Мер Умані Олександр Цебрій під час акції протесту проти фальсифікації виборів «Право на вибір», біля ЦВК, в Києві, 28 вересня 2020 року.
Фото:

УНІАН/Олександр Синиця

Поліція відкрила два кримінальні провадження за фактами реєстрації «двійників» мера міста Умані Олександра Цебрія. Загалом по Україні таких випадків 11, але в Умані найбільш кричущий. Там кандидатами в мери зареєстрували двох Олександрів Цебріїв. Клони прийшли на дільницю разом, крім однакових імені та прізвища у них ідентична біографія. Самого ж чинного мера кандидатом спочатку не зареєстрували. Право балотуватися він зміг відстояти лише після скарги до ЦВК. Ми знайшли одного з клонів Цебрія, а також спробували з’ясувати, кому вигідна така технологія.

Двійники Олександра Цебрія змінили свої справжні імена. Раніше їх звали Василь Берчук та Андрій Чалапчій. На сайті ЦВК зазначено, що обоє чоловіків не мають судимості та ніде не працюють, живуть нібито у селищі Вільшанка Кіровоградської області. Ми з’їздили туди, але у Вільшанці людей з такими іменами не виявилося. Селищний голова Володимир Харковенко запевнив, що ні Цебріїв, ні Берчуків, ні Чалапчіїв у селищі немає.

Що кажуть клони?

Одного з двійників ми знайшли у селі Грушка, що за 50 км від Вільшанки. Чоловік виписався з селища ще влітку, однак досі там проживає. Спілкуватись Андрій Чалапчій відмовився, сказав, що нічого не коментуватиме та зачинив двері. У сільраді нам розповіли, що Андрій, віднедавна Олександр, далекий від політики, раніше займався ремонтом машин. Сільський голова також додав: «Тільки проблем собі знайшов з тими виборами».

Що каже справжній Цебрій?

Чинний голова Умані зараз лежить у лікарні з двосторонньою пневмонією та коронавірусом. Появу своїх двійників вважає передвиборчою технологією. «Зареєстрували моїх клонів, які змінили прізвище та ім’я три місяці тому. Вони були зареєстровані абсолютно без проблем під стінами ТВК о 12 годині ночі. Натомість мене через декілька днів відмовились реєструвати», — скаржиться Олександр Цебрій. 

Мер додав, що врешті ЦВК таки зобов’язала уманську ТВК внести це питання на голосування, і рішення одностайно ухвалили на його користь.

Раніше Цебрій звинувачував у провокаціях з двійниками правлячу партію «Слуга Народу» та народного депутата Антона Яценка.

Народний депутат Антон Яценко під час Всеукраїнського з'їзду політичної партії «За майбутнє» в Києві, 27 серпня 2020 року.
Фото:

УНІАН/В'ячеслав Ратинський

Що каже Яценко?

Депутат Антон Яценко — найпопулярніший мажоритарник у Раді, відомий своєю участю у корупційних схемах та кнопкодавством. На місцевих виборах він підтримує партію «За майбутнє», а міською головою Умані бачить свою помічницю Ірину Плетньову — пряму конкурентку Цебрія. 

Клонів Цебрія Яценко називає витівками самого мера: «Він жертву з себе робить. Що його не реєстрували, а клонів зареєстрували, а мене законного мера не зареєстрували, а зараз я захворів на COVID-19. А клони у нього скільки, 1% заберуть? Для нього це не є вирішальним, то він сам це і робить, на моє глибоке переконання».

Що кажуть мешканці Умані?

Ми спробували розпитати мешканців Умані, що вони думають про мера Цебрія та ситуацію з клонами. Більшість говорити про вибори взагалі не захотіли. Були як ті, хто підтримує Цебрія, так і ті, хто проти нього. Антона Яценка знають як депутата, котрий багато зробив для міста (не дарма його виборча кампанія у 2019 році стала найдорожчою на Черкащині. За підрахунками руху «Чесно», один голос нардепу в середньому обійшовся у 136 грн). Також говорять про давнє протистояння за владу між нинішнім мером Цебрієм та депутатом Яценком.

Поділитись: