Міноборони звільнило Безрукову з АОЗ. Там кажуть, що для продовження контракту була потрібна згода відомства

Марина Безрукова
Марина БезруковаАОЗ

Міністерство оборони 31 січня звільнило Марину Безрукову з посади очільниці Агенції оборонних закупівель. Тимчасово виконувачем обов’язків директора, як і казали раніше, буде Арсен Жумаділов. 

Про це йдеться в заяві міністерства.

Як стверджує Міноборони, серед ключових причин зміни керівника АОЗ — невиконання запланованих постачань для фронту, чисельні зауваження Генштабу ЗСУ щодо неякісного планування оборонних закупівель і несвоєчасної комунікації з боку Агенції, необґрунтоване перенесення графіків постачання. 

Також там назвали «абсолютно неприйнятними» «численні витоки закритої інформації». У відомстві пообіцяли, що це стане окремим предметом розгляду правоохоронних органів.

Міністерство також роз’яснило «юридичні аспекти» зміни керівництва Агенції. Там вважають, що дії Наглядової ради нібито не відповідали принципам прозорості й послідовності та містили низку процедурних порушень. Так, міністерство стверджує, що:

  • Рішення Наглядової ради оголошувалися в соцмережах без офіційного інформування міністерства. 
  • Додаткова угода про продовження контракту була укладена без погодження з Міноборони, яке досі не отримало її тексту. 
  • Жоден протокол засідань Наглядової ради не був офіційно переданий до міністерства. 

Там кажуть, що попри те що продовження контракту з Безруковою вимагало згоди Міноборони, голова Наглядової ради Юрій Джигир підписав додаткову угоду без погодження. Цим він вийшов за межі своїх повноважень.

Через «незадовільні результати діяльності» АОЗ та «відсутність співпраці» з боку Джигира, Міноборони вирішило замінити представників держави в Наглядовій раді. 

Так, у складі Наглядової ради залишилося лише два члени з п’яти, тож вона стала неправосильною. У такому разі закон передбачає, що її повноваження тимчасово переходять до Міноборони. 

«Це надає Міноборони право ухвалювати рішення щодо управління Агенцією, зокрема щодо призначення, звільнення та відсторонення директора, а також призначення тимчасово виконуючого обов’язки директора», — заявили там. 

Міноборони пообіцяло, що найближчим часом, відповідно до законодавства та корпоративних стандартів, призначать постійного керівника АОЗ.

Більше про ситуацію в АОЗ

24 січня міністр оборони Рустем Умєров заявив, що не буде продовжувати угоду з нинішньою керівницею Агенції оборонних закупівель Мариною Безруковою попри рішення Наглядової ради агентства продовжити її контракт іще на рік.

Натомість керувати АОЗ призначать Арсена Жумаділова — директора іншого закупівельного агентства, Державного оператора тилу. Жумаділов підтвердив призначення і додав, що паралельно залишиться очільником ДОТ.

Безрукова наполягає, що вона залишається чинною керівницею АОЗ. У Наглядовій раді агентства заявили, що Міноборони намагається керувати АОЗ у «ручному режимі».

Після цього міністр оборони Рустем Умєров ініціював службове розслідування в агенції. Марину Безрукову на час розслідування відсторонили від роботи.

Усе це сталося після суперечок про зміни статутів закупівельних агентств Міноборони. Нагадаємо, АОЗ і ДОТ створили після корупційних скандалів попереднього керівництва міністерства. Обидва агентства мають незалежні Наглядові ради.

Проте нещодавно Міноборони запропонувало внести зміни у статути закупівельників так, щоб мати можливість давати їм обов’язкові вказівки чи ухвалювати кадрові рішення у разі «наявної або потенційної загрози національній безпеці». Водночас чіткого переліку таких загроз немає. У цьому побачили загрозу для «політичних рішень» та спробу обходити Наглядові ради агентств.