Жанна Безп'ятчук, Ярослав Друзюк, Володимир Єрмоленко
5 ТРЕНДІВ 2017 РОКУ: ЯК ВСТИГНУТИ ЗА СВІТОМ, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ НА ОЧАХ
Кількість інформації, яку генерують машини по всьому світу без участі людей, перебільшує ту, яку породжують і передають один одному люди. Водночас, вони часто-густо спираються в своїх дискусіях на «фейкові новини» із соцмереж, а не достовірну інформацію з якісних медіа чи раціональні аргументи серйозних книжок. Кібератаки на сервери державних установ по всьому світу стають буденною реальністю, яка сусідує у побуті з реальністю віртуальною. Тим часом статистика свідчить, що в цьому світі надшвидкого поширення інформації та штучного інтелекту жінки досі отримують менше за чоловіків за ту саму працю. Технічний прогрес не означає прогресу ментального й соціального. На ці виклики, старі й нові, у 2017-му світ уже пропонує нові відповіді. Поки що Україна залишається в позиції того, хто спостерігає чи, в кращому разі, наздоганяє передові підходи й рішення. Громадське.Світ відстежує тренди 2017-го, зокрема те, що роблять у тих чи інших країнах та владних центрах для того, щоб дати раду актуальним проблемам сьогодення.

1
ПРОТИДІЯ ФЕЙКАМ
Фото: Ben Campney.
У 2017-му дати світові приклад того, як можна протистояти поширенню «фейкових новин», вирішили німці. Для них ця боротьба має особливе значення у зв'язку з парламентськими виборами восени. Тамтешні політики зробили висновок із досвіду останньої президентської кампанії в США.

За визначенням Німецького інституту міжнародних відносин і безпеки, в цій країні діє російська пропаганда, що переслідує чимало цілей: послабити чи дестабілізувати німецьку політичну систему, посприяти екстремістським угрупованням і партіям, ускладнити роботу федеральної влади та вплинути на політичну дискусію.

Для досягнення цих цілей Кремль застосовує різні методи інформаційного впливу й значні фінансові ресурси, зокрема «фейкові новини».

За словами політолога Андреаса Умланда, значний вплив на німецьку громадськість мають новини, що поширюються в соцмережах. Зрештою, нині це глобальний тренд. Ця інформація, а часом і дезінформація грає на емоціях і підриває довіру до раціональної дискусії.

Здебільшого в німецькому сегменті інтернету від фейків страждає канцлер ФРН Анґела Меркель, розповідає Олександр Голубов, український журналіст, що співпрацює з державною телерадіокомпанією Deutsche Welle.

Міністр юстиції ФРН Гайко Маас закидає соцмережам поширення великої кількості недостовірної інформації.
Facebook заробляє на «фейкових новинах» шалені гроші. Та з мільярдними прибутками пов'язана й соціальна відповідальність
Хайко Маас
міністр юстиції ФРН в інтерв'ю Bild, грудень 2016 року
Маас наполягає: соціальні мережі повинні стежити за стрічками новин і миттєво видаляти наклепи, що підлягають судовому переслідуванню. Окрім того, міністр переконаний, що мова ворожнечі у мережі повинна розглядатися німецькими судами на такому самому рівні, що й звичайні публічні висловлювання.

Пошукова система Google відреагувала на звинувачення, виділивши значні кошти організаціям, що перевіряють факти. До неї приєднався і Facebook. У листопаді 2016 року qjuj керівництво почало боротьбу з «фейковими новинами». Втім, засновник Марк Цукерберг зауважив, що, прагнучи протидіяти брехні, вони не хочуть стати «арбітрами того, що є правдою».
MARK AS FAKE
У Facebook з'явиться можливість позначати сумнівні пости (mark as fake). Поки що ця функція доступна лише тим, хто бере участь у її тестуванні. Після відповідного маркування публікації будуть оцінювати журналісти.
В американському сегменті інтернету цим будуть займатися редакції ABC News і Associated Press, а також сайти Politifact і FactCheck, що спеціалізуються на перевірці фактів.

На початку лютого 2017-го схожу ініціативу анонсували для Франції – за підтримки Agence France-Presse і газети Le Monde.

Уже зараз проект Facebook також активно тестується у Німеччині. У повноцінному режимі він повинен запрацювати до кінця 2017 року. Партнером соцмережі у ФРН стало бюро журналістських розслідувань Correctiv, відоме в Україні за розслідуванням обставин збиття літака рейсу MH17 над Донбасом.

Ми переконані, що люди повинні ухвалювати рішення на підставі правдивої інформації, а не брехні. Особливо з урахуванням того, що наближаються вибори.
Давід Шравен
журналіст-розслідувач Correctiv
Представники Corrective перевіряють достовірність інформації в публікаціях на Facebook, які користувачі позначають як суперечливі. Якщо інформація виявляється неправдивою, її маркують ярликом «сумнівно». Така публікація супроводжуватиметься спеціальним коментарем з приводу достовірності.
Представники Corrective перевіряють достовірність інформації в публікаціях на Facebook, які користувачі позначають як суперечливі. Якщо інформація виявляється неправдивою, її маркують ярликом «сумнівно». Така публікація супроводжуватиметься спеціальним коментарем з приводу достовірності.

Нововведення Facebook впливатиме на механічний інструмент побудови стрічки новин у соцмережі: суперечливі публікації матимуть менше шансів потрапити у список найбільш популярних постів.

Водночас, експерт припускає, що цьому методу будуть чинити опір. Наприклад, інтернет-тролі масово позначатимуть як суперечливі об'єктивні й перевірені новини.


Водночас, Олександр Голубов додає, що урядові ініціативи у сфері протидії «фейковим новинам» і російській пропаганді німецькі медіа зустрічають вкрай обережно. Цензури ніхто не хоче.
Та якщо спеціальні органи будуть демократичними і легітимізованими, я не назвав би це проявом цензури. Принаймні поки мова йде про протидію поширенню брехні.
Андреас Умланд
німецький політолог
У січні 2017-го Міністерство інформаційної політики України звернулося до адміністрації Facebook з проханням запустити в українському сегменті соцмережі механізм протидії «фейковим новинам». Державний секретар МІП Артем Біденко повідомив Громадському, що регіональний офіс Facebook у Центрально-Східній Європі наразі обробляє український запит.

2
КІБЕРАТАКИ: ПРИХОВАНА ВІЙНА
Фото: EPA/Malte Christians. Учасник 29-го Chaos Computer Club, міжнародного форуму хакерів у Гамбурзі, 27 грудня 2012 року.
Потужним трендом останніх місяців є посилення кібератак. Мішенню стають державні інституції, великі політичні гравці та носії потенційно секретної інформації.

Спецслужби різних країн доводять, що за багатьма з нападів стоїть Росія, використовуючи хакерство як засіб невидимої війни. Wikileaks, Сноуден, злами та злиття інформації – це тільки частина великої картини.

Під час американських виборів росіяни зламали сервери Національного конвенту Демократичної партії в США та використали злиті мейли Гілларі Клінтон в інформаційній кампанії проти неї. Американські спецслужби навіть підготували звіт про масштабне втручання, що вивів з рівноваги президента Трампа.

Наприкінці січня цього року стало відомо, що російські хакери зламали сервери Міністерства закордонних справ Чехії. Зловмисники мали доступ до мейлів протягом року, вільно ковзаючи скриньками 168 працівників міністерства, зокрема самого міністра Любомира Заоралека. Вкрадена інформація також могла стосуватися інших країн ЄС та НАТО.

Жертвою атак також стало МЗС Італії. Напад тривав близько 4-х місяців навесні минулого року. Версія про російський слід і в цьому випадку вважається основною. Інтерес Росії може полягати в тому, щоб зрозуміти італійську політичну «кухню», аби вплинути на парламентські вибори. Є ймовірність, що позачергові вибори відбудуться влітку 2017-го. Її мрія - привести до влади в Італії своїх союзників: партію «Рух п'яти зірок» Беппо Ґрілло чи партію «Вперед, Італія» Сільвіо Берлусконі.
на черзі франція?..
Франція також серед можливих наступних жертв хакерів. У квітні–травні тут відбудуться президентські вибори, від яких залежить майбутнє Європи.
Франція також серед можливих наступних жертв хакерів. У квітні–травні тут відбудуться президентські вибори, від яких залежить майбутнє Європи. Мішенню Кремля є його головний ворог - Еммануель Макрон, найбільш вірогідний суперник проросійської ультраправої Марін Ле Пен

Соратник Макрона, Рішар Ферран заявив на шоу Les 4 Verite 13 лютого про «сотні й тисячі хакерських атак» на цифрові системи, бази даних, веб-сайти, пов'язані з Макроном. «Вони йдуть з російської території», - переконує Ферран.


Жертвами російських атак в останні роки також ставали Німеччина, Нідерланди, Болгарія, Чорногорія. Список можна продовжувати.

Як реагує Європа? Поки повільно. Але, схоже, розуміння загрози зростає. Майкл Феллон, британський міністр оборони, нещодавно вказав на Кремль як ініціатора інформаційної війни. Він вважає, що НАТО має реагувати.
Сьогодні ми бачимо країну, яка, перетворюючи інформацію на зброю, створила те, що є ерою пост-правди. Частиною цього є кіберзброя, націлена на руйнування критично важливою інфраструктури та послаблення демократичних механізмів.
Майкл Феллон
міністр оборони Великої Британії
У відповідь на загрози інформаційної війни Британія вирішила виділити 700 мільйонів євро, що, схоже, є першим кроком великих європейських країн у цьому напрямку. У Нідерландах, у відповідь на загрозу російських хакерських атак, бюлетені на майбутніх виборах будуть рахуватися вручну

Чи це допоможе? Ми скоро про це дізнаємося.

3
ВІРТУАЛЬНА РЕАЛЬНІСТЬ
Фото: EPA/Mauritz Antin. Пара перешлдяає віртуальне відео на міжнародному ярмарку фото й відео у Кельні, 24 вересня 2016 року.
Епоха пост-правди поширюється разом з новими технологіями, які створюють нову реальність. Але не завжди ці технології несуть тільки дезінформацію і загрози.

Одним із трендів 2017-го року може бути бум технології віртуальної реальності (VR). Піонером тут є Samsung: у різних містах світу, зокрема, й у Києві, під його егідою відкриваються кінотеатри віртуальної реальності. Тут немає екранів, натомість є пристрій Samsung Gear VR, який дозволяє бачити абсолютно інший світ.

Технологія VR пропонує трохи магії: отримати досвід, який інакше ви би ніколи не отримали, бути в місці та часі, в яких ви би інакше ніколи не були. Гурт ABBA заявив, що працює над чимось абсолютно небаченим: технологією, що дозволять фанам опинитися в атмосфері їхніх концертів у 1970х роках.

Alibaba, найбільша у світі онлайн-платформа продажів, запустив пристрій Buy+. Він дозволяє «роздивитися» річ, яка може бути за тисячі кілометрів від вас, – ніби вона поруч. Технологія поки в розробці, але скоро може радикально змінити ринок продажів.4
СТОСУНКИ ЛЮДЕЙ І РОБОТІВ
Фото: EPA/Alex Hofford. Учасник виставки електроніки в Гонконзі готує до демонстрації робота Abilix, призначеного для навчання математики й інших точних наук дітей віком від 12 років, 14 жовтня 2016 року.
Етичні стандарти створення, виробництва та використання роботів у сучасному світі досі не визначені. Відповідальність дослідників та дизайнерів у кращому разі регулюють різні дотичні до цієї сфери закони.

Водночас, люди використовують щодалі більше носіїв штучного інтелекту: за даними Міжнародної федерації роботів, у період між 2010 та 2014 роками щороку в середньому кількість продажів роботів у світі зростала на 17 %, окремо у 2014-му – на 29 %.
Ми ввійшли в епоху, коли роботи можуть самонавчатися й запускати у виробництво собі подібних. Нині функціонує промисловий інтернет, в якому машини генерують самостійно масиви даних. Ці об'єми інформації є більшими, ніж ті, які люди генерують між собою.
Микола Скиба
експерт з освітніх питань Українського інституту майбутнього
Як приклад можна навести завод автомобільної компанії Tesla в Каліфорнії. Там нині використовують 160 промислових напівуніверсальних роботів для збирання 400 електромобілів щотижня. Їхній штучний інтелект дає змогу повністю виконувати процес зборки, але «головна кнопка» контролю за роботами – у людини.

Машинний інтелект проникає навіть у ту царину, яка донедавна видавалася навіки недоступною штучному інтелекту, - творчість. Приміром, створена система Quill, що продукує журналістські тексти. Фахівці твердять, що її використовують доволі багато світових медіа.

Можна припустити, що за певних обставин машинний інтелект може виходити з-під контролю, а його розробники й користувачі з якихось причин можуть бути не в змозі реагувати на створювані ним загрози. Ті, хто від цього постраждає, - випадкові свідки, перехожі, користувачі інтернету - фактично жодним чином не захищені.

Про це задумалися, зокрема, коли торік на виставці China Hi-Tech Fair робот Little Chubby після того, як його залишили без нагляду, почав неконтрольовано пересуватися й врізався в скляну палатку, травмувавши одного з відвідувачів.

У Європейському Союзі усвідомили ці загрози й почали реагувати. Нині там готують законопроект, що регулюватиме взаємини роботів та людей. 16 лютого цього року Європарламент проголосував відповідні рекомендації.
Люди мають зробити все, щоб встановити контроль і зберегти його над роботами. Останні можуть виконувати багато функцій, але головна кнопка «стоп» має бути в руках людини.
Маді Дельво-Стер
євродепутат, доповідачка Європейського парламенту з питання штучного інтелекту
Політик наголошує, що для неї було також важливо зробити в законопроекті акцент на тому, що неприпустимо прирівнювати робота до людини.

Наразі у ЄС розмірковують над створенням спеціальної агенції з роботів і штучного інтелекту.

5
РІВНІСТЬ В ОПЛАТІ ПРАЦІ ЖІНОК І ЧОЛОВІКІВ
Фото: Європейський парламент.
Сучасні тренди можна розглядати не лише в лінійній проекції промислового прогресу (штучний інтелект) чи інформаційного регресу (фейки й пост-правда). Певні трендові процеси мають циклічну природу. Так, уже понад століття жінки у різних формах і на різних рівнях відстоюють свої політичні й соціальні права. І сьогодні здається, ніби історія повторюється.

Вже понад півстоліття в США діє Акт про рівну оплату праці жінок і чоловіків (1963). У багатьох країнах ЄС були ухвалені закони, які запроваджують квоти для жінок в державних органах управління, парламентах, наглядових радах підприємств. Втім, досі за ту саму роботу жінки й далі отримують відчутно менше чоловіків навіть у найбільш розвинених країнах.
23 %
За даними Євростату, у середньому по країнах ЄС жінки-менеджери заробляють на 23 % менше за чоловіків за еквівалентні об'єми й специфіку роботи.
Німецький уряд вирішив у 2017-му запропонувати новий-старий метод вирішення цієї проблеми. Федеральна міністра сім'ї, людей похилого віку, жінок та молоді Мануела Швейзіґ готує законопроект, що наділяє жінок правом запитувати у своїх працедавців, скільки заробляють їхні колеги-чоловіки. У цій країні загальний розрив в оплаті праці представників різних статей сягає 21 %.
Щодо цього законопроекту точаться дуже жорсткі дебати. Багато консервативно налаштованих людей виступають проти цього закону, особливо активні підприємці. Вони кажуть, мовляв, це втручання з боку державного бюрократичного монстра. Крім того, виконання закону коштуватиме грошей. Втім, це цинічне твердження. Ми потребуємо такого закону. Законопроект ще не в Бундестазі, але, сподіваюсь, він буде просунути.
Беттіна Буркарт
уповноважена з питань рівності німецького мовника Deutsche Welle
Втім, ті, хто загалом підтримують такий директивний спосіб вирішення проблеми, також критикують цей законопроект. Він стосуватиметься лише підприємств, де працює понад 200 людей. Зрештою, закон не вимагатиме платити чоловікам і жінкам ті самі гроші за однакову працю. Він лише дозволить останнім запитувати, скільки заробляють їхні колеги протилежної статі.
Made on
Tilda