У Словаччині вимагають, щоб Україна повернула €3,5 млрд за надану допомогу

Андрей Данко на тлі московського собору Василія Блаженного, що неподалік кремля
Андрей Данко на тлі московського собору Василія Блаженного, що неподалік кремляFacebook / Andrej Danko

Заступник голови Національної ради Словаччини та лідер Словацької національної партії Андрей Данко вважає, що Україна повинна повернути допомогу, надану попереднім урядом країни. Ця сума буцімто сягає 3,5 мільярда євро. 

Про це він казав у відео з назвою «Чи повернуть українці наші гроші?». 

«Як Зеленський поверне ті 3,5 млрд євро, які ми туди направили?» — заявив Данко.

У своєму ролику він говорив про угоду щодо корисних копалин між Україною і США, якою Вашингтон хоче повернути гроші, які попередня адміністрація виділяла на допомогу.

Він додав, що якщо німці, французи й американці проситимуть повернути кошти, то Словаччина «не може мовчати».

«Через 3 роки після подій в Україні я можу сказати, що в людей починають розплющуватися очі. Треба сказати, що, як ми завжди говорили, росіяни залишаться на тих позиціях, на яких вони перебувають. Україна скористалася цим конфліктом, щоб отримати грошову допомогу, яку вони часто розкрадали», — стверджує Данко. 

Протягом усього відео політик не згадував, що росія здійснила вторгнення на українську територію, називаючи війну «конфліктом» або «подіями в Україні».

Нагадаємо, Данко очолив словацьку парламентську делегацію, яка 12 січня їздила до Москви, попри заклики України відмовитися від візиту. До того Данко казав телеканалу ta3, що виступ у російській Думі — це честь для нього. 

«Виступ у російській Думі буває лише раз у житті. Це честь для кожного політика, я пишаюся тим, що був серед близько 30 світових лідерів, які там виступали», — заявляв він.

Більше про угоду між США та Україною

Дональд Трамп оголосив, що хоче укласти з Києвом угоду, за якою Україна постачатиме Сполученим Штатам потрібні для електроніки рідкісноземельні мінерали в обмін на американську допомогу.

Володимир Зеленський запевнив, що Україна відкрита до американських інвестицій. Він також зазначив, що обговорював таку угоду з Трампом ще у вересні 2024 року, а після вніс її у свій План перемоги як один із пунктів.

За даними ЗМІ, США захотіли отримати право на 50% запасів корисних копалин в Україні. 

Однак Зеленський не підписав цієї угоди, пояснивши, що документ не відповідав українським інтересам. Зокрема, він не містив гарантій безпеки та був «надто зосереджений на інтересах США». У Білому домі назвали відмову Зеленського «недалекоглядною».

Після цього Трамп заявив, що Україні потрібно провести вибори, оскільки глава української держави Володимир Зеленський буцімто має лише 4% рейтингу підтримки. Він також сказав, що Україні «не слід було починати» війну, і припустив, що за три роки можна було домовитися про мир.

Крім того, за словами президента США, Україна «матиме проблеми», якщо не підпише угоду з Вашингтоном.

Водночас Майк Волц заявляв про те, що США заслуговують на «відшкодування своїх інвестицій», а не на «ескалацію риторики» та «дивний спротив» з боку України.