«З'їздив купив кров і пішов убивати Бабченка»: слідство та фігуранти справи розповідають свої версії подій

Російський журналіст Аркадий Бабченко під час інтерв'ю, Київ, 27 червня 2018 року
Російський журналіст Аркадий Бабченко під час інтерв'ю, Київ, 27 червня 2018 рокуEPA-EFE/VALENTYN OGIRENKO/POOL

Минуло 2 роки від гучної спецоперації так званих «вбивства» та «воскресіння» російського журналіста Аркадія Бабченка в Україні. Що наразі відбувається з розслідуванням, що кажуть фігуранти та сам Аркадій Бабченко — в нашому матеріалі.

Версія слідства

29 травня 2018 року «вбили» журналіста Аркадія Бабченка. Наступного дня СБУ заявила про те, що чоловік живий, а його смерть нібито була спецоперацією. Слідство затримало підозрюваного організатора злочину Бориса Германа — українського бізнесмена, власника зброярного заводу «Шмайсер».

Згодом він пішов на угоду зі слідством і обіцяв показати схованки зброї, які були нібито придбані за російські гроші. Германа визнали винним у підготовці теракту та засудили на 4,5 роки, а згодом звільнили через стан здоров’я.

Також слідство назвало підозрюваного замовника злочину — В’ячеслава Пивоварника. Він нібито від листопада 2017 року був у Росії і, «діючи під контролем і за завданням спецслужб цієї країни», передавав Борису Герману інформацію та гроші, необхідні для організації злочину, координував і контролював хід його підготовки. Зараз Пивоварник у розшуку, обвинувальний акт щодо нього у листопаді 2018 року відправили до суду.

Версія «Аристарха», так званого кілера під прикриттям

Олексій Цимбалюк «Аристарх» — волонтер, учасник війни на Донбасі. Він пригадує, як навесні 2018 року Борис Герман нібито замовив йому вбивство Бабченка.

«Дуже гарно пам’ятаю цей день. Я прогулювався на Позняках, вибирав кросівки. І тут на WhatsApp прийшло повідомлення з фоточкою Бабченка від Бориса Львовича Германа з підписом, що “буде зустріч з пророком”. Чесно кажучи, я ніколи не знав, хто такий Бабченко. Але одразу заліз у фейсбук. А він тоді про Україну писав майже нічого, в основному про Росію — мочив Путіна, путінський режим на всю катушку, російських лібералів тощо. Для мене стало зрозуміло, що тільки “русня” може замовляти цю людину. Тому під час першої зустрічі з Германом, коли він до мене приїхав, я вже це все писав на телефон. Він сказав подумати, скільки це буде коштувати і чи це взагалі цікаво мені».

скрін переписки Олексія Цимбалюка з Борисом Германом у WhatsAppВікторія Рощина\hromadske

За словами «Аристарха», з Германом він був знайомий з осені 2014 року, та почав слідкувати за ним після пропозиції нібито зустрітися з ФСБ: «Я в нього купував декілька травматів перероблених. Ну от влітку 2015-го (після чого я вже з нього не злазив, а старався бути другом і завжди поряд) він мені запропонував зустрітися на нейтральній території десь в теплих краях з представниками ФСБ. Зважаючи на те, що в мене не було на той час контактів у спецслужбах, кому можна було б вірити і розуміти, що не зіллють, я тоді це перевів на прикол. Але вже тоді для мене було зрозуміло, що чувак працює на «русских» і, якщо була така пропозиція, то будуть і інші. Тому я відверто від нього не відлипав».

Цимбалюк пояснює, що у той же час одного з його знайомих перевели з центрального управління Департаменту захисту національної державності СБУ в Київ, і він відправив йому запис розмови першої зустрічі з Германом після замовлення Бабченка. «Мені дзвонять і кажуть, що найвищі люди у службі в курсі, вимагають тебе назад, кажуть, хоч вертольотом вертайте. Я питаю: “Так шо, за мною вертольот летить?”, а він каже: “Ні, їду я на “Ланосі” з пробитим колесом”», — пригадує Цимбалюк. За його словами вже разом з СБУ вони узгодили суму за Бабченка — 30 тисяч доларів, адже офіцер СБУ в РФ коштував 50, каже Арістарх, тож журналіст, на думку СБУ не міг коштувати дорожче.

За словами Цимбалюка, зустрічалися вони з Германом не часто, а нервувати він почав, коли перша дата «вбивства» зірвалась. «А перенесли чому? Не договорилися з поліцією. А так, як тоді була Ліга Чемпіонів і поліцейські були там задіяні для охорони порядку, вживалися посилені заходи безпеки, тому було трохи небезпечно, можна було провалити все на самому початку. Я себе, звісно, відчував у небезпеці. Тому що, якщо ти вже починаєш переносити, у людей можуть виникати питання, відповідно, можна прибрати та й по всьому. Було багато неузгоджених дій, але зрештою Бабченко опублікував допис, що він пошкодив ногу, не виходить з дому».

Аристарх каже, що до нього вбивство Бабченка Герман пропонував зробити іншій людині, однак та відмовилась. Також Цимбалюк надав нам відео спілкування з людиною, схожою на Бориса Германа, під час підготовки вбивства Аркадія Бабченка. Там він називав прізвища й інших потенційних жертв з так званого «списку 47» — перелік прізвищ, які нібито російська сторона передавала для вбивства в Україні для дестабілізації ситуації .

«З приводу інших людей, так. В нас же є відео, яке мені ельфи на новий рік прислали. Там чітко називається й Бабченко, й Ілля Богданов. Мені пропонували їх. Щодо того, хто мав виконувати інших зі списку, мені невідомо. Крім того, до цього в приватній розмові мені було озвучено ще двох людей, але я їх озвучувати не буду, тому що не можу нічим підтвердити. Але зважаючи на те, що ці люди залишилися живі, ця праця була дуже успішною і потрібною».

«Ніч, день. Я зварив супчик і пішов вбивати Бабченка. Саме так воно і було насправді. Я поїхав зранку, купив кров. До мене заїхав оперативник, ми поїли супчик, він забрав кров і поїхав. Потім я поїхав до будинку, зайшов, вийшов. На лавці сидів хлопчик років 20-ти, з його слів і складався фоторобот. Фоторобот був, звісно, прикольний, але був більше схожий на прем’єр-міністра Вірменії, ніж на мене. Але це не найгірший варіант. Я їм відмаячив, що тут людина, типу — почекати поки піде? Але мені сказали заходити, працювати за графіком. Зайшов, Аркадій вже лежав загримований. Кажу: “Доброго здоров’ячка”. А в нього повний рот крові свинячої. Він каже: “Не сміши мене”. Після цього я поїхав у місце, де перебував два тижні. Це будинок моїх друзів, ніяк не приміщення СБУ, тому що СБУ не переймалося моєю безпекою ні тоді, ні зараз тим більше. Заходжу у фейсбук, там істерика. Мені пише знайома, що росіяни вбили Бабченка, вона в сльозах, в соплях. А я кажу — війна, що поробиш. Потім запостив фоторобот, що “будьте обережні, ця людина може ходити поруч з вами”. Герман, до речі, теж перепостив. Я йому одразу написав, але він відповів десь о третій ночі, що по грошах вирішимо зранку», — пригадує Цимбалюк.

Поліція та журналісти на місці «вбивства» журналіста Аркадія Бабченка біля під'їзду його дому на вулиці Микільсько-Слобідська у Києві, 29 травня 2018 рокуEPA-EFE/STEPAN FRANKO
Поліцейькі охороняють вхід до будинку, де, як повідомили журналістам «вбили» Аркадія Бабченка в його квартирі у Києві, 29 травня 2018 рокуEPA-EFE/STEPAN FRANKO

Та додає, що ця справа була для нього важлива не для того, щоб врятувати Бабченка: «Я ж розумію, що справа набагато глибша. Я намагався більше інформації з Борі витягнути і постійно питав про те, як він зарішав. З його слів в нього при обшуку знайшли 150 тисяч доларів і для того, щоб стати свідком, він віддав половину цих грошей і плюс на 20-ку він дав ще якоїсь зброї для СБУ-шників. Це якраз в день авансу, я його повністю вивів на цю розмову, тому що мені це було важливо. Він мав сидіти вже давно в тюрмі. За цю справу чи за іншу. Але в нас люди беруть гроші, а коли гроші грубі, — то з превеликим задоволенням. І я не чув, щоб когось з Одеського СБУ звільнили чи з прокуратури Криму.

І судячи з того, які там суми фігурують, прокурори без керівництва не могли вирішити ці питання. І це були гроші саме на все це, що мало відбуватися в Україні», — каже Цимбалюк.

І додає, що вдруге не пішов би на таку спецоперацію, адже вважає, що держава не спроможна захистити свідків.

Версія Аркадія Бабченка

У листопаді 2019 року Аркадій Бабченко виїхав з України. Каже, що не хоче випробовувати на собі «долю Сергія Стерненка»: «Стерненка викликали в ГПУ чи в СБУ. І от вся країна сиділа та гадала — чи вручать йому підозру в тому, що він вбивця, чи визнають потерпілим. Дякувати богу визнали потерпілим, але я чомусь не маю бажання на собі такі експерименти проводити. Просто згадайте, рік тому, коли почала змінюватися влада, були розмови про те, що справа Бабченка буде переперевірена. І якщо виявиться, що вона нібито нанесла якісь збитки, винуватці будуть притягнені до відповідальності. Я в цих експериментах вирішив участь не брати, а постояти збоку за парканом, подивитися, чим все це завершиться».

Бабченко пригадує, що спецоперацію розробляли два місяці, сам він брав в ній участь місяць, всього над операцією працювало чотири людини, але знало про неї чимало — від лікарів швидкої та поліцейських до працівників моргу. За словами Аркадія, першочерговий план відкоригували через розголос: «Спочатку був план, що я буду мертвим три дні. Я ніяк не розраховував з’являтися наступного дня. Тому що спецоперація почалася о шостій годині вечора, а завершилася тільки о п’ятій ранку. Мене відвезли в приховане місце. Було єдине бажання — проспати добу. Але об 11-й мені телефонують і кажуть “Збирайся, будеш сьогодні воскресати”. Я не був готовий. Чому раніше? Ну, не знаю. Можливо боялися, що Герман не повернеться. Можливо занадто великий резонанс пішов. Не очікували, що так піде по всьому світу. Хоча я журналіст, але і для мене це було дивно. Але те, що СБУ це не врахувало, то так, це косяк. Хоча не критичний».

Зліва направо: голова Служби безпеки України Василь Грицак, генпрокурор Юрій Луценко, російський журналіст Аркадій Бабченко та голова Нацполіції Сергій Князєв на брифінгу в СБУ повідомили, що Бабченко живий, а «вбивство» — це спецоперація українських спецслужб, Київ, 30 травня 2018 рокуУНІАН

Бабченко вважає, що за підготовкою злочину стоїть російський бізнесмен Євгеній Пригожин — повар президента РФ Володимира Путіна: «“Нова газета” зробила два великих матеріали, що ця людина давала накази на вбивства та побиття блогерів. До того ж блогерів, які живуть у Пскові і в них там було 30 підписників, а він дає вказівку вбити чи побити людину, тому що написала якусь бяку про Путіна. Але, зрозуміло, що зараз все зупиняється на Пивоварнику, і які там далі були між ним та кінцевим замовником люди, мені невідомо і можливостей це розслідувати немає». 

Щодо «Фонду Путіна», в якому нібито працював ймовірний замовник злочину В’ячеслав Пивоварник, Бабченко каже, що це ймовірно, але він має не таку назву: «Всі ці Пригожинські ПВК Вагнеровські то в Лівії, то в Сирії, то у Венесуелі, то ще десь. Зрозуміло, що цей фонд не оформлений як юридична особа, а в статуті як основний вид діяльності не зазначено — відсилка найманців або найманих вбивць в ЦАР, в Україну для вчинення терористичних актів. Зрозуміло, що це якась калитка, де акумулюються якісь гроші, все це робиться таємно. Можливо, це його особиста ініціатива, щоб вийти й далі туди у верхні ешелони влади».

«Насправді, я не знаю деталей, мені це нецікаво. Якби не Герман та Пивоварник, були б інші. Те, що ці мацаки проростали в Україну і їх вдалося обрубати — це заслуга. І я радий, що й від мене залежала частина цієї заслуги спецслужб України. Цей мацак обрубаний. Те, що їх ще лишилось десятки, сотні, по-перше, це не моє завдання розбиратись з ними, по-друге, мені не цікаво, по-третє, все це в мене викликає фізіологічне відторгнення, тому що, самі розумієте, копирсатися в цьому не надто радісно».

Аркадій Бабченко залишив територію України у листопаді 2019 року. На фото — Бабченко під час інтерв'ю у Києві, 27 червня 2018 рокуEPA-EFE/VALENTYN OGIRENKO/POOL

За словами Бабченка, так зване вбивство сталося не в заплановану дату: «Затримка була через те, що суд або прокуратура, зараз точно не пам’ятаю, мали дати письмовий дозвіл на проведення спецоперації. Але там чи вихідні були, чи короткий робочий день в суді — коротше кажучи не домовилися і прийшлось переносити. Безумовно був ризик зриву. Герман почав нервувати, ми не знали чи Цимбалюк один, чи є хтось ще. Тому що в основному всі політичні вбивства почали проходити за практикою тендеру — між своїми кидається замовлення, і хто першим виконає».

Версія Бориса Германа

Попри те, що Борис Герман визнав провину, нам у коментарі він зазначив, що працював нібито на користь країни, намагаючись викривати російську агентуру: «Я погоджував цю роботу з “Дітріхом” для нейтралізації цього процесу і виявленні “руського” підпілля. Я не здогадувався, що СБУ мене за лоха тримає і підставляє. Все, що вони показують, це оперативна робота впровадженого агента. А вони це видають по-іншому. Вони будуть відповідати. Підстава це називається».

«Дітріх» — це Дмитро Пономаренко. У 2000-х він офіційно очолював держпідприємство «Укрспецторг», до складу якого входило підприємство «Прогрес». У реєстрі судових рішень є кримінальна справа щодо ймовірної розтрати на суму понад 581 340 гривень працівниками «Прогресу». Її розслідувала СБУ. Там нам повідомили, що зараз цього провадження в них немає, і підозру по ньому Пономаренку не повідомляли.

За словами Пономаренка, у тих самих 2000-х він почав працювати у розвідці. Декілька наших джерел, зокрема в СБУ, зазначили, що йдеться саме про їхнє відомство. Але офіційно СБУ це не підтверджує. Водночас, під час зустрічі Дмитро Пономаренко демонстрував нам аудіозаписи розмови нібито з Борисом Германом — схожі записи, але зі зміненим голосом та написом «свідок» демонструвалися СБУ під час брифінгу у 2018 році.

Борис Герман каже, що нікому більше не пропонував вбивати Бабченка, окрім «Аристарха», і він був узгоджений з «Дітріхом». Герман заперечує слова Цимбалюка про те, що він (Герман) нібито пропонував йому зустрітися з представниками ФСБ у 2015 році.

Підозрюваний в організації замаху на вбивство журналіста Аркадія Бабченка Борис Герман під час засідання Шевченківського райсуду та обрання йому запобіжного заходу, Київ, 31 травня 2018 рокуГонтар Володимир/УНІАН

В інтерв’ю ізраїльському виданню Борис Герман детальніше розповів свою версію, в якій пояснив, що в його знайомого Пивоварника почались фінансові проблеми, коли його «кинули в Одесі» і той на деякий час зник. А коли вийшов на зв’язок, то нібито запропонував йому співпрацю: «Пивоварник попросив мене про одну послугу, мовляв, візьми гроші в однієї людини й передай іншій. Потім прохання повторилася ще і ще раз, і через деякий час я відмовився з ним мати справу — у мене виробництво, яким я і далі мав намір займатися. Ось тоді-то він мені і сказав про сумнозвісний список, який потім фігурував у відомій всім кримінальної історії. За словами Пивоварника, йшлося про людей, неугодних Кремлю, яких збиралися усувати за допомогою найманих вбивць. Ось, нібито, для яких цілей призначалися гроші, що я передавав», — розповів Герман. Та пояснив, що тоді він і звернувся до знайомого в СБУ, як пояснив він вже нам — до Дмитра Пономаренка «Дітріха» — задля того, щоб нібито врятувати ситуацію: «Тут я вирішив взяти ініціативу в свої руки: сказав, щоб він не поспішав, поки я проконсультуюсь з ким треба. У мене був хороший знайомий в СБУ, я до нього і пішов. Мені здавалося, що нічого доброго не буде, якщо приберуть весь список руками кілерів, а туди входили люди, яких Кремль чомусь вважав своїми ворогами. Тим більше, що ситуація і без того вкрай напружена».

Нам у коментарі Борис Герман також додав, що саме «Дітріх» обдурив його, а він своїми діями врятував Бабченка та інших, бо, за його словами, в РФ від списку відмовилися до спецоперації: «Так. Відмовилися, як від неефективної стратегії. І тільки тому, що не було успіхів у цій справі. Якби у когось іншого найнятий кілер почав викидати такі фокуси, як піп, його б прибрали рівно через дві години. Але це ж цього не сталося!», — сказав Герман. Він додав, що нікому більше не пропонував вбивати Бабченка, окрім «Аристарха», і кандидатура була узгоджена з «Дітріхом». Також Герман каже, що допомагав українській армії, про що свідчать певні грамоти й подяки, але врешті його «назвали ворогом країни».

Версія В’ячеслава Пивоварника

В’ячеслав Пивоварник у вересні 2018 року опублікував відео, у якому наголосив на тому, що його у 2010 році нібито завербувало СБУ: «Я був завербований Олександром Олександровичем Скіпальським, який був головою Головного управління розвідки Міноборони, а також він був заступником голови СБУ». До завдань Пивоварника начебто входило «наповнення чорної каси СБУ» — що це за каса і як проходило наповнення, він не розповів.

«Убивство» Бабченка, за словами Пивоварника, було спецоперацією СБУ. У неї було два завдання: ліквідувати опозиційного російського журналіста, а також залякати й узяти під контроль частину інших журналістів і громадських діячів. «Я отримав інформацію, що в цій операції я — витратний матеріал», — сказав Пивоварник, додавши, що якщо йому погрожуватимуть, він опублікує «компрометуючі матеріали».

СБУ назвала слова Пивоварника фейком, а сам він не навів докази своїх слів.

Борис Герман у суді пояснював, що Пивоварник в Росії «в приватному фонді Путіна відповідає за Україну і теракти». Згідно з даними держреєстру, Пивоварник значиться одним із засновників ТОВ «Громадська служба безпеки України». Цю організацію зареєстрували в Києві у 2010 році, вона може займатися охоронною діяльністю. Громадське перевірило адресу, де зареєстрована організація — це житловий будинок і офісу там немає.

В'ячеслав Пивоварниксторінка у соцмережі

Ще ймовірні фігуранти

Служба безпеки встановила, що Борис Герман за вказівкою В’ячеслава Пивоварника у травні 2018 року фінансував та організував транспортування з Російської Федерації до України трьох українців, які у Ростові-на-Дону проходили інструктаж та навчання щодо вчинення терористичних актів на території України. «Даний інструктаж, як вбачається з матеріалів кримінального провадження, здійснювався представниками спеціальних служб РФ», — сказав під час брифінгу начальник слідчого управління СБУ Богдан Тиводар. Також в СБУ продемонстрували листування Германа та Пивоварника щодо перельоту цих людей за маршрутом Ростов-на-Дону — Москва — Стамбул — Київ.

Одним з цих трьох, за даними слідства, був Тарас Стельмашенко — нібито куратор групи. За місцем проживання Стельмашенка знайшли вогнепальну зброю та набої до неї. Також Стельмашенку оголосили підозру щодо підготовки теракту та незаконного зберігання зброї, однак, у грудні 2018 року Головна військова прокуратура під час засідання зняла зі Стельмашенка звинувачення в підготовці теракту. Водночас Стельмашенко визнав провину в незаконному зберіганні зброї. За це його засудили до п'яти років позбавлення волі з випробувальним терміном 3 роки.

Одного з підозрюваних у справі про замах на російського журналіста Аркадія Бабченко Тараса Стельмашенка Шевченківський районний суд Києва звільнив з-під варти у грудні 2018 рокуІгор Бурдига

Версія Росії

У Кремлі причетність до замаху на Бабченка спростували. Прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков заявив, що ніякого «приватного фонду Путіна» не існує.