Шмигаль: Ощадливе використання електрики має стати новою звичкою для всіх нас

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль
Прем’єр-міністр Денис ШмигальКабінет міністрів

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль закликав громадян ощадливо використовувати електроенергію, зазначивши, що це має стати новою звичкою та новою нормою для всіх.

Про це він сказав на засіданні уряду 17 травня.

Шмигаль зазначив, що енергосистема України — цілісна і працює стабільно, енергетики контролюють ситуацію. Однак після російських атак по енергооб’єктах генерації електроенергії не вистачає, аби покрити все споживання.

Прем’єр запевнив, що уряд, енергетики та всі відповідальні відомства працюють у безперервному режимі, щоб максимально покращити ситуацію.

Зокрема Кабмін виділив 1,5 млрд гривень держкомпанії «Укренерго», щоб та відремонтувала свої Зміївську (Харківська область) та Трипільську (Київська область) ТЕС. 726 млн гривень візьмуть із резервного фонду держбюджету, ще 826 млн гривень — з фонду ліквідації наслідків агресії.

«Очікуємо максимальної ефективності у використанні цих коштів. Роботи мають відбуватися максимально швидко», — сказав Шмигаль.

Він повідомив, що у медзакладах України є понад 11 тисяч генераторів, понад 60 лікарень мають сонячні станції з акумуляторами, які накопичують електроенергію. Заклади у 20 областях України отримали 300 систем для зберігання енергії. Загалом протягом 2024 року медзаклади отримають 2 тисячі таких систем.

Також у центрах надання соціальних послуг є понад 600 генераторів. Інтернатні заклади мають 780 генераторів. Центри надання адміністративних послуг — 545 генераторів, а 109 — обладнані сонячними панелями.

Шмигаль дав доручення кожному міністерству забезпечити енергетичну автономність закладів у їхній галузі та відповідальності — це стосується як електроенергії, так і опалення.

Ситуація в енергосистемі

Навесні 2024 року росія знову почала масовано атакувати об'єкти української енергетичної інфраструктури в різних областях. Збитки від атак на українську енергетичну інфраструктуру оцінюють у понад один мільярд доларів.

Загалом відключення світла в українців, що розпочалися 14 травня, можуть тривати до серпня-вересня. А взимку дефіцит в енергосистемі буде навіть за теплої погоди.

Уже наступного тижня, коли очікується потепління, ситуація в енергосистемі України може поліпшитись. А втім, повністю уникнути відключень не вийде.