Підсанкційний бізнесмен обійшов економічні обмеження Зеленського

Вадим Єрмолаєв
Вадим Єрмолаєвhromadske

Кіпрський підприємець родом із Дніпра Вадим Єрмолаєв, який перебуває під санкціями РНБО України, протягом 2024 року кілька разів намагався перереєструвати свої українські активи. Розслідувачі hromadske з’ясували, як саме це відбувалося і хто йому допомагав.

Про це йдеться у матеріалі «Кіпріот-патріот Вадим Єрмолаєв: золоті сандалі й санкції».

Одна із санкцій проти Єрмолаєва — «блокування активів», тобто йому заборонено розпоряджатися своїми компаніями чи майном: продавати, дарувати чи відчужувати у будь-який інший спосіб. Однак уже в лютому 2024 року в українських державних реєстрах було змінено інформацію про кінцевого бенефіціарного власника десятків компаній Вадима Єрмолаєва.

За кілька тижнів Міністерство юстиції скасувало ці зміни за скаргами нотаріусів, які їх вносили — Наталі Скоробогатько із Сум та Оксани Карпець із Полтавської області. Нотаріуси повідомили, нібито якісь невстановлені особи заволоділи їхніми ключами доступу й внесли зміни до реєстрів незаконно.

У червні 2024 року кінцевих бенефіціарів компаній Єрмолаєва знову змінили, а в липні це зробили ще раз. Так, усього було три хвилі змін — у лютому, липні й червні. Перереєстрації першої і другої хвиль скасовані Міністерством юстиції, а третьої — досі чинні.

Сам Вадим Єрмолаєв у відповідь на питання про кіпрську офшорку, на яку зареєстровано значну частку його українських компаній, у розмові із журналістом hromadske зазначив, що «більше не має стосунку до цього бізнесу».

Персональні економічні обмеження проти Єрмолаєва були введені на 10 років Указом президента від 23 грудня 2024 року. За даними СБУ, Вадим Єрмолаєв перереєстрував через підставних осіб свій бізнес у Криму за російськими законами й багато років сплачував податки в бюджет держави-агресора. За це він отримав від України 16 різних персональних санкцій.