ПТСР становить 29% від невралгічних захворювань, якими страждають військові — Міноборони
Кількість військовослужбовців з невралгічними захворюваннями, пов’язаними зі стресом, поступово зростає. ПТСР становить 29% від цих захворювань.
Про це розповіла очільниця Департаменту охорони здоров’я Міністерства оборони України Оксана Сухорукова.
За прогнозами профільного департаменту Міноборони, частка ПТСР від невралгічних захворювань серед військових буде лише зростати.
Сухорукова наголосила, що психологічну підтримку та допомогу військовим потрібно надавати на всіх етапах служби. Зокрема, посадовиця окреслила чотири основні етапи психологічної допомоги:
- самодопомога або допомога за принципом «рівний рівному»;
- кризові інтервенції;
- психологічні пункти розвитку на безпечній відстані від лінії фронту;
- довготривала психологічна допомога.
Особливу увагу варто приділяти підтримці військовослужбовців, які повертаються з полону, та їхніх родин, зазначила Сухорукова.
Нагадаємо, протягом останніх двох років в українській електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) зафіксували значне збільшення кількості пацієнтів з ПТСР. Так, за перші два місяці 2024-го діагноз встановили такій же кількості пацієнтів, як за весь 2021 рік.
Що таке ПТСР?
Як пояснює Міністерство охорони здоров’я, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — це хронічне порушення психічного стану, що може розвинутися після травматичної події. Близько 8% чоловіків та 20% жінок, які пережили травматичні події, мають ПТСР. Якщо нічого не робити, це може закінчитися руйнацією стосунків, роботи, здоров’я чи навіть життя. ПТСР можна подолати або навчитися ним керувати.
Як він може проявлятися?
Це можуть бути постійні думки про травматичну подію. Вони виникають мимоволі, сняться або вертаються як флешбеки (старий спогад, який знову яскраво повернувся), коли певний тригер нагадує про травму.
Ще один прояв ПТСР — життя у «повній бойовій готовності». Така людина миттю спалахує, дратується, тривожиться і переймається думками про власну безпеку. Тривожність може проявлятися в порушенні сну, уважності чи мати фізичне відображення: закрепи, нетравлення, гіпертонус м’язів або тахікардія.
Люди з ПТСР можуть відчувати емоційну порожнечу, відсторонення від близьких та втрату інтересу до улюблених речей.
Також може виникати недовіра до людей і переконання, що світ небезпечний.
- Поділитися: