Не треба йти в ТЦК? Як і коли запрацює онлайн-кабінет військовозобов’язаного

Зовсім скоро військовозобов’язані повинні будуть оновити свої облікові дані — за нещодавно ухваленим законом про мобілізацію, який набуде чинності 18 травня. Нині це можна зробити тільки фізично — з документами прийти в територіальний центр комплектування. А втім, незабаром достатньо буде зайти в мобільний додаток і вписати інформацію про себе у потрібні поля.
Як саме працюватиме онлайн-кабінет: на базі «Дії» чи як окремий застосунок? Які саме дані потрібно буде надати, чи безпечно це й коли запрацює новий сервіс — у матеріалі hromadske.
Навіщо потрібен е-кабінет?
На оновлення даних законом передбачено 60 днів. Відлік розпочинається 18 травня — тобто вкластися треба до 16 липня. Вже зараз, до речі, через це біля багатьох ТЦК від самого ранку великі черги.
Військовозобов’язані, які зрання прагнуть стати на облік, зазвичай пояснюють своє бажання занепокоєнням у тому, що після набуття законом чинності це буде ще важче зробити. Мовляв, тоді й відбудеться основний наплив, а нині можна швиденько проскочити.
Однак це припущення можна поставити під сумнів, адже від 18 травня зʼявиться можливість оновлювати дані також у ЦНАПі чи онлайн — через уже згаданий електронний кабінет.
Зауважимо, що завантаження застосунку й оновлення інформації саме онлайн необов'язкове — це лише один із трьох способів актуалізації облікових даних.
Як скористатися сервісом?
Електронний кабінет діятиме на базі Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних і резервістів «Оберіг», який формально запрацював в Україні ще в березні 2023 року.
Проте новий кабінет буде вже в окремому мобільному застосунку. Завантажити його можна буде з App Store та Google Play Market, щойно він там зʼявиться.
До речі, для користування додатком не обов’язково перебувати за місцем вашої реєстрації та взагалі в Україні — він працюватиме з будь-якого місця, зокрема з-за кордону.
За потреби уточнення інших відомостей представники ТЦК зможуть зв’язатися з людиною, яка оновлювала свої дані онлайн.
Обговорювана чи не від 2022 року тема електронних повісток так і лишилася нерозкритою: про перспективу такої послуги не йдеться. Принаймні зараз це не передбачено ані в застосунку, ані в законі.
Які дані потрібно надати?
У мобільному застосунку потрібно буде авторизуватися і вказати особисті дані. Зокрема, надати актуальний номер телефону, електронну пошту та фактичну адресу проживання.
У Міноборони обіцяють, що процедура оновлення даних онлайн буде максимально швидкою — після цього військовозобовʼязані зможуть подивитися, які дані про них є в реєстрі «Оберіг».
Ми працюємо над тим, аби в застосунку був простий і зручний функціонал: авторизуватися, заповнити три поля — й одразу отримати інформацію з бази військовозобов’язаних «Оберіг», щоб переглянути, які дані є про тебе у реєстрі.Катерина Черногоренко, заступниця міністра оборони
За даними Міноборони, у реєстрі «Оберіг» є, зокрема, такі дані (перелік не вичерпний):
- ПІБ, дата народження, стать;
- паспортні дані, податковий номер;
- місце проживання;
- сімейний стан, відомості про членів сімʼї;
- відомості про освіту, спеціалізацію;
- стан здоровʼя;
- місце роботи;
- відомості про судимість, кримінальну відповідальність.

Судячи зі скриншоту, який поширила заступниця міністра Катерина Черногоренко, у застосунку щонайменше будуть вказані персональні дані військовозобов’язаного, термін його бронювання (за наявності) й дата оновлення інформації.
Особисті дані не вкрадуть?
У Міноборони запевняють, що безпека даних — критично важлива.
«Оберіг», який слугуватиме базою для майбутнього електронного кабінету, не можна знищити внаслідок ракетного обстрілу чи пожежі, — заявляли раніше у міністерстві.
Що ж до захисту самих даних, реєстр також вважають захищеним. «Оберіг» отримав атестат відповідності Комплексній системі захисту інформації. Кожна дія завіряється кваліфікованим електронним підписом, а доступ до даних не є публічним — його мають лише визначені законом структури.
Коли запрацює онлайн-кабінет?
Закон про мобілізацію набуде чинності 18 травня — цього ж дня має запрацювати й електронний кабінет, — запевнили у Міноборони.
За словами заступниці міністра Катерини Черногоренко, зараз цей застосунок «буквально створюється», і відомство отримує «всі необхідні документи, щоб він був доступний усім нашим громадянам».
У міністерстві припускають, що кількість військовозобов’язаних, які користуватимуться електронним реєстром, сягатиме 70-80%, оскільки «це буде дуже зручно».
- Поділитися: