Справи Майдану: ЄСПЛ виніс нове рішення щодо затримання та побиття активістів
Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у двох справах Майдану — порушення прав Романа Краснянчука і Вадима Ковальова під час затримання. Їм виплатять компенсації по 9 тисяч євро.
Про це йдеться у рішенні суду.
Йдеться про справи щодо побиття та затримання протестувальників 27 січня 2014 року в Черкасах, а також 20 січня 2014 року в Києві.
Заявники скаржилися на жорстоке поводження з боку міліції, відсутність ефективного офіційного розслідування жорстокого поводження з ними та неспроможність органів влади надати їм належну медичну допомогу під час тримання під вартою.
Суд вирішив, що в цих випадках було порушення прав, передбачених Конвенцією про захист прав людини й основоположних свобод. Чоловіки зазнали жорстокого поводження з боку міліції, а влада не зреагувала як слід на їхню потребу в медичній допомозі, коли ті були під вартою.
Суд зобов’язав Україну виплатити кожному заявнику по 9 тисяч євро компенсації.
Роман Краснянчук скаржився суду, що 27 січня 2014 року його затримала міліція через участь в акції протесту того ж дня в Черкасах. За його словами, поліція побила його під час затримання та допиту у відділку міліції пізніше того ж дня, внаслідок чого він зазнав струсу мозку, перелому пальця та гематоми на обличчі, голові, тулубі, руках та ногах. Попри прохання про термінове медичне обстеження та лікування, поліція доставила його до медичного закладу лише приблизно через 10 годин після затримання. Він перебував під вартою до 14 лютого 2014 року за підозрою, зокрема, у масових заворушеннях.
Вадима Ковальова затримали 20 січня 2014 року під час акцій протесту 19 січня 2014-го в Києві. Він заявляв, що його побили, внаслідок чого він зазнав струсу мозку та гематоми тулуба, рук та ніг. Чоловік перебував під вартою за підозрою, зокрема, у масових заворушеннях до звільнення 22 січня 2014 року. Попри прохання про термінове медичне обстеження та лікування, поліція викликала швидку допомогу лише через 12 годин після затримання. Йому довелося чекати близько 24 годин, щоб його доставили в лікарню після того, як про це повідомили лікарі швидкої допомоги. Кримінальне провадження щодо нього було закрито 31 травня 2014-го.
«Справи Майдану»
Усі злочини, скоєні під час Революції гідності, умовно об'єднані в одну велику «справу Майдану». Загалом за весь час розслідування до суду скерували обвинувальні акти щодо 468 людей, законної сили набули вироки щодо 63 фігурантів.
Головні епізоди «справи Майдану» стосуються розгону студентів у ніч проти 30 листопада 2013-го, незаконних дій силовиків під час акцій протесту 1 грудня та спроби розігнати Майдан у ніч проти 11 грудня, а також убивств активістів протягом січня-лютого 2014 року.
Станом на лютий 2024 року 69 справ Майдану мають закінчені терміни давності, що дає право обвинуваченим просити про закриття справи. Нині через це вже сім таких справ закрили.
- Поділитися: