Іракські військові спільно із міжнародною коаліцією, курдами та шиїтськими збройними формуваннями почали штурм Мосула восени 2016 року.

Прем'єр-міністр Іраку Хайдер аль-Абаді оголосив «перемогу» над угрупування «Ісламська держава» у Мосулі. Він особисто приїхав до міста, щоб привітати бійців іракської армії. 

Напередодні збройні сили Іраку заявили про відновлення контролю над старим містом, що було останнім пунктом бойовиків «Ісламської держави» у західній частині Мосула.

Тижнем раніше військові підняли іракський державний прапор над уламками знаменитої мосульської мечеті ан-Нурі. Саме в її стінах у 2014 році ватажок радикальних ісламістів Абу Бакр аль-Багдаді оголосив про створення «Ісламської держави» у вигляді халіфату.

Іракські військові спільно із міжнародною коаліцією, курдами та шиїтськими збройними формуваннями почали штурм Мосула восени 2016 року.

Іракське командування обіцяло звільнити місто досить швидко, разом із тим амеркианські союзники попередили що штурм, найімовірніше триватиме щонайменше півроку.

Що потрібно знати про звільнене від бойовиків місто —  в матеріалі Громадського.

1. Мосул мали охороняти 2500 солдатів, але було лише півтисячі

Мосул — друге за величиною місто Іраку. Воно розташоване на річці Тигр на півночі країни.

Бойовики «Ісламської держави» захопили Мосул практично без бою у червні 2014 року. Вночі 4 червня конвой ІДІЛ з пікапів рушив у Мосул, напавши зі стріляниною на солдатів, що патрулювали в'їзд у місто.

За повідомленнями армії, Мосул мало охороняти 2500 солдатів, але пізніше командування зізналося, що було лише близько 500 солдатів. Більшість танків, призначених для оборони Мосула перебували у провінції Анбар, де тривали бої з екстремістами. В місті натомість було занадто мало озброєння для протистояння «Ісламській державі».

Усього в Мосул заїхали близько 1500 бойовиків. Їхня стратегія здебільшого полягала в самопідривах. Наприклад, смертники на авто під’їжджали до позицій іракської армії та підривали машину.

Відчуваючи нестачу боєприпасів іракські сили почали відступати. Бойовики захопили велику кількість техніки і об'єктів, зокрема й Міжнародний Аеропорт Мосула, який був центром дислокації американських військ у провінції.

Частина солдатів, щоб врятувати життя, переодяглися у цивільний одяг, аби змішатись із місцевим населенням. Місто було повністю захоплене «Ісламською Державою» 10 червня 2014 року.

Мосул став найбільшим містом під контролем ІДІЛ, столицею «Ісламської держави» в Іраку, і відправною точкою для розширення впливу екстремістів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найкраща погода для ІДІЛ — Репортаж з Мосула

2. Місцеві мешканці вітали «Ісламську державу»​

Більшість населення країни — шиїти (60% — 65%), але трохи більше третини — суніти (32% — 37%).

За часів Саддама Хусейна політична еліта країни складалася переважно з сунітів. Втім після повалення іракського президента внаслідок американського вторгнення в 2003 році, керівні посади в уряді здобули шиїти.

Тодішньому прем'єр-міністру Нурі аль-Маліку закидали намір повністю усунути сунітів з уряду. Тому сунітське населення Мосула сприймало джихадистів як визволителів.

Бойовики-сунніти з ІДІЛ швидко захопили місто завдяки недовірі населення новій шиїтській владі. Але, зіткнувшись із жахливими реаліями «халіфату», мосульці швидко розчарувалися в «Ісламській державі». Радикали ввели шаріатські суди, суворий дрес код і комендантську годину.

Крім того, за час окупації міста, ІДІЛ стратила сотні місцевих мешканців. Тепер радикалів підтримують хіба що їхні родини, які проживають з ними в Мосулі.

Місцеві жительки з дітьми у супроводі іракських військових покидають район старого міста у Мосулі Фото: EPA/STR

3. Під час відвойовування Мосула сили коаліції перевершували сили бойовиків у 20 разів

У наступі на Мосул брали участь майже 100 тисяч осіб — солдати іракської армії, курдські загони (пешмерга), а також численні нерегулярні збройні формування. З повітря їх підтримувала 90 літаків ВПС Іраку та міжнародної коаліції.

Наступ почався зі сходу міста, Мосул оточили і поступово стиснули в кільце. На фінальній стадії до атаки долучилися іракські спецпризначенці, треновані американськими військовими. Сили коаліції перевершували сили бойовиків в 20 разів — 100 тисяч учасників штурму виступали проти 5 тисяч бойовиків.

«Ісламська держава» від початку обрала стратегію не обороняти все місто, а зосередитися лише в районі урядових будівель на західному березі Тигра. До того ж саме там вузькі вулиці, якими бронетехніці важко пересуватись.

Деякі райони міста заміновані, саморобні вибухові пристрої закладені в тунелях під будинками. Навколо міста ісламісти вирили траншеї і заповнили їх нафтою, коли її підпалювали, розвідка з повітря була практично неможлива. Бойовики часто застосовували самопідриви, наприклад відсилали на зустріч іракській армії автомобілі начинені вибухівкою.

4. Цінність Мосула — географія

До захоплення ісламістами населення Мосула становило понад 1,5 млн жителів. Це друге за розміром місто Іраку після Багдада. Мосул має важливе для Іраку географічне розташування: завдяки своїм торгових шляхах з країнами Леванта і Анатолії, місто було в центрі уваги Османської імперії.

Мосул вважається першим арабським містом, яке перейшло під владу османів в 1515 році, а також останнім арабським містом, яке османська армія покинула в 1917 році.

Історично найважливішими ресурсами Мосула є мармур і нафта. «Ісламська Держава» отримує значні суми від продажу нафти і бензину жителям Мосула, а також експортуючи місцеві нафтопродукти. Крім того, сільськогосподарські угіддя в районі міста є чи не найродючішими в регіоні.

Боєць іракської федеральної поліції тримає на прицілі позицію бойовиків «Ісламської держави» під час битви в районі Даваса у західній частні міста Фото: EPA/AHMED JALIL

5. В наступі на Мосул брали участь близько 60 тис. курдських бійців.​

Місто розташоване на межі сунітських та курдських поселень, в самому місті близько 30% місцевих мешканців є курдами.

Поруч із Мосулом — безліч селищ із курдським населенням, саме вони першочергово були «зачищені» від бойовиків і за рахунок сил пешмерги під час штурму в жовтні 2016 року.

Але наступ курдського ополчення, іракської армії і шиїтських бойових підрозділів відбувався паралельно. Ці сили не діяли єдиним фронтом і часто не координували дії. За кожним підрозділом закріплено певну ділянку фронту. В результаті курди є окремою бойовою одиницею, яка скоріше відвойовує території собі, а не звільняє Мосул.

Під час повстань за незалежність в 1991 році курди хотіли, щоб Мосул потрапив до складу їхньої автономії, але тоді цього так і сталося.

Нинішні бої за друге за розміром місто Іраку командири пешмерги розцінюють як шанс збільшити території іракського Курдистану за рахунок поселень навколо Мосула, де живе багато курдів.

На 25 вересня цього року на території Курдистану на півночі Іраку запланований референдум про незалежність. Поштовхом для відновлення переговорів про його проведення стало успішне просування пешмерги в районі Мосула.

За словами президента автономії Масуда Барзані, утворення окремої держави, незалежної від Іраку є ефективним вирішенням проблеми регіональної нестабільності. Опоненти незалежності Іракського Курдистану стверджують, що це ще більше дестабілізує ситуацію в країні.

Курдські воєнізовані формування Пешмерга також взяли участь у операції звільнення Мосулу Фото: EPA/ANDREA DICENZO

6. Під час звільнення Мосула знаходили масові поховання місцевих жителів.​

Після приходу до влади ІДІЛ вставновив у Мосулі шаріатські суди — із публічними стратами, побиттям, відрубуванням рук. Жінкам заборонили виходити з дому без супроводу чоловіка-родича, місцеві чоловіки мали відростити бороди.

Заборонялося курити, вживати алкоголь, користуватися мобільними телефонами, дивитися телевізор ітд. Всіх незгодних із політикою організації вбивали.

Під час звільнення Мосула в його передмістях знаходили масові поховання місцевих жителів. Жертвами ставали навіть ті, хто намагався втекти із міста: їх розстрілювали снайпери, що прагнуть змусити якомога більше людей лишитись в Мосулі і слугувати живим щитом для екстремістів.

Під час активної фази операції зі звільнення Мосула в місті почався голод. Бойовики відбирали у жителів продовольство. В умовах облоги відчувалась нестача води та медикаментів.

Представники Міжнародного Комітету Червоного Хреста повідомили, що серед тих, кому вдалося втекти і які нині перебувають у таборах поблизу Мосула, багато хто в критичному стані через хвороби та недоїдання.

7. Імовірно, після територіальної поразки, «Ісламська Держава» скерує сили у теракти за кордоном.​

Після поразки в ІДІЛ практично не залишиться опорних пунктів, адже єдине велике місто, яке все ще перебуває під їхнім контролем, — це сирійська Ракка. Втім Ракку також штурмують, контроль над нею потроху здобувають опозиційні «Демократичні сили Сирії» із підтримкою коаліції.

Разом із тим існує ризик, що ІДІЛ зникає як «держава», але не як терористична мережа. Аль-Каїда існує в якості терористичної організації вже протягом 16 років з моменту знищення баз її руху в Афганістані силами США. Тож існує ймовірність, що після територіальної поразки, «Ісламська Держава» скерує сили у теракти за кордоном.

Місцеві жителі виїжджають зі звільнених районів Мосула у той час, як іракські військові спільно із міжнародною коаліцією, курдами та шиїтськими збройними формуваннями активно продовжують звільнення міста Фото: EPA/STR

8. В іракських фільтраційних таборах перебувають тисячі радикалів.

Неподалік від Мосула на територіях, підконтрольних іракській армії, розташовані табори для біженців, які водночас поєднують у собі функції фільтраційних таборів — це місця, де всіх біженців із Мосула перевіряють на предмет причетності до «Ісламської Держави».

Іракські військові мають бази даних, укладені на основі свідчень інформаторів та мирних жителів, таким чином вони з’ясовують, чи є серед внутрішньо переміщених осіб ті, хто воював у лавах ІДІЛ, або ж якимось чином допомагав бойовикам.

Іракське командування каже, що в таких таборах перебувають тисячі радикалів, тож їхня перевірка триває іноді тижнями та місяцями. До процесу перевірки також залучені американські військові, які діляться із іракськими колегами розвідданими.

9. Для повного розмінування міста потрібно 50 млн доларів і кілька років безперервної роботи 5 тисяч саперів.

Звільнення Мосула не означає повного повернення його в руки громади. Колишні городяни не поспішатимуть повертатися в місто, оскільки його околиці та деякі вулиці сповнені фугасів та мін, що не розірвались.

Бойовики ІДІЛ закопували міни навколо Мосула, щоб не дати місцевим мешканцям утекти. За оцінками Служби ООН з питань розмінування (UNMAS), повне розмінування іракського міста обійдеться в 50 млн доларів США. Стільки ж коштуватиме розмінування всіх інших населених пунктів країни, разом узятих.

У відомстві також зазначили, що розмінування Мосула здійснюватимуть подібно до розмінування найбільших афганських міст — 5 років тому там задіяли близько 15 тис. спеціалістів.

UNMAS прогнозує, що для повного розмінування Мосула знадобиться кілька років за умови постійної роботи на місці близько 5 тисяч саперів.

10. На відновлення міста знадобиться 5 років і мільярди доларів.​

Деякі райони Мосула частково зруйновані, а деякі знищені вщент. На відновлення міста знадобиться 5 років і мільярди доларів, про це заявили представники місцевої ради в провінції Ніневія, адміністративним центром якої є Мосул.

Ще наприкінці січня цього року, одразу після звільнення східної частини міста, члени ради проінспектували деякі райони. В Мосулі зруйнована залізниця, аеропорт, мосульський університет, мечеть ан-Нурі, та багато інших будівель.

Рада Ніневії вже почали складати план реконструкції Мосула, втім джерел фінансування все ще немає.

Протягом перших шести місяців влада зосередиться на відновленні безпеки, водопостачання, електрики, а також на допомозі жителям міста, що потроху повертатимуться додому.  

Протягом ще двох років триватиме реконструкція, після чого буде 30-місячний період із залучення інвестицій та розвитку економіки.

Початкові ремонтні роботи оцінили в 5 тисяч доларів на кожен будинок. Зараз представники влади ведуть переговори з ООН, міжнародними волонтерськими групами та урядами країн про надання допомоги.

Залишки древньої мечеті ан-Нурі, знищеної бойовиками «Ісламської держави» Фото: EPA/STR

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: