НБУ заперечив, що погрожував банкам, аби ті посилили вимоги щодо переказів. Деякі топменеджери казали інакше — ЕП

Андрій Пишний
Андрій ПишнийFacebook

Національний банк України не погрожував банкірам, які не підпишуть меморандум про зменшення лімітів на карткові перекази. 

Про це розповів голова НБУ Андрій Пишний на брифінгу з нагоди підписання меморандуму, передає «Економічна правда». 

Він сказав, що заявив про погрози «точно не відповідають дійсності». Хоча Пишний і визнав, що підписання меморандуму та посилення вимог до фінансового моніторингу ініціювали в НБУ. 

Топменеджери банків, які були на підписанні меморандуму, також заперечували, що Нацбанк погрожував перевірками та штрафами за непідписання меморандуму. Заступниця голови правління «Райффайзен банку» Наталія Гуріна наголосила: «Ми не чули ніяких погроз».

«Тут мова йде про певний тренд. Якщо які банки не підпишуть меморандум, то ці "дропери" перетичуть до них. Воно їм потрібно?» — додав голова правління «Ощадбанку» Сергій Наумов.

Напередодні топменеджери окремих банків у розмові з «Економічною правдою» заявляли, що представники регулятора погрожували їм посиленими перевірками та накладанням штрафів у разі, якщо вони не приєднаються до меморандуму.

Що за меморандум?

Напередодні Forbes написав, що банки України готуються підписати меморандум про посилення обмежень карткових переказів. Зміни стосуються всіх видів переказів, включно з IBAN, та має нижчий ліміт за операціями.

Обмеження запроваджуватимуться у два етапи:

  • з 1 січня 2025 року — ліміт до 150 000 гривень на місяць;
  • з 1 червня 2025 року — 100 000 гривень на місяць.

Клієнт зможе збільшити ліміт після того, як надасть банку підтвердження офіційних доходів. А от для ризикових клієнтів ліміт може становити 50 тисяч гривень на місяць, йдеться у меморандумі. 

Як вказує ЕП, до підписаного меморандуму долучилися «ПриватБанк», «Ощадбанк», «ОТП Банк», «Правекс банк», «ПУМБ», «Райффайзен Банк», «Монобанк» і «Таскомбанк».

Схожі обмеження два місяці тому запровадив Нацбанк, щоб боротися з «дропами» — людьми, які за оплату передають реквізити й дані своїх карткових рахунків у користування третім особам. А потім ці рахунки використовують як «транзитні» для переказу та «відмивання» незаконних коштів.