партнерський спецпроєкт

Кохання

це не завжди коли ви 24/7 разом

Партнер спецпроєкту

про проєкт

Як війна вплинула 
на стосунки та знайомства

Через повномасштабну війну багато родин змушені жити порізно, проблеми між партнерами загострилися, загальна невизначеність нерідко заважає будувати нові стосунки.

hromadske у партнерстві з IT-компанією Quarks , що створює продукти у галузі Social Discovery & Dating, розповідає, як велика війна вплинула на стосунки й нові знайомства та з якими острахами зіткнулися наші співгромадяни.

Аби з’ясувати це, ми поспілкувалися з військовим, ветеранкою і цивільним, провели опитування серед цивільних і ветеранів та звернулися по коментар до психологині.

історія військового

«Поки триває війна, у мене немає часу на стосунки»
«Поки триває війна, у мене немає часу на стосунки»

Коли у 2019 році Андрій (ім’я змінене) пішов на фронт, він уже понад рік перебував у стосунках. Пара часто розлучалася. Андрій їздив у справах, його кохана людина мала довготривалі відрядження. Однак через чотири місяці після того, як Андрій долучився до ЗСУ, стосунки закінчилися — проте сам він не пов’язує розрив із військом.

Думаю, ці стосунки були мертві задовго до того, вони себе вичерпали, — вважає військовий. — Певний час ми намагалися тримати контакт, але через те, що я на фронті, а людина виїхала до іншої країни, вирішили, що в цьому немає жодного сенсу.

Після розриву Андрій почав використовувати для нових знайомств дейтингові застосунки: Tinder, Badoo. Також знайомився в Instagram. Було декілька закоханостей, проте на стосунках він не наполягав.

Дейтингові застосунки — це мобільні додатки, які допомагають людям знаходити потенційних партнерів для романтичних або дружніх відносин.

Був випадок, коли людина наполягала [на стосунках] і ми спробували будувати [їх на відстані] десь пів року, — розповідає військовий. — Потім я зрозумів, що це не діло, й ми розійшлися. Якщо не рахувати цю спробу, [за час служби] більше нічого не було. Коли ви бачитеся щонайбільше раз на пів року, думаю, це неможливо.

На початку повномасштабного вторгнення військовий видалив усі дейтингові застосунки.

Я зрозумів, що, поки триває війна, у мене немає часу на стосунки, — пояснює він. — По-перше, я дуже мало перебуваю в тилу, тому проєктувати якісь стосунки майже неможливо. По-друге, коли я у “відпустці” від війська, у мене купа роботи. Зараз, перебуваючи у війську, я можу нашкодити, травмувавши людину фактом своєї смерті. Я бачив багато людей, у яких партнер помирав на війні, і це було для них глибокою травмою. Я б не хотів когось так травмувати.

Коли Андрій планує щось на «після повернення з фронту», там є адаптація до цивільного життя, карʼєра, але нема стосунків. Утім, каже, не всі такі, як він, — його побратими під час служби створювали довготривалі стосунки.

За п’ять років у війську я встиг трішки стати соціофобом. Повернення до цивільного життя займе, напевно, десь пів року. І якщо на цей період я щось і планую, то виключно говорячи про себе — не кажучи про стосунки. Сказати, що військові — “відбиті” люди, які не вміють кохати, я не можу. Просто так трапилося, що я зараз, напевно, не маю людини, до якої було б серйозне тяжіння. Або ж дійсно мій вибір до кінця війни — не забивати собі цим голову.

історія ветеранки

«Зрозуміла, що часу дуже мало, і я не хочу цей час втратити»
«Зрозуміла, що часу дуже мало, і я не хочу цей час втратити»

Катерина Галушка у 2019-му пішла доброволицею до медичного батальйону «Госпітальєри». На той момент вона мала стосунки з цивільним чоловіком. Проте після її другої ротації вони закінчилися. Ініціаторкою розриву була вона сама. 

Він це доволі травматично переживав й пішов на службу до Сил оборони, — каже Катерина. — Правда, для нас це вже нічого не змінило, але допомогло йому менш травматично переживати наш розрив. Для мене це було дуже легко.

У 2020-му на передовій Катерина познайомилася з морським піхотинцем, пара почала зустрічатися. Бачилися дуже рідко, оскільки чоловік більшість часу був на ротації або в Миколаєві, Катерина тим часом — у Києві або на своїх ротаціях у Луганській чи Донецькій областях. Через дуже різні графіки бачилися вкрай рідко.

Після терапії я зрозуміла визначення цьому — аб’юзивно-токсичні взаємозалежні стосунки, — пояснює героїня. — Впливала відстань: людина постійно ревнувала, вигадувала історії про зраду, а, як виявилося згодом, зраджувала сама. Він ревнував до того, що я перебуваю в цивільному середовищі: агресивно реагував, коли я йшла кудись з друзями, вдягала сукню, фарбувала губи червоною помадою. І навіть мої поїздки на ротації супроводжувалися агресією, бо “там будуть інші чоловіки, вони дивитимуться на тебе, як на м’ясо, і ти мені стовідсотково зрадиш”. У процесі цих стосунків у мене сильно знизилася самооцінка, з’явилися панічні розлади. 

Катерина вважала агресію партнера результатом травматичного синдрому та постійного перебування на війні. Як каже сама дівчина, весь час вона намагалася його врятувати через свій «комплекс матері Терези» й не йшла лише тому, «що боялася, що людина може собі щось заподіяти». Стосунки були емоційними: закохані сильно сварилися, а потім палко мирилися та обіцяли одне одному бути разом все життя. Проте наприкінці 2021-го пара розійшлася. 

У листопаді [2021-го], коли ми домовилися, що пробуватимемо жити разом, він раптом каже: “Я знову їду на ротацію”, — згадує Катерина. — 31 грудня [2021-го], після того, як він поїхав, я закрила всі чати з ним і більше не спілкувалася — аж поки він не потрапив на “Азовсталь”. Після цих стосунків, коли я вперше пішла до психотерапевта, мені, крім ПТСР, діагностували розлад особистості — і ці стосунки вплинули на ускладнення.

Водночас 13 січня 2022-го колишня посестра запропонувала Катерині поспілкуватися з військовим Антоном Геваком, який також переживав важкий розрив, та показала його фото. Катерина зацікавилася. Згодом почали спілкуватися в месенджерах. 

Уже в перший день ми години чотири говорили по відеозв’язку, я ніколи не була настільки захоплена розмовою. Згодом ще була, але це вже інша історія, — розповідає ветеранка. — Коли з’явився Антон, я почала різко оживати, підтягувати себе фізично і ментально, більше вкладатися в себе, у свою роботу, у стосунки з друзями, моїми побратимами та посестрами. Бо вони дуже зіпсувалися, оскільки мій колишній хлопець їх не любив, а вони не любили його. 

Фізично пара бачилася лише раз. Однак з початком повномасштабного вторгнення закохані постійно підтримували зв’язок. 4 березня 2022-го Антона з побратимами відправили на завдання. Катерина була єдиною людиною із «зовнішнього світу», з якою він ділився тим, що відбувається. 5 березня відбулася їхня остання розмова — Антон загинув у бою за Маріуполь. 

[Стосунки були нетривалими], але залишили великий слід, — каже Галушка. — Етап [прийняття] був складний, і частково він триває досі.

Тоді Катерина працювала в Генштабі, проте після смерті Антона повернулася до роботи бойовою медикинею. Спочатку працювала на Київщині, потім — у Донецькій та Миколаївській областях й знову на Донеччині.

Робота відволікала, тож перше півріччя після смерті Антона вона майже не пам’ятає. Допомогла й підтримка інших. Наприклад, від дівчини, хлопець якої був однолітком Антона, також морським піхотинцем, і теж загинув 5 березня 2022-го за тих самих обставин.  

У цій спільний трагедії ми знайшли спосіб разом рефлексувати, — розповідає ветеранка. — Відповідно, [з’явилося] розуміння, що не тільки мене так життя образило, а є ще інші. Якщо вони тримаються, я теж зможу. 

Згодом Катерині почали писати жінки, які втратили своїх коханих: свого часу вона допомагала їм за життя або вивозила їхні тіла. Галушка знайшла сили, аби підтримувати цих жінок.

Здалося, що мій досвід і переживання, те, що я, бажаючи смерті, досі не померла, означають, що є сила волі й нею можна ділитися, — пояснює ветеранка. — Я не втратила віри, що в мене будуть [нові] стосунки, й найголовніше — завдяки Антону тепер чітко зрозуміла, яким має бути чоловік. І тому продовжила жити далі.

Уже майже півтора року у ветеранки тривають нові стосунки — знову з військовим. Пара познайомилася під час спільного завдання. Спочатку сварилися через те, що «живі ревнують і до мертвих». Проте, витративши багато сил і часу, пішли одне одному на поступки й врешті навчитися жити кожен зі своїм болем і травмою. 

Мені важко іноді говорити це вголос, бо здається, ніби люди не здатні прийняти цього: як це через пів року після смерті людини вже можна будувати інші стосунки, — каже ветеранка. — Але через те, що Антон загинув, я зрозуміла, що часу дуже мало, і я не хочу цей час втратити. У нас справді прекрасні стосунки, в яких є свої проблеми, але ми поважаємо і любимо одне одного. 

Останні сім місяців Катерина працює в Києві менеджеркою спільноти фонду «Повернись живим». ЇЇ партнера перевели до безпечної зони — відтак майже кожні вихідні вони проводять разом. Зараз Галушка, у якої вже була контузія та дві баротравми, знову повертається на передову. 

Майже півтора року ми дискутували [щодо мого повернення на передову], — ділиться дівчина. — Він мені погрожував, що якщо я ще раз зазнаю поранення або зі мною щось станеться, то мені не варто розраховувати на його підтримку — у такий спосіб, як виявляється, він про мене турбувався. Зрештою, ми доросли до того, щоб більш адекватно дискутувати на цю тему, і зараз він не проти [мого повернення на фронт]. Більше не погрожує, що кине мене, а навпаки обіцяє підтримувати й бути поруч. Що б не сталося, повторює, що разом ми впораємося з усім.  

На своєму досвіді Катерина зрозуміла, що не варто бути поруч з людиною, яка «вбиває» зсередини, тільки через жаль до неї. 

З військом прийшло усвідомлення, що кохання — це не завжди коли ви 24/7 разом вдома, — резюмує ветеранка. — Відстань і час разом — це важливо, але це не найголовніше. [Стосунки на відстані] існують, головне — вміти нормально говорити одне з одним. Важко, іноді хочеться пожаліти себе, поплакати, особливо коли бачу парочки, які гуляють. Але це не заважає, якщо в пари є спільна мета.

історія цивільного

«Стосунки можуть закінчитися, бо настане моя черга воювати»
«Стосунки можуть закінчитися, бо настане моя черга воювати»

На початку повномасштабного вторгнення IT-фахівець Максим не мав стосунків і думав переважно про роботу. Водночас уже був знайомий зі своєю майбутньою коханою: пара познайомилася ще у 2020-му в Instagram. 

Тоді я одразу призначив побачення, ми прогулялися, але не зрослося, — розповідає Максим. — Найімовірніше, моя помилка була в тому, що я говорив і що робив. 

Після цієї зустрічі знайомі не підтримували зв’язок. Проте з початком великої війни раптом почали листуватися. А 13 березня 2022-го зідзвонилися та стали спілкуватися щодня. На той момент дівчина виїхала з Харкова до Німеччини, але це не завадило їхньому спілкуванню. 

Врешті ми усвідомили, що не хочемо комунікувати з іншими особами протилежної статі, — згадує Максим. — Активізувалися почуття одне до одного, тож ми зрозуміли, що це не просто спілкування.

7 лютого 2023 року пара вперше зустрілася на заході України. Було дуже непросто прощатися. 

Я стояв [на вокзалі] у Львові та 40 хвилин ридав, — згадує Максим і додає: — Після п’яти зустрічей [за рік] у мене вже притупилося почуття розпачу [після прощання]: я засмучуюсь, але емоційно тримаюся. 

До цього досвіду Максим не вірив, що стосунки на відстані можливі. Найскладнішим у такому форматі, на його думку, є комунікація. Часом через непорозуміння у пари виникають сварки. 

Через те, що ми на відстані, я не бачу, що робить людина, і постійно надумую собі щось, — пояснює Максим. — Коли ти відчуваєш людину та її присутність, можеш нормально висловити свої емоції. А на відстані це не завжди виходить: ти можеш вибісити, або вибісять тебе, починається конфлікт. З тривогою можна працювати, але іноді це складно.

Максим вкрай серйозно ставиться до стосунків, проте побоюється, що війна може їх зруйнувати:

Я не хочу, аби стосунки були черговим досвідом на кшталт звичайного проведення часу разом. Й хочу, щоб вони врешті привели до створення сім'ї. Але в умовах нашого часу, з мобілізацією, є побоювання, що ці стосунки можуть закінчитися, бо настане моя черга воювати.

опитування

«Чоловіки стають більш уникаючими, а жінки — більш тривожними»

Ми опитали 186 читачів hromadske про те, як війна вплинула на їхні стосунки. 52% людей, які мали пару, відповіли, що в них усе добре і навіть краще. 17% почали частіше сваритися, 13% — рідше бачаться з коханими. Кожен п’ятий як був самотнім, так ним і лишається.

Як повномасштабна війна вплинула на ваші стосунки з партнером/-кою?

63%

Продовжуємо бути разом

17%

Як був/-ла сам/-а, 
так і залишаюся

10%

Ми розійшлися

10%

Знайшов/-ла пару

Також ми спитали у знайомих ветеранів, як у них справи зі стосунками. Ситуація в кожного різна. У когось вони стали міцнішими, в когось нічого не змінилося, в когось закінчилися через зраду або через те, що партнерка не змогла прийняти чоловіка з ампутацією.

З тих, хто не перебуває у стосунках, одні вважають, що нові знайомства завжди на користь, іншим після повернення з фронту комфортніше на самоті.

Люди зараз переживають самотність, є бажання бути в контакті з кимось, але через тривожні стани, які потім можуть призводити до апатичного стану, у людей немає ресурсу будувати ці стосунки. Також стало більше клінічних випадків: тривожно-депресивного, тривожного, депресивного розладів. Більше співзалежності (сильної емоційної, соціальної або навіть фізичної залежності від іншої людини — ред.), а також порнозалежності, — каже психологиня, ком’юніті-менеджерка платформи Rozmova Крістіна Луговська.

Серед опитаних читачів hromadske у 17% тих, хто до 24 лютого 2022 року перебував у стосунках, ці стосунки закінчилися за час повномасштабної війни.

Офіційна статистика також підтверджує цю тенденцію. За даними Міністерства юстиції України, у 2023-му кількість шлюбів, якщо порівнювати з першим роком повномасштабної війни, поменшала (186 051 проти 222 890); натомість розлучень після зменшення в перший рік великої війни знову стало більше (24 108 проти 17 893).

Якщо ви були в стосунках до 24.02.2024, то як вони змінилися?

13%

Стали рідше бачитися

17%

Почали частіше бачитися

52%

У нас все ок/стосунки стали кращими

10%

Стосунки всьо

Психологиня звертає увагу на те, що люди прагнуть пристосуватися до стосунків у нових реаліях, проте ресурсу зараз набагато менше, ніж на початку повномасштабного вторгнення: як у чоловіків, так і у жінок.

Отже, емоційне виснаження збільшується, а проблеми лише загострюються.

Якщо на початку [повномасштабної] війни була підвищена потреба у близькості й були ресурси зберігати її, то зараз люди виснажені, й, на жаль, тенденція до уникаючого типу збільшується, — стверджує психологиня. — Тобто спочатку жінки мають тривожні тенденції щось вирішити, але не мають на це ресурсу, й тоді приходить апатія, стратегія нічого не вирішувати та шукати ресурси в інших джерелах: спілкуванні, хобі, власній психотерапії, самопідтримці.

Проте серед людей, опитаних нами, кожен десятий після 24 лютого 2022 року знайшов собі пару. Ті ветерани, які прагнуть стосунків, відповіли, що очікують від них людяності, щирості, турботи, взаєморозуміння, гарних емоцій та легкості, а бояться, зокрема, «підступу» та того, що «пара не зможе прийняти таким, яким я є».

Опитані читачі hromadske нові знайомства найчастіше шукають у будь-яких ситуаціях (42%) або в онлайн-застосунках (31%).

Наскільки ваші пошуки стосунків під час великої війни є вдалими?

24%

Пощастило знайти кохання

29%

Не знаходжу те, чого хочу

9%

Знайшов/-ла та
втратив/- ла

38%

Нічого не шукаю, довіряю долі та випадку

За даними Business of Apps, станом на 2023 рік загалом у світі онлайн-застосунками для знайомств користуються 349,3 млн людей, щороку кількість користувачів збільшується.

Психологиня Дарʼя Лазарєва зауважує, що найбільший попит на знайомства онлайн був під час пандемії, коли люди зрозуміли, що їм комфортно не лише працювати онлайн, а й знайомитися.

З власного досвіду можу сказати, що зустріти кохання в такому застосунку реально, але потрібно прислухатися до власних почуттів і пам'ятати про власні кордони.

Серед головних плюсів дейтингових застосунків психологиня виділяє можливість спілкуватися одночасно з кількома людьми, щоб дізнатися, чи є з ними щось спільне. Це дає можливість почуватися більш спокійно на офлайн-побаченні. Також це хороший спосіб підвищення самооцінки, коли ми відчуваємо себе цікавими й на нас звертають увагу інші.

Крім того, під час знайомств онлайн рівень дофаміну підвищується від почуття азарту та контролю ситуації. Користувач контролює хід бесіди й може припинити її в будь-який момент — це дає почуття внутрішньої опори. Водночас під час використання дейтингових застосунків важливо пам’ятати про власну безпеку. Наприклад, не варто переходити за незнайомими лінками, щоб уникнути можливих шахрайських сайтів. Не давайте свої особисті контакти, такі як номер телефону чи адресу, на самому початку спілкування. Проводьте перші зустрічі в громадських місцях і повідомляйте друзям або рідним про ваші плани.

про застосунок

Знайти нові знайомства можна, зокрема, в онлайн-застосунку Kismia, який створили українські розробники з IT-компанії Quarks.

Завдяки розумному підбору профілів на базі власних алгоритмів та ШІ-системі модерації для безпеки користувачів, Kismia допомагає знаходити своїх людей у більш ніж 20 країнах світу. Застосунок завантажили вже понад 60 мільйонів користувачів, він доступний в App Store та Play Market.