Припинення вогню не означатиме скасування воєнного стану в Україні — Веніславський

Якщо Україна та росія досягнуть домовленостей щодо припинення вогню, це все одно не означатиме скасування воєнного стану.

Про це заявив народний депутат і член парламентського Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський в етері «Радіо Свобода».

Він вважає, що без гарантій довготривалого миру воєнний стан не може бути скасований.

За його словами, скасування воєнного стану можливе лише в разі відсутності загроз, які передбачені законом про режим воєнного стану. А факт тимчасового припинення вогню ці загрози не усуває.

«Це ж не означає, що росія відвела свої війська з тимчасово окупованих територій чи свої засоби ураження, які можуть завдавати ударів по Україні. З огляду на психічний стан путіна (лідера росії володимира путіна — ред.), я думаю, ми можемо очікувати будь-якого розвитку подій», — каже Веніславський.

Народний депутат не зміг назвати терміну, який може минути від укладення угоди про припинення вогню до скасування воєнного стану.

Він пояснив, що терміни можливого скасування воєнного стану залежать від низки обставин, зокрема відведення російських військ, гарантій безпеки та результатів міжнародних перемовин.

«Проте терміни я зараз прогнозувати не можу в принципі. Це залежить від цілої низки обставин: від перемовин, від того, на яких умовах зійдуться сторони. Я маю на увазі Україну і рф за участі Європи та США, адже без цього, як сьогодні заявив президент, жодних домовленостей українська влада не визнає», — сказав Веніславський.

5 лютого президент України Володимир Зеленський підписав закони, які передбачають продовження терміну воєнного стану та загальної мобілізації до 9 травня. Це стало вже 14-м продовженням воєнного стану та мобілізації з початку повномасштабного російського вторгнення в лютому 2022 року.

Що передбачає воєнний стан?

Під час воєнного стану в країні можуть обмежувати свободу руху громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.

Окрім того, можуть запровадити трудову повинність, обов’язкові суспільно корисні роботи або примусове відчуження приватного майна. Також можливий перехід різних установ та організацій усіх форм власності на роботу на користь оборони.

Можлива заборона діяльності певних політичних партій чи громадських об’єднань, які ведуть роботу проти незалежності України.

Під час воєнного стану неможливо припинити повноваження Верховної Ради, уряду, судів, омбудсмена та деяких інших органів влади. Не можна внести зміни до Конституції та провести вибори.

Натомість Основний Закон країни не передбачає такої можливості для президента, і жодним іншим документом — законом чи постановою — продовжити повноваження глави держави до завершення воєнного стану не можна.

Згідно із законом, під час воєнного стану влада й військове командування мають право перевіряти документи, оглядати речі, багаж, вантаж, транспорт і приватне майно.

Також в Україні можуть забороняти проведення мирних зібрань, мітингів, походів і демонстрацій та інших масових заходів. Може обмежуватися право на вільне пересування.