробити офіційну заяву для преси: «Ми щасливі, що Гантер і Гейлі знайшли одне одного і вирішили пов’язати свої життя знову після такої втрати… Вони мають повну підтримку від мене та Джил (друга дружина Байдена-старшого — ред.) і ми радіємо за них».

На початку 2019 року пара розійшлась. Гантер пояснював це тим, що вони втомилися від постійної критики: «Все, що ми отримували — це було лайно від усіх, увесь час».

На початку травня Байден-молодший познайомився із режисеркою з Південної Африки на ім’я Меліса Коен, а вже за тиждень зробив їй пропозицію. Коен погодилась вийти заміж за Гантера наступного ранку.

Проблеми з алкоголем і наркотиками

Медіа не втомлювались писати про наркотичну та алкогольну залежності Гантера Байдена. Ці публікації створили чимало проблем як Гантеру, так і його батьку, створюючи негативний образ політика із сином-гульвісою.

Коли у 2001 році Байден-молодший працював у лобістській фірмі у Вашингтоні, він із сім’єю переїхав у Вільмінгтон, поближче до решти сім’ї Байденів, для яких це місто є рідним. Додому він їздив на поїзді, однак не завжди на нього встигав. У такі вечори він зазвичай ішов в індійський ресторан Bombay Club, щоб випити. За роки роботи у фірмі Гантер став постійним клієнтом закладу, який був популярний серед політиків, лобістів, дипломатів та репортерів. «Коли я почав думати, чи варто мені встигнути на останній потяг, чи лишитися, щоб випити, я зрозумів, що в мене проблема», — згадує Байден у коментарі New Yorker.

Вживати наркотики Гантер почав в університеті: він вживав кокаїн, інколи – курив крек. Він кілька разів був учасником реабілітаційних програм, про що час від часу дізнавались ЗМІ.

Після роботи лобістом Гантер схотів спробувати себе в більш соціально важливій роботі, як його батько і брат. У 2011 році він вирішив приєднатися до резервістів американського флоту. Перед зарахуванням Гантер зізнався, що раніше вживав наркотики, але на той момент був тверезим. Завдяки рекомендації від знайомого ексофіцера військової розвідки Грега Кіллі, Байдену дозволили служити, не зважаючи на його вік.

За кілька місяців Гантер отримав листа, в якому йшлося, що в його аналізах знайшли сліди кокаїну. За словами Байдена, кокаїн міг міститись у сигареті, яку йому запропонували двоє незнайомих чоловіків біля одного з барів. Однак апелювати Гантер відмовився, побоюючись, що інформація може просочитися в медіа. Зі служби у флоті його звільнили.

У 2016 році по дорозі в Аризону, аби взяти участь у черговій програмі реабілітації, Гантер мав пересадку у Лос-Анджелесі. У барі він зрозумів, що лишив гаманець з паспортом у літаку. Через це він мав залишитися у Лос-Анджелесі ще на тиждень. Одразу після прибуття в Лос-Анджелес Байден спитав у безхатька, де можна купити крек. Той познайомив його із дилером. Впродовж тижня Гантер неодноразово повертався, аби купити ще.

Колишній віцепрезидент США Джо Байден (ліворуч) виходить з літака з сином Гантером та онукою Фіннеґан в аеропорту в Пекіні, Китай, 4 грудня 2013 року
Фото:

EPA/NG HAN GUAN/POOL

Проксі-корупція

Прізвище Байден неодноразово допомагало Гантеру просувати свою кар’єру, однак не існує доказів, що він використовував цю перевагу навмисно. У лобістській фірмі The National Group, де він працював, було правило: «Гантер не робив нічого, у чому брав би участь його батько, не робив нічого, що вимагало б допомоги від його батька». Та критики Байдена називають те, чим займався Гантер, «проксі-корупцією».

У 1996 році Гантер став працювати юристом у компанії MBNA America, яка була одним з найбільших донорів кампаній Байдена-старшого. У віці 26 років він заробляв більше за батька. Два роки потому колумніст Байрон Йорк написав про Байденів так: «Діти впливових батьків часто отримують хорошу роботу, однак у випадку з Байденами це було проблемою. Зрештою, цей сенатор роками виступав проти корупційного впливу грошей у політиці».

Нинішні критики Байдена стривожені не лише роботою Гантера в Україні, а і його бізнес-зв’язками у Китаї. У 2013 році він разом з Девоном Арчером та китайським інвестиційним банкіром Джонатаном Лі заснували фонд BHR Partners. Гантер став членом ради директорів, однак не мав жодної акції фонду, аж поки його батько не покинув Білий дім.

У грудні 2013-го Гантер домовився, аби його партнер Лі потиснув руку його батьку у готелі, де зупинився віцепрезидент під час офіційного візиту в Китай. Пізніше Байдену-молодшому закидали те, що приблизно через 10 днів після цієї поїздки його інша фірма Rosemont Seneca Partners підписала ексклюзивну угоду про співпрацю з китайським урядом. Однак насправді угода була підписана ще до прибуття Байденів у Китай, а сам Гантер не був серед підписантів.

У 2017 році Є Цзяньмін, китайський енергетичний магнат, зустрівся з Байденом-молодшим. Для обох зустріч мала практичний інтерес: Є шукав можливостей інвестувати в енергетичні проєкти у США, а Байден натомість сподівався, що Є зможе зробити значну пожертву до світової продовольчої програми під егідою ООН. Він тоді співпрацював із її американською гілкою. 

Пізніше Байден почав використовувати свої зв’язки для того, щоб укласти угоду для компанії Є під назвою CEFC. Метою було інвестувати 40 мільйонів доларів у газовий проект у Луізіані, який мав створити тисячі нових робочих місць. Байден дуже пишався цим проєктом. Однак, у лютому 2018-го Є заарештували у Китаї у межах антикорупційного розслідування. Гантер Байден сказав, що не підозрював, що Є може бути «сумнівним персонажем».

У 2014 році Байден разом із Арчером приєднуються до ради директорів компанії Злочевського Burisma. Тоді власник прагнув покращити імідж компанії і привести управління до західних стандартів. Окрім Байдена та Арчера, членом ради директорів Burisma став колишній президент Польщі Александр Кваснєвський (він працює там і досі).

Через 3 місяці після того, як Байден приєднався до Burisma, аудиторська фірма, яку найняли перевірити компанію, відзвітувала, що не змогла знайти інформацію про будь-які розслідування, які б велись щодо Burisma чи Злочевського. Гантер Байден пізніше пояснював, що приєднався до компанії лише щоб привнести найкращі західні практики управління.

Про те, як вплине робота Гантера у компанії Злочевського на кар’єру його батька, вони з сином говорили лише раз. Як згадує Гантер, батько йому сказав: «Сподіваюсь, ти знаєш, що робиш». Американський журналіст Франклін Фоер вважає, що Байдену слід було чесно поговорити з сином про рішення співпрацювати з Burisma.

В інтерв’ю hromadske Фоер сказав: «Це недобре його характеризує, що він не сказав сину: «Розумієш, тобі не варто зв’язуватися із цими людьми, це корумпована організація, і, як твій батько, я не хочу, щоб ти це робив. Ти робиш дещо, що врешті виглядатиме погано для мене як віцепрезидента, оскільки я насправді переймаюсь боротьбою з корупцією в Україні».

Поділитись: