«Охматдит» заявив, що однойменний фонд відмовився переказувати лікарні майже 380 млн грн на відновлення

Дитяча лікарня «Охматдит» у Києві заявила, що благодійний фонд «Охматдит — здорове дитинство», куди небайдужі робили пожертви на відновлення після російського удару 8 липня, відмовився перерахувати отриману суму медустанові — це 378 мільйонів гривень. У фонді пояснили, що нині їм невідомий правовий механізм для переказу.
Про це повідомив гендиректор лікарні Володимир Жовнір.
Він зазначив, що після обстрілу ініціативу з відновлення підтримали не лише українці, а й міжнародні партнери. Для швидкого інформування реквізити фонду оприлюднили на сторінках лікарні та її співробітників у соцмережах, у ЗМІ, а також на сайтах та сторінках ряду органів влади, громадських організацій.
Жовнір пояснив: «Ми мали індекс довіри до фонду та хороші спільні кейси». За його словами, той факт, що фонд містить у своїй назві ім'я «Охматдиту», стало для благодійників додатковим підтвердженням того, що зібрані кошти будуть використані за призначенням.
А втім, гендиректор додав, що від «перших публічних скандалів» та прохання перерахувати гроші на відбудову з рахунку фонду на рахунок лікарні «чомусь комунікація з фондом почала погіршуватись».
«Ми чомусь перестали знаходити спільну мову, на наші листи ми не отримували перерахування, а сьогодні дії фонду підтвердили, що ми з ними маємо зовсім різне бачення того, як лікарня має відновлюватись», — заявив Жовнір.
Як він стверджує, виявилося, що благодійний фонд «Охматдит — здорове дитинство» не планує переказувати кошти на рахунок НДСЛ. Тобто станом на 16 серпня 378 млн гривень залишаються на рахунку установи. Жовнір заявив, що в лікарні «глибоко шоковані» рішенням фонду.
Він зауважив, що вчергове і тепер публічно вимагає від фонду переказати кошти, отримані на всі банківські та фінансові рахунки «Охматдиту — здорове дитинство» як допомогу для відновлення зруйнованих будівель та матеріально-технічної бази НДСЛ після ракетної атаки на скарбничий рахунок медустанови.
Нині лікарня розглядає можливість розірвати правовідносини з фондом через те, що їхні дії є недобросовісними, а також, імовірно, шахрайськими.
«Ми будемо рухатись у правовій площині щодо коштів які були зібрані саме для лікарні. Колектив НДСЛ “Охматдит” зробить все можливе, щоб встигнути відновити корпуси до того, як в Україну прийдуть дощі та морози», — запевнив Жовнір.
Що кажуть у фонді?
Доповнено о 18:15. Ще на початку серпня Міністерство охорони здоровʼя оголосило, що благодійний фонд перерахує всі зібрані кошти на скарбничий рахунок лікарні. Напередодні голова фонду Євген Вембер наголосив, що благодійна організація «повністю підтримує запит суспільства і хоче якомога швидше розпочати відновлення лікарні».
А втім, за його словами, перерахування коштів лікарні має бути в межах законодавства України — прозорим і виваженим. Вембер каже, що фонд звернувся до МОЗ за роз’ясненням — який правовий механізм перерахування коштів, яке цільове призначення та як відбуватиметься нагляд за використанням цих грошей.
«Адже в іншому випадку, юридично ми не можемо це зробити. Чіткої відповіді поки не отримали. Більше того, ми системно працювали і працюємо з донорами. І вони теж вимагають інформації про те, як будуть використані ці кошти», — додав він.
Як зауважив очільник фонду, 378 млн гривень мають перерахувати «за усним розпорядженням міністра», а також «без належного правового механізму для цього та без чіткого цільового призначення».
Тож, фонд чекає на правове розʼяснення щодо того, як перерахувати ці пожертви на скарбничі рахунки лікарні і як саме здійснюватиметься контроль за їхнім використанням.
Що з відбудовою «Охматдиту»?
Журналісти проєкту «Наші гроші» з’ясували, що тендер виграла компанія «Буд-технолоджі», яка погодилася виконати роботи за набагато вищою ціною, ніж інші учасники торгів, організованих благодійним фондом «Охматдит» (не самою лікарнею).
Серед 14 компаній, які подали свої пропозиції на тендер, «Буд-технолоджі» була третьою серед тих компаній, які виставили найвищі ціни. Так, вона висловила готовність виконати роботи за 307 мільйонів гривень. Водночас інші учасники тендеру пропонували зробити це значно дешевше — від 42 до 286 мільйонів. Крім того, у пропозиції компанії «Буд-технолоджі» виявили деякі інші проблеми.
Міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко заявив, що правоохоронці додатково перевірять тендер на відбудову «Охматдиту». А згодом оголосив, що тендер благодійного фонду скасують і проведуть новий.
- Поділитися: