За рік Україна піднялася на 18 позицій у світовому «Індексі свободи преси»

У 2024 році Україна посіла 61 місце в «Індексі свободи преси» міжнародної правозахисної організації «Репортери без кордонів» (RSF), піднявшись на 18 позицій у рейтингу. 

Про це йдеться у відповідному рейтингу на сайті організації.

Підвищення позиції України в рейтингу відбулося завдяки покращенню двох показників: безпеки, тобто меншій кількості вбитих журналістів за рік, і політичної ситуації. Водночас економічний та законодавчий показники погіршилися.

У звіті зазначається, що після початку повномасштабного російського вторгнення в лютому 2022 року Україна стала «центральним медійним гравцем». 

«Медіасектор несе на собі основний тягар наслідків повномасштабного російського вторгнення, яке порушує роботу редакцій і навіть ставить під загрозу їхнє економічне виживання», — наголосили в RSF. 

Зокрема, велика війна послабила українську економіку, що призвело до втрати передплатників і рекламодавців та закриття або скорочення діяльності кількох сотень медіа. Найбільше постраждали від цих викликів місцеві та друковані ЗМІ, повідомили «Репортери без кордонів».

В організації наголосили, що війна кардинально змінила роботу українських журналістів та сюжети, які вони висвітлюють. «російські напади по всій країні перетворили їх усіх (журналістів — ред.) на військових репортерів», — додали там.

А втім, попри тиск українські ЗМІ продовжують висвітлювати соціальні теми та відігравати важливу роль у викритті корупції серед еліти країни. 

Водночас правозахисники заявляють, що гендерна нерівність в українських засобах масової інформації залишається проблемою, «особливо коли йдеться про можливість висловити думку експертам із певних тем». Ця проблема також загострилася після повномасштабного російського вторгнення.

Про «Індекс свободи преси»

Це щорічний рейтинг країн, що публікується у Всесвітній день свободи преси міжнародною правозахисною організацією «Репортери без кордонів», який базується на її оцінці власних відомостей щодо свободи преси у світі.

Він покликаний відобразити ступінь свободи журналістів, новинних організацій та інтернет-користувачів у кожній країні, а також зусилля, яких докладає влада для дотримання цієї свободи.

У 2024 році до першої трійки лідерів рейтингу входять Норвегія (уже вісім років поспіль), Данія та Швеція. Водночас найгірша ситуація зі свободою преси в Ірані, Північній Кореї, Афганістані, Сирії та Еритреї.

Загалом за останній рік «Репортери без кордонів» зафіксували «тривожну» тенденцію зі свободою преси у світі та посилення тиску на журналістів з боку держави. 

«Дедалі більше урядів і політичних органів влади не виконують своєї ролі гарантів найкращого середовища для журналістики та права громадськості на надійні, незалежні й різноманітні новини та інформацію», — йдеться у звіті.