Верховний Суд підтвердив: УПЦ МП не має права на старовинний монастир у Чернігові

Успенський Єлецький монастир у Чернігові у червні 2021 року
Успенський Єлецький монастир у Чернігові у червні 2021 рокуWikimedia / Oleksandr Malyon

Верховний Суд відмовив Українській православній церкві московського патріархату в праві на користування Єлецьким монастирем XII-XVII століття в Чернігові, поставивши крапку в цій справі.

Про це повідомило Міністерство культури та стратегічних комунікацій.

Ще в жовтні 2023-го Господарський суд Чернігівської області визнав, що УПЦ МП з 2021 року незаконно користується Єлецьким монастирем. Однак Чернігівська єпархія УПЦ МП не погодилася з цим рішенням. Упродовж майже двох років справу розглядали суди різних інстанцій.

Фінальне рішення на користь Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» 16 січня виніс Верховний Суд України у складі Касаційного господарського суду.

Більше про Єлецький монастир

Ще в середині XI століття його заснував князь Святослав Ярославич у зв’язку з появою на одній із ялин у цій місцевості ікони Божої Матері. Датою цієї події називають 3 лютого 1060 року (за старим стилем). Згідно з тим же переказом, у монастирі певний час перебував чернець Антоній Печерський.

Монастир був зруйнований у 1239 році під час монгольської навали. За панування Речі Посполитої його передали греко-католикам. Та в ході національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького Єлецький монастир знову перейшов до православних. У XVII столітті його перебудували в стилі козацького бароко.

У 1921 році радянська влада закрила обитель, і упродовж 20 років там розташовувалася філармонія. Чернече життя відродилося лише на початку 1990-х років після проголошення Незалежності.