У 2023 році попит на театри серед українців перевищив довоєнні показники. Куди ходять найбільше?

Ілюстративне фото. Одеський театр опери та балету
Ілюстративне фото. Одеський театр опери та балетуWikimedia / Анна Ленда

У 2023 році всі національні театри, окрім Одеського оперного театру, заробили більше, ніж у 2021 році, тобто ще до початку повномасштабного вторгнення росії.

Про це йдеться в дослідженні порталу YouControl.Market.

За даними Держстату, які востаннє оновлювалися у 2017 році, в Україні є 113 театрів, що перебувають у державній та комунальній власності. Водночас про кількість недержавних театрів статистичні дані відсутні.

До сфери управління Мінкультури віднесено дев’ять національних театрів у Києві, Львові, Харкові, Одесі та Івано-Франківську.

Вісім із них отримують пряме фінансування з держбюджету. Так, у 2023 році на  підтримку національних театрів тільки за програмою «Фінансова підтримка національних театрів» держава виділила понад 1,3 млрд грн.

До прикладу, у грудні 2023 року в матеріалі Forbes зазначали, що середня собівартість квитка в театрі імені Івана Франка становить 1500 грн, але різницю між фактичною вартістю для глядача покриває держава. 

Утім, більшість отриманих від держави коштів, театри спрямовують на заробітну плату співробітників та сплату податків. Ще частина йде на сплату комунальних послуг і лише кілька відсотків на нове обладнання чи оновлення декорацій.

Отож, найбільше доходів серед національних театрів за 2023 рік згенерував Театр опери та балету імені Т. Шевченка — понад 53 млн грн. Майже 46 млн грн чистого доходу отримав Театр Франка, а ще 31,5 млн грн  — Львівська опера. 

Водночас найбільший чистий дохід серед театрів комунальної власності у Київського театру оперети — майже 157 млн грн. Понад 70 млн грн чистого доходу згенерував Київський театр опери та балету для дітей і юнацтва, а ще понад 67 млн грн — Молодий театр.

Варто зауважити, що комунальні театри включають у чистий дохід також кошти, отримані з місцевих бюджетів.

У Національній спілці театральних діячів України такі показники пояснюють тим, що у 2022 році театри призупинили роботу від двох місяців і часом до пів року й більше. Наприклад, театри Києва повернулися до показу вистав лише в червні-вересні. 

Водночас у 2021 році діяли карантинні обмеження, і театри мали дотримуватися карантинних вимог. Тоді як у 2023 році кількість глядачів збільшилася, оскільки театри призвичаїлися до нових умов, а глядачі «потребували емоцій та вражень».