ЗМІ: в Кабулі пролунали нові вибухи. Кількість померлих унаслідок перших двох збільшилася до 60

Низка ЗМІ повідомила про щонайменше два нові вибухи після того, як відбувся підрив в аеропорту Кабула, що в Афганістані.

Про це з посиланням на власні джерела пишуть інформаційне агентство Anadolu та телеканал Al Arabiya. За даними телеканалу, вибухи пролунали на околицях міста. Закі Дар'ябі з кабульського видання Etilaatroz також повідомив, що в місті було чутно гучний звук вибуху.

За даними Global News, троє людей унаслідок вибуху загинули.

За даними BBC, всього унаслідок вибухів у Кабулі загинули щонайменше 60 людей та ще 140 постраждали. Зокрема, за даними ЗМІ, загинули 12 американських військовослужбовців: 11 морських піхотинців та медик військово-морських сил, які загинули під час вибуху в аеропорту Кабула.

В Пентагоні підтвердили випадки смертей та поранень громадян США, хоча точної кількості не назвали.

Країни по-різному відреагували на вибухи в Кабулі. Так, Норвегія зазначила, що більше не може продовжувати евакуацію своїх громадян з Афганістану. Натомість прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що ця атака в аеропорту була «підлою», але країна продовжить роботу з евакуації.

Американський сенатор Ліндсі Грем закликав адміністрацію Байдена знову відкрити авіабазу в Баграмі, щоб допомогти евакуювати американців та афганців. Міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що сьогоднішні атаки не змінять планів США про виведення людей.

Речник «Талібану» Забіхулла Моджахед заявив, що угрупування також «рішуче засуджує» атаки на цивільне населення.

Що передувало?

Сьогодні, 26 серпня в столиці Афганістану Кабулі, прогриміли два вибухи: один ㅡ біля аеропорту, інший ㅡ біля готелю Baron.

За даними ЗМІ, відповідальність за вибухи на себе взяло угрупування ІДІЛ. Там поширили фотографію терориста-смертника, який, як зазначається, підірвався біля аеропорту Кабула.

Напередодні Сполучені Штати, Велика Британія, Австралія та Нова Зеландія попереджали людей про високу загрозу теракту в аеропорту Кабула. Громадян цих країн та інших людей, які хочуть виїхати з Афганістану, закликали покинути район летовища і знайти безпечне місце.

Зокрема Міноборони Великої Британії раніше розповіло ЗМІ про можливість організації вибуху з боку угруповання Isis-K. Та попри попередження західних країн зранку 26 серпня в аеропорту та поблизу нього залишалися люди.

До госпіталю, яким керує італійська благодійна організація, доставили понад 60 поранених унаслідок вибуху. У медзакладі кажуть, що вже 80% ліжок у лікарні заповнені постраждалими унаслідок вибуху. Наразі там залучають додаткові ліжка, щоб приймати поранених.

Речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко зазначив, що поки інформація про постраждалих українців не надходила. Глава МЗС Дмитро Кулеба доручив посольству України в Таджикистані тримати ситуацію на особливому контролі.

Що відбувається в Афганістані?

Після оголошення про виведення військ США й НАТО з Афганістану у травні 2021 року там почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.

19 серпня «Талібан» оголосив про створення «Ісламського Емірату Афганістан». Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу.

Після виїзду Гані віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що за конституцією саме він тепер є очільником країни. Салех, за даними ЗМІ, наразі збирає коаліцію, що протистоятиме владі талібів в Афганістані, у північній провінції Панджшер, яка єдина не визнала владу «Талібану».

Таліби, які вже правили Афганістаном у 1996-2001 роках, обіцяли не відновлювати сувору систему шаріату за середньовічним зразком. Проте люди на місцях стверджують, що це не так.