Мінкульт детальніше розкрив причини звільнення гендиректора Лаври: кавʼярня в Будинку намісника і ремонт без погодження

У Міністерстві культури і стратегічних комунікацій назвали головні порушення в діяльності Національного заповідника «Києво-Печерська лавра», які призвели до звільнення Максима Остапенка з посади генерального директора.
Про це пише «Інтерфакс-Україна».
За словами директора Департаменту захисту та збереження культурної спадщини Мінкульту Володимира Шорнікова, робоча група, яка перевіряла діяльність заповідника, виявила системні порушення, про які йшлося ще у висновках Рахункової палати за попередні періоди 2021-2023 років.
«Вони перейшли безпосередньо на каденцію Остапенка 2023-2025 років. Вони так і не були усунуті», — сказав посадовець.
Голова комісії з перевірки Олексій Жуков стверджує, що на території заповідника «Києво-Печерська лавра», серед іншого, виявили низку порушень щодо утримання майна в належному стані, його використання, недотримання вимог охоронних договорів.
Комісія перевірила майже всі приміщення, будівлі, споруди на території як Верхньої, так і Нижньої лаври. Як додав Жуков, частина приміщень була зачинена представниками УПЦ МП, які досі перебувають у заповіднику.
За його словами, про всі порушення сповістили керівництво заповідника, однак там відповідали: «Або ми неправильно розуміємо як комісія, або вони не вважають це порушенням».
Як каже Жуков, найбільш вагомий факт неналежного використання майна стосується Будинку намісника Лаври, у якому незаконно розміщено кавʼярню. Зокрема, треба було отримати погодження з Мінкульту й узгодити це з Фондом держмайна.
«На наші звернення до керівництва про приведення у відповідність до умов чинного законодавства діяльності як цього закладу, так і заповідника не було ніякого реагування. Така сама відписка», — додав посадовець.
Крім того, іншим вагомим порушенням комісія вважає те, що на території заповідника постійно здійснюють різні оздоблювальні та ремонтні роботи без погодження з відомством.
«Заповідником було аргументовано, що їм постійно потрібно проводити якісь виставки, міняти локації. Але ж вимоги закону ніхто не скасовував, і заповідник повинен цих вимог дотримуватися», — додав голова комісії.
Окрім того, у Мінкульті наголошують, що саме керівництво заповідника мало забезпечити виконання рішення суду про виселення представників УПЦ МП з Лаври, що начебто не виконали повною мірою.
Що відомо про ситуацію в заповіднику?
До сьогодні, 22 травня, гендиректором Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» був Максим Остапенко. Однак 22 травня він повідомив про своє звільнення.
За його словами, це сталося «без пояснень, без попереджень, без жодних офіційних зауважень щодо роботи». Хоча він додав, що протягом останніх тижнів ширилися чутки про «залаштункову боротьбу за контроль над Лаврою».
На це відреагував міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький, який заявив, що Остапенка звільнили через його «слабку позицію» у виконанні закону про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, пов’язаних із росією.
Міністерство, мовляв, сприяло гендиректору в переданні храмів у підпорядкування Православної церкви України. Однак результат його роботи за рік «не є адекватним викликам національної безпеки».
Тим часом обов’язки гендиректора поклали на Світлану Котляревську.
- Поділитися: