ZMINA: З початку повномасштабної війни росія викрала 562 активних українців, з них 311 — досі в полоні
Від початку повномасштабної війни росіяни викрали 562 активних українців, зокрема волонтерів, журналістів та представників органів місцевого самоврядування.
Про це йдеться у звіті Центру прав людини ZMINА, створеному у співпраці з коаліцією громадських організацій «Україна. П’ята ранку».
У звіті зазначають, що 235 людей вже повернулися додому, 16 українців знайшли мертвими, доля ще 311 — невідома.
Більшість викрадених — чоловіки від 18 до 70+ років. Центру відомо про 451 випадок такого викрадення. Також у дослідженні зазначають про 110 насильницьких зникнень жінок.
«Тактика росії з викрадення активних громадян є спланованою, аби придушити український спротив на окупованих територіях. Ще однією ціллю викрадення людей є намагання росії збільшити обмінний фонд», — переконані у центрі.
За даними дослідження, росіяни викрали 323 громадських активістів та волонтерів, другою за чисельністю викрадень групою є посадовці — задокументували 128 випадків. Окрім того, відомо про насильницькі зникнення родичів та друзів активних громадян, освітян, журналістів, діячів культури, політиків, релігійних діячів, адвокатів та юристів.
Такі викрадення зафіксували у 9 регіонах. Найбільшу кількість випадків задокументували на Херсонщині — йдеться про 258 людей, у Запорізькій області відомо про 110 незаконних затримань, а у Донецькій — 67.
Що ще відомо про затримання українців?
Управління Верховного комісара ООН з прав людини задокументувало 864 випадків свавільного затримання громадян України, вчинених російськими окупантами з 24 лютого 2022-го до 23 травня 2023 року. Зокрема, йдеться про затримання 763 чоловіків, 94 жінок та 7 хлопців.
Багато з цих затримань мали характер насильницьких викрадень. Багато людей затримали під час «фільтрації», яка здійснюється російською федерацією на тимчасово окупованій території.
В ООН задокументували затримання росіянами під час «фільтрації» 209 чоловіків і 51 жінки на основі їхніх політичних поглядів або іншого законного самовираження.
Справи стосувалися українських держслужбовців, громадських активістів, волонтерів гуманітарних організацій та неформальних лідерів громад, зокрема вчителів та священників.
УВКПЛ додатково задокументувало затримання 88 цивільних чоловіків, які служили в українських Збройних силах до 24 лютого 2022-го.
Окупанти утримували затриманих від кількох днів до кількох тижнів і навіть місяців, часто без зв’язку із зовнішнім світом, у неофіційних місцях ув’язнення. У 26% цих випадків рф переводила затриманих в інші місця на тимчасово окупованій території або депортувала на свою територію.
Водночас у Мінреінтеграції встановили 126 випадків утримання в полоні українських жінок, 80 із них — цивільні.
Авторка: Анетт Абрамова
- Поділитися: