СБУ: 64 посадовці МСЕК отримали підозри, скасували вже 4 тисячі «інвалідностей»

У 2024 році 64 посадовці медико-соціальних експертних комісій отримали підозри у вчиненні злочинів та ще 9 людей уже засудили. 

Про це повідомили в Службі безпеки України. 

Окрім того, скасували 4106 висновків про інвалідність, яку призначали на підставі фіктивних документів.

Так, СБУ викрила 8 організованих злочинних угруповань, до яких входили представники МСЕК у різних регіонах України.

Зокрема, у Харківській області нейтралізували організовану злочинну групу із 13 членів обласного МСЕК. Під час обшуків у них вилучили понад 650 тис. доларів.

На Рівненщині викрили ще 29 представників місцевих МСЕК і лікарсько-консультативних комісій, які допомагали військовозобов’язаним ухилитися від мобілізації. У такий спосіб посадовці отримали понад 350 тис. доларів «прибутку».

У Миколаєві викрили очільницю обласної МСЕК, у якої знайшли понад 450 тис. доларів, колекцію золотих виробів і три незадекларовані квартири в Одесі.

Щоб приховати ці статки посадовиця «переписала» більшість майна на свого сина — студента медичного університету, який має російське громадянство.

На Закарпатті викрили голову обласної МСЕК і трьох її спільників, які за різні суми хабарів оформлювали ухилянтам інвалідність для зняття з військового обліку.

Крім того, СБУ перевіряє факти незаконного отримання інвалідності окремими посадовцями, ці перевірки охоплюють майже 2,4 тис. таких осіб.

Що відомо про скандали з МСЕК

22 жовтня президент Володимир Зеленський провів засідання Ради національної безпеки та оборони України щодо ситуації з МСЕК і зловживаннями посадовців з отриманням інвалідності.

Зеленський оголосив, що РНБО визначила перелік рішень, «які повернуть справедливість», а він затвердив їх указом.

А за кілька хвилин стало відомо, що генеральний прокурор України Андрій Костін подав у відставку.

Раніше Міністерство охорони здоровʼя провело перевірки та скасувало висновки про встановлення інвалідності 74 військовозобовʼязаним Хмельницького центру медико-соціальної експертизи. Там викрили керівницю МСЕК, а також її сина — голову обласного Пенсійного фонду — на незаконному збагаченні на мільйони доларів.

Згодом «Цензор.НЕТ» написав, що правоохоронні органи Хмельницької області знали про масштабну корупційну схему керівниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяни Крупи, адже були її співучасниками. Так, 49 прокурорів, серед яких і обласний прокурор, змогли оформити інвалідність.

Після цього керівник Хмельницької обласної прокуратури Олексій Олійник звільнився з посади за власним бажанням.