Президент підписав закон щодо ритуалу поховання на Національному військовому кладовищі
Президент Володимир Зеленський підписав закон щодо забезпечення здійснення військового поховального ритуалу на Національному військовому меморіальному кладовищі.
Про це свідчить картка законопроєкту №11271.
Завдяки цьому закону полеглих військових зможуть поховати на меморіальному кладовищі з відповідною церемонією вже цьогоріч (перша черга), пояснили у Верховній Раді.
Також парламентський Комітет гуманітарної та інформаційної політики додав можливість поховати на НВМК загиблих у війні поліціянтів.
Закон передбачає, що на території кладовища можуть бути створені так звані кенотафи — символічні надгробки без безпосереднього поховання тіла.
У Верховній Раді зазначили, що в Україні військовий поховальний ритуал запровадили не так давно. У спеціальній церемонії беруть участь сурмач, барабанники, салютна команда, відбувається розгортання державного прапора над могилою.
Більше про Національне військове меморіальне кладовище
На цьому кладовищі ховатимуть українських героїв, які ціною власного життя боронили незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.
Раніше в Міністерстві культури пропонували розмістити кладовище на виїзді з Києва у Биківнянському лісі. Там уже створено Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», де поховані жертви радянських репресій.
Однак у заповіднику сказали, що на території Биківнянського лісу неможливо побудувати меморіальне кладовище в найкоротші терміни. Частина лісу, в якій заплановано розмістити меморіальне кладовище, не повністю досліджена, тож там можуть бути невиявлені поховання, пояснюють у заповіднику.
Тож тепер меморіальне кладовище планують створити на території Гатненської громади Київської області. В уряді стверджували, що проєктування кладовища мають завершити до 30 липня 2025 року.
У грудні 2023 року Мінветеранів презентувало громадськості ескізний проєкт військового кладовища. За проєктом заплановано два види надгробних плит — у формі козацького хреста і стели, що заокруглена зверху. Обидва варіанти витримані в єдиному стилі, що відповідає статусу національного меморіалу. Також громадськості показали дві каплиці — у сучасному стилі та стилізовану під давньоруську.
Проте заплановане будівництво викликало протести місцевих жителів, які вважають, що близькість майбутнього кладовища до населених пунктів вплине на їхні поверхневі води. Окрім того, екологічна організація стверджувала, що військове кладовище планують облаштувати у місці з високим рівнем ґрунтових вод, тобто нібито «в болоті».
Хоча проєктна документація на будівництво I черги НВМК вже пройшла державну експертизу та отримала позитивний висновок.
- Поділитися: