«Укренерго» пообіцяло однакові принципи застосування графіків відключень в усій країні. Які зміни?

В усіх областях України мають встановити однакові принципи застосування графіків погодинних відключень як для побутових споживачів, так і для бізнесу. 

Про це йдеться в оновленій «Інструкції про складання і застосування графіків погодинного відключення електроенергії», затвердженій наказом Міністерства енергетики №439, передає енергокомпанія. 

Для побутових споживачів обіцяють такі зміни:

  • Кожну чергу графіків погодинних відключень (ГПВ) додатково розділять на дві підчерги — для більш точного та рівномірного розподілу обмежень між регіонами та всередині кожної області. 

Наприклад, якщо знеструмлення однієї черги забагато — диспетчер може знеструмити 0,5 черги, або 2,5 черги — якщо 2 черг замало. 

  • На знеструмлення та заживлення абонентів офіційно відводиться до 30 хвилин.
  • ГПВ в усіх областях будуть уніфіковані «з дотриманням принципів рівномірності та справедливості». Так, кожна група споживачів в кожній області, яку визначає обленерго, отримає чіткий час, коли обмеження застосовуватимуть щодо неї. З урахуванням розподілу за критеріями день/ніч, будень/вихідний. 

Як зазначили в компанії, оскільки упродовж доби повністю урівняти тривалість відключень кожної групи неможливо — остаточне вирівнювання тривалості знеструмлень відбуватиметься за підсумками тижня. За це відповідатимуть обленерго.

Окрім того, нововведення будуть для промисловості та бізнесу: посилять контроль застосування графіків обмеження потужності (ГОП) для промисловості. 

Так, якщо підприємства/юридичні особи не виконують команду про застосування ГОП — обленерго мають самостійно застосувати графіки аварійного відключення щодо тих споживачів, які підключені до їхніх мереж. А оператор системи передання — застосувати графік аварійних відключень (ГАВ) щодо тих споживачів, які підключені до магістральних мереж.

В «Укренерго» зауважили, що всі оператори системи розподілу адаптують свої графіки до нових вимог. Про зміну графіків можна дізнатися на сторінках обленерго.

Яка ситуація в енергосистемі?

28 листопада російські війська здійснили вже 11-ту за цей рік масовану атаку на об’єкти української енергосистеми. Через атаки на об’єкти енергетики запроваджували екстрені відключення світла.

Президент України Володимир Зеленський раніше розповідав, що війська рф зруйнували всю українську теплорозподільну й теплогенераційну інфраструктуру. Потенційно мільйони людей можуть залишитися без тепла узимку.

Міністр енергетики Герман Галущенко вважає, що Україна здатна пройти зиму 2024-2025 років без відключень електроенергії за умови, що росіянам не вдасться зруйнувати вцілілі після попередніх атак обʼєкти критичної енергетичної інфраструктури.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомляв, що понад 99% житлових будинків готові до опалювального сезону, а серед шкіл, садочків та лікарень кількість готових до зими теж «наближається до 100%». Він також запевнив, що накопичених ресурсів газу та вугілля буде достатньо для проходження зими, а всі 9 енергоблоків АЕС, підконтрольні Україні, працюють.

Попри можливі проблеми з енергозабезпеченням, опитування показує, що майже 90% українців не планують залишати своє місце проживання на осінньо-зимовий період.