«Укренерго» підтвердило депутату, що на Південноукраїнській АЕС була поломка. Міненерго відповіло

Південноукраїнська атомна електростанція
Південноукраїнська атомна електростанціяFacebook / Південноукраїнський енергокомплекс

«Укренерго» підтвердило, що 15 липня на Південноукраїнській атомній електростанції були пошкоджені трансформатори струму, а згодом відключився енергоблок. У Міністерстві енергетики відмовилися назвати це аварією.

Про це йдеться у відповіді на запит народного депутата Ярослава Железняка.

Енергокомпанія вказала, що 15 липня на АЕС «відбулася позаштатна подія», внаслідок якої були пошкоджені трансформатори струму, що призвело до руйнувань на ВРП 330.  Після цього відключився перший енергоблок з навантаженням 1000 МВт, а також три лінії електропередач. Сталося коротке замикання вимірювального трансформатора струму з подальшим руйнуванням та займанням.

На тлі цього на сході та півдні запровадили графіки аварійних відключень, а в центральних регіонах, зокрема й у місті Києві, суттєво збільшився час відключення споживачів, зазначили в «Укренерго».

Парламентар назвав це «викриттям на брехні» міністра енергетики Германа Галущенка, який минулого тижня у Верховній Раді назвав фейком інформацію, що на АЕС довелося зупинити роботу одного з енергоблоків через нібито згорілі від спеки трансформатори.

Що сказали в Міненерго?

У відомстві наголосили, що всі АЕС на підконтрольній території працюють у штатному режимі. Там заявили, що аварія на Південноукраїнській АЕС — «фейк», який вперше потрапив в український інфопростір через російську пропаганду на тлі аварії на Ростовській АЕС.

Кажуть, що відключення силового трансформатора на станції не було, а якби така подія сталася то, це унеможливило б видачу електроенергії. Водночас пошкодження іншого обладнання не впливає на роботу блока і може мати лише короткочасний вплив.

У Міненерго додали, що це прямий наслідок атак росіян на об’єкти енергоінфраструктури та аномальних погодних умов. Така ситуація не може вважатися аварією на атомній електростанції, кажуть у відомстві. Атомний енергоблок перебуває в робочому стані.

«Спроби безвідповідальних політиків спекулювати і поширювати відверті маніпуляції про “аварію на атомній станції” неприпустимі», — заявили в міністерстві.

Окрім того, там закликали Раду національної безпеки і оборони України, а також Службу безпеки України вжити невідкладних заходів щодо притягнення до відповідальності людей «за спроби підігрувати російській пропаганді і дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію».

Що передувало?

Низка українських ЗМІ 18 липня з посиланням на директора Центру дослідження енергетики Олександра Харченка писали, що на Південноукраїнській АЕС від спеки фізично згоріли два трансформатори струму.

Харченко писав, що це, «за словами людей на місці», призвело до відключення від мережі одного з реакторів, і далі — двох чи трьох високовольтних ліній уже в мережі «Укренерго». І через це, мовляв, на лівому березі України останні два дні було вкрай обмежене електропостачання.

17 липня «Укренерго» справді повідомляло, що енергетики повернули в роботу обладнання, яке виходило з ладу на одному з енергооб’єктів. А пізніше в компанії зазначали, що аномальна спека ускладнює роботу обладнання, і через це можуть виникати технічні збої в його роботі.

Однак Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки заявив, що атомні електростанції України, зокрема Південноукраїнська АЕС, працюють без технічних порушень та у штатному режимі, а персонал на АЕС забезпечує надійну експлуатацію об'єктів.