У Вищій раді правосуддя рекомендують звільнити суддю Літвінову, в якої журналісти знайшли паспорт рф

Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя рекомендувала звільнити суддю Окружного адміністративного суду Києва Аріну Літвінову, в якої журналісти виявили російське громадянство.

Про це повідомляє «Радіо Свобода».

Палата розглянула скаргу Служби безпеки України на Літвінову. У ній СБУ підтвердила знахідки журналістів «Схем» про набуття суддею російського громадянства у 2002 році.

«Друга дисциплінарна палата вирішила притягнути суддю Окружного адміністративного суду Києва Літвінову Аріну Володимирівну до дисциплінарної відповідальності та застосувати до неї дисциплінарне стягнення у вигляді подання про звільнення судді з посади», — повідомив секретар палати Роман Маселко на засіданні 4 грудня.

Згідно з законом, Літвінова має право оскаржити цю рекомендацію до свого звільнення, подавши скаргу до Вищої ради правосуддя, яка й ухвалює остаточне рішення у справі.

Напередодні засідання Літвінова намагалася закрити дисциплінарну справу проти себе. Подала відповідну заяву, зазначивши, що з Окружного адмінсуду її вже відрахували 31 жовтня на тій же підставі — підтвердженої СБУ наявності російського паспорта — а отже, немає що розглядати. А втім, у ВРП їй одноголосно відмовили. Повноваження звільняти суддів має саме ВРП.

У липні стало відомо, що суддя ліквідованого Окружного адмінсуду Києва Аріна Літвінова сама подала до ВРП заяву про відставку. Якби її затвердили, суддя з російським громадянством змогла б довічно отримувати суддівські виплати з бюджету України. Але 23 липня ВРП зупинила розгляд цієї заяви Літвінової та розпочала дисциплінарне провадження, результатом якого може стати її звільнення. У такому разі виплат суддя отримувати не зможе.

 Що передувало?

9 квітня журналіст проєкту «Схеми» Георгій Шабаєв опублікував розслідування про російське громадянство судді ліквідованого Окружного адміністративного суду Києва Аріни Літвінової. За даними журналіста, вона має російський паспорт ще з 2002 року.

Нині ж російський паспорт Літвінової вважається недійсним, оскільки вона його мала замінити у 2022 році після досягнення 45-річчя. Проте «Схеми» підкреслюють: неотримання нових документів не означає втрату російського громадянства, оскільки порядок офіційного виходу з нього, відповідно до федерального закону «Про громадянство рф», передбачає окрему процедуру зі зверненням до органів російської влади.

Ба більше, у 2018 році Літвінова проходила кваліфікаційне оцінювання, і на сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів збереглася анкета з відповідями судді. На запитання, чи має вона громадянство іншої держави, експрацівниця ОАСК відповіла: «Ні».

Наразі Літвінова має статус чинної судді та отримує зарплату. Так, за 2023 рік вона заробила 1,6 млн гривень.