Рада уточнила заборону на трансплантації від загиблих унаслідок бойових дій

Верховна Рада ухвалила зміни в законодавство про трансплантації. Зокрема, уточнила заборону на вилучення анатомічних матеріалів у загиблих внаслідок бойових дій.

За відповідний законопроєкт №9558 в цілому проголосували 254 парламентарі, повідомив народний депутат Ярослав Железняк.

Автори законопроєкту пояснювали, що в Україні вже діє заборона вилучати органи в донорів-трупів, загиблих внаслідок бойових дій, але виключно в Донецькій та Луганській областях.

Під час великої війни пропонували розширити це. Йдеться і про військових, які загинули під час виконання службових обов’язків, і про інших людей, які загинули унаслідок збройної агресії проти України.

Це, стверджують депутати, уточнить юридичні невизначеності. А також допоможе запобігти можливим зловживанням, маніпуляціям та фейкам російської пропаганди.

Також закон забороняє трансплантації від людей, померлих унаслідок застосування заходів примусу працівниками правоохоронних, силових та інших структур.

Серед іншого, законопроєкт передбачає:

  • введення статусу екстреності трансплантації, що забезпечить потребу в органах пацієнтів, які потребують термінової трансплантації;
  • запровадження принципу «доміно» в трансплантації, що дасть змогу виконувати складні операції, як-от пересадку органів від одного пацієнта до іншого за одну процедуру;
  • створення Національного трансплантологічного комітету при МОЗ, який розглядатиме випадки несприятливих реакцій під час трансплантації;
  • надання неповнолітнім прав бути донорами гемопоетичних стовбурових клітин для батьків;
  • уточнення умови автоматичного пошуку пари донор — реципієнт у Єдиній державній інформаційній системі трансплантації органів та тканин.

Нагадаємо, пожиттєве донорство без згоди людини заборонено. Стати донором посмертно ви можете, якщо за життя подали відповідну заяву до будь-якого центру трансплантації або за згоди вашого близького родича.

У 2022 році Рада дещо спростила цей процес, прибравши потребу завіряти згоду / незгоду людини на посмертне донорство нотаріально, а також потребу призначати «повноважного представника». Утім, відповідний законопроєкт російська пропаганда використовувала для поширення фейків про нібито легалізацію чорного ринку органів.