Розгляд справи Гандзюк в апеляції почався заново. Чому активісти бʼють на сполох?

Розгляд апеляційної скарги на вирок у справі вбивства херсонської активістки Катерини Гандзюк почався заново. Цьому передувала відставка одного із членів колегії суддів. Активісти вважають, що справу можуть «злити».

Про це повідомив кореспондент hromadske із зали суду. 

17 червня стало відомо, що один із суддів може піти у відставку через досягнення 65-річного віку. Це означало, що справа Гандзюк іде на повторний авторозподіл для призначення нового судді, а потім, найімовірніше, почне слухатися спочатку.

Представниця потерпілих Ольга Веретільник нам у коментарі зауважила: те, що розгляд почали спочатку, може мати негативний вплив. У ситуації, коли змінився склад суду, будь-який з учасників справи може вимагати почати розгляд спочатку, навіть якщо практичної потреби у цьому немає.

«Це забаганка, але суд не може відмовити й має почати спочатку. Проблема в тому, що у нас з моменту вчинення злочину минуло 6 років, і ще 4 залишилося зі строку притягнення до кримінальної відповідальності», — зазначила адвокатка. 

За цей час у справі має бути рішення, яке набуде законної сили. Водночас є ризик, що апеляція чи касація поверне справу до першої інстанції, пояснила Веретільник.

У громадській ініціативі «Хто замовив Катю Гандзюк» вважають: якщо суд буде далі міняти суддів у колегії та дозволяти обвинуваченим Владиславу Мангеру й Олексію Левіну «дурити суддів вигаданими хворобами та історіями найнятих блогерів», то справа Гандзюк буде програна.

«Наше правосуддя достатньо повільне, справа обʼємна, і просто на прикладі тих же справ Майдану нам кажуть, що у 4 роки можна не вкластися… Попри те, що у нас 4 роки залишилося, ми вже бʼємо на сполох. Нагадаю, що у першій інстанції справа в сукупності слухалась майже 3 роки, при тому, що суддя реально докладала зусиль, щоб дотримуватись розумних строків», — зауважила Веретільник.

Адвокатка розповіла, що суд визначив графік засідань, хоча їй як представниці потерпілих хотілося, щоб засідання відбувалися частіше. З іншого боку, у ці дні, схоже, не будуть розглядатися інші справи, крім справи Гандзюк. 

Нагадаємо, торік суд виніс вирок ексголові Херсонської облради Владиславу Мангеру та помічникові депутата облради Олексію Левіну. Вони отримали по 10 років тюрми з урахуванням попереднього ув'язнення. Проте обидва подали апеляційні скарги.

Убивство Катерини Гандзюк

31 липня 2018 року радницю міського голови Херсона та відому активістку Катерину Гандзюк облили концентрованою сірчаною кислотою біля під'їзду власного будинку. З опіками її доставили до реанімації в обласну лікарню. У Катерини постраждали понад 40% тіла — кислота потрапила їй на спину, голову, руку, око.

Уже наступного дня санітарним бортом Катерину екстрено перевезли до Києва. Упродовж наступних трьох місяців вона перенесла низку складних операцій. А втім, організм 33-річної жінки не витримав наслідків хімічних опіків. 4 листопада 2018 року Катерина Гандзюк померла.

За три тижні до смерті під час розмови з журналістами Катерина Гандзюк повідомила, що вважає замовником нападу на неї Владислава Мангера — тодішнього голову Херсонської облради.

У прокуратурі казали, що ймовірною причиною нападу на Катерину могли бути її слова про підпал Олешківського лісу на Херсонщині — Гандзюк заявляла, що ліс палять для того, щоб потім продавати.

Раніше у справі вже були засуджені п’ятеро підозрюваних в організації та виконанні нападу на Гандзюк: Віктор ГорбуновВ’ячеслав Вишневський, Володимир ВасяновичМикита Грабчук — виконавці, та Сергій Торбін («Опер») — організатор. Усі вони визнали свою провину, пішли на угоду зі слідством та отримали від 3 до 6,5 років позбавлення волі.

Ігоря Павловського, експомічника колишнього народного депутата Паламарчука, звинувачували у приховуванні злочину: слідчі зазначали, що він знав про підготовку злочину та про його скоєння, але мовчав. Павловський уклав угоду зі слідством та отримав засудження умовно. Він дав свідчення у справі щодо ймовірних замовника й організатора злочину — Владислава Мангера та Олексія Левіна (Москаленка).

Обвинувачений в організації нападу на Гандзюк Олексій Левін переховувався від слідства за кордоном, його затримали 2020 року в Болгарії. Болгарські правоохоронці повідомили, що Левін змінив зовнішність, щоб його не впізнали. Чоловіка вдалося ідентифікувати за відбитками пальців.

А підозрюваного в замовленні нападу на Катерину Гандзюк Владислава Мангера взяли під варту в червні 2020 року.