«Звичайні люди мають більший вплив, ніж думають»: українська правозахисниця про отримання Нобелівської премії

Голова «Центру громадянських свобод» Олександра Матвійчук
Голова «Центру громадянських свобод» Олександра МатвійчукFacebook / Олександра Матвійчук

Голова «Центру громадянських свобод» Олександра Матвійчук відреагувала на отримання організацією цьогорічної Нобелівської премії миру.

Про це вона написала у Facebook.

«Я рада, що очолюваний мною "Центр громадянських свобод" отримав сьогодні Нобелівську премію разом із нашими друзями та партнерами із "Меморіалу" та "Вясни"», — зазначила Матвійчук.

Правозахисниця поділилася трьома пунктами, які стосуються світової безпеки. Вона зазначила, що ООН та держави-учасниці повинні провести реформу міжнародного миру й безпеки, щоб створити гарантії для всіх країн, незалежно від того, чи є вони членами певних військових блоків. А росія має бути виключена з Радбезу ООН за систематичні порушення статуту ООН.

Також Матвійчук наголосила, що ООН та держави-учасниці мають забезпечити шанс на справедливість сотням тисяч жертв воєнних злочинів.

«Без цього стійкий мир у нашому регіоні неможливий. Потрібно створити міжнародний трибунал та притягнути путіна, Лукашенка та інших воєнних злочинців до відповідальності», — написала правозахисниця.

Крім того, Матвійчук каже, що досвід роботи у правозахисній сфері показує, що «звичайні люди мають набагато більший вплив, ніж вони думають».

«Масова мобілізація звичайних людей у різних країнах світу та їхній спільний голос можуть змінити світову історію швидше, ніж інтервенція ООН», — підсумовує очільниця «Центру громадянських свобод».

Зазначимо, що Олександра Матвійчук є членкинею правління hromadske.

Нобелівська премія миру

У 2022 році лауреатами, крім українського «Центру громадянських свобод», стали російська правозахисна організація «Меморіал» та правозахисник із Білорусі Олесь Біляцький. Це вперше в історії незалежності громадяни України отримали Нобелівську премію.

Крім того, Нобелівський комітет вказав, що цьогорічні лауреати є не лише борцями за права людини, а й «за мирне співіснування в сусідніх країнах». Там вважають, що правозахисники відродили «бачення Альфреда Нобеля щодо миру та братерства між націями».

«Вони багато років пропагували право критикувати владу та захищати основні права громадян. Вони доклали значних зусиль, щоб документувати воєнні злочини, порушення прав людини та зловживання владою», — йдеться у заяві комітету.