Повернення чоловіків з-за кордону, додаткові кошти на дрони від уряду та допомога від Латвії. Головне за 30 квітня
Українських чоловіків не будуть примусово повертати до України. Кабмін виділив додаткові 15,5 млрд доларів на дрони для Сил оборони. Латвія оголосила про новий пакет військової допомоги для України. Зібрали головні новини за 30 квітня.
Повернення чоловіків з-за кордону
Україна не планує примусово повертати чоловіків призовного віку з-за кордону, розповіла віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.
За її словами, надання своїх даних територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки не означає автоматичну мобілізацію на фронт.
«Україна ухвалила закон про мобілізацію, і ми маємо розуміти, у якому обсязі ми можемо заміняти хлопців на фронті. Йдеться про потенціал мобілізації — облік та інформацію. І це першочергова мета нашого рішення», — пояснила віцепрем'єрка.
В Естонії, до слова, вирішили не висилати українців призовного віку з країни. Там таких чоловіків 6,5 тисячі.
Додаткові кошти на дрони
Кабінет Міністрів погодив виділення додаткових 15,5 мільярда гривень для закупівлі дронів, повідомив премʼєр-міністр Денис Шмигаль під час засідання уряду.
За його словами, це додатковий ресурс до тих 43,3 млрд грн, які вже виділили на безпілотники цьогоріч.
Кошти скерують до Адміністрації Держспецзв’язку, яка займається відповідними закупівлями. За виділені 30 квітня кошти Сили безпеки та оборони отримають 300 тисяч дронів.

Латвія дає нову зброю
Уряд Латвії схвалив передачу Україні нового пакету озброєння. Офіційна Рига передасть на потреби Сил оборони зенітні установки NBS (імовірно — Mantis) і тактичні безпілотні системи спостереження. За словами посадовиці, це допоможе Україні «покращити як протиповітряну оборону, так і розвідувальні можливості».

Справа митрополита Павла
Печерський районний суд Києва вирішив зняти електронний браслет із митрополита Української православної церкви московського патріархату Павла (Лебедя), повідомив у коментарі hromadske його адвокат Микита Чекман.

Речниця Київської обласної прокуратури Олена Ковальова повідомила hromadske, що на засіданні 30 квітня прокурор клопотав про продовження всіх обовʼязків митрополитові, проте суд задовольнив клопотання частково — не продовжив дію обовʼязку носити електронний браслет.
Митрополит Павло досі зобовʼязаний:
- не відлучатися з місця свого проживання без рішення суду;
- утримуватися від спілкування з потерпілими та свідками у кримінальному провадженні.
Обстріл України північнокорейськими ракетами
Фахівці Організації Об’єднаних Націй підтвердили, що уламки від ракети, яка впала в Харкові взимку, належали північнокорейській балістичній ракеті серії Hwasong-11, цитує Reuters звіт Комітету Ради Безпеки ООН.

Як зазначається, у звіті спостерігачі ООН дійшли висновку, що уламки ракети, яка впала в Харкові 2 січня 2024 року, походять від ракети КНДР серії Hwasong-11 і порушують ембарго щодо постачання зброї, накладене на Північну Корею.
На початку квітня троє спостерігачів від ООН прибули в Україну, щоб оглянути уламки. Вони знайшли докази того, що ракета була виготовлена росією. Але не могли самостійно визначити, звідки була запущена ракета і ким, цитує Reuters.
Обстріл Харкова
Уранці 30 квітня російські війська обстріляли Холодногірський та Київський райони Харкова. Внаслідок ворожої атаки загинула одна людина, ще 9 зазнали поранень.
У місті зафіксували два прильоти по цивільних обʼєктах. У Київському районі було влучання в районі житлової забудови. За словами очільника Харківської ОВА, окупанти також завдали ударів біля паркової зони. Місто атакували керованими авіаційними бомбами.
У жінки, що тікала з окупації, буде нова оселя
98-річній Лідії Степанівні, яка під обстрілами подолала близько 10 км, щоб вийти з окупованої частини села Очеретине на Донеччині, куплять новий будинок, повідомив співвласник monobank Олег Гороховський.

«Терпиш, терпиш, терпиш емоційно все це, намагаєшся робити те, що маєш, і те, що можеш, а потім читаєш таку історію, і все це виривається назовні», — написав він.
Гороховський заявив, що monobank купить Лідії Степанівні будинок: «І вона в ньому обовʼязково доживе до того моменту, коли ця гидота зникне з нашої землі».
Інші важливі новини:
- У Раді Європи вирішили почати підготовку до створення спеціального трибуналу, щоб притягти російську верхівку до відповідальності за воєнні злочини.
- Державна прикордонна служба України оголосила про створення своєї третьої бойової бригади — «Гарт».
- Литовці планують побудувати нові школи-бомбосховища в 6 областях України — на Одещині, Донеччині, Запоріжжі, Миколаївщині, Сумщині та Чернігівщині.
- Вищий антикорупційний суд змінив запобіжний захід для колишнього народного депутата Максима Микитася з домашнього арешту на заставу в розмірі 908,4 тисячі гривень.
- Військово-повітряні сили Ізраїлю упродовж наступних двох місяців планують розпрощатися із зенітно-ракетними комплексами Patriot, замінивши їх на сучасніші засоби протиповітряної оборони.
- Поділитися: