За рік Україна опустилася на одну позицію у світовому «Індексі свободи преси»

У 2025 році Україна посіла 62-ге місце в «Індексі свободи преси» міжнародної правозахисної організації «Репортери без кордонів» (RSF), опустившись на одну позицію в рейтингу.
Про це йдеться у звіті організації.
У дослідженні вказують, що глобальний стан свободи преси перебуває на безпрецедентно низькому рівні й уперше в історії Індексу класифікується як «складний».
У 2025 році середній бал усіх оцінюваних країн опустився нижче 55 балів, потрапивши в категорію «складна ситуація». 112 країн зі 180 знизили свої загальні бали в Індексі.
Україна цьогоріч опинилася на 62-й сходинці, опустившись на одну позицію за рік. Вона випередила Бразилію (63-тє місце), Кот-д'Івуар (64-те) та Андорру (65-те), а також незначно поступилася Південній Кореї (61-ше).
Правозахисники вказують, що російське вторгнення зробило доступ до перевіреної інформації в Україні важливішим, ніж будь-коли. За даними дослідження, приблизно 90% редакцій виживали завдяки допомозі, переважно зі США.
«Припинення цієї допомоги поставило під загрозу надійне висвітлення російських воєнних злочинів та корупції, тоді як кремль має значні засоби для поширення своєї пропаганди», — йдеться в дослідженні.

В організації наголосили, що в той час, коли свобода преси переживає тривожне зниження в багатьох частинах світу, один важливий, але часто недооцінений фактор серйозно послаблює медіа — це економічний тиск. Значною мірою це пов'язано з концентрацією власності, тиском з боку рекламодавців та фінансових спонсорів, а також державною допомогою, яка обмежена, відсутня або розподіляється в непрозорий спосіб.
Незалежні видання в Європі та Центральній Азії стикаються з безпрецедентною економічною кризою, що посилюється різким припиненням американської допомоги та зростальним впливом російської пропаганди
Про «Індекс свободи преси»
Це щорічний рейтинг країн, що публікується у Всесвітній день свободи преси міжнародною правозахисною організацією «Репортери без кордонів», який базується на її оцінці власних відомостей щодо свободи преси у світі.
Він покликаний відобразити ступінь свободи журналістів, новинних організацій та інтернет-користувачів у кожній країні, а також зусилля, яких докладає влада для дотримання цієї свободи.
- Поділитися: