Мовна омбудсменка заявила про необхідність заборонити законом публічне виконання пісень російською мовою

Уповноважена із захисту державної мови Олена Івановська
Уповноважена із захисту державної мови Олена ІвановськаFacebook / Olena Ivanovska

Уповноважена із захисту державної мови Олена Івановська вважає, що публічне виконання пісень російською мовою в Україні потребує чіткого законодавчого врегулювання, адже наразі закон не містить такої заборони.

Про це повідомили у пресслужбі мовної омбудсменки. 

Олена Івановська зазначила, що в умовах повномасштабної війни публічне виконання російськомовного репертуару, навіть якщо воно не заборонене, негативно сприймається суспільством і справедливо викликає несприйняття.

Вона пояснила, що згідно із законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної», мовою культурних заходів в Україні є державна мова. Проте закон не виключає можливості використання інших мов у виконанні художніх творів, зокрема пісень, за умови, що це не суперечить іншим законодавчим нормам. Тобто виконання пісень російською мовою в публічному просторі як таке не є порушенням закону про державну мову.

Крім того, в Україні існує заборона на продукт, створений фізичними чи юридичними особами, які зареєстровані в росії.

За її словами, уповноважений із захисту державної мови має право перевіряти застосування державної мови під час публічних заходів, зокрема за тим, якою мовою були зроблені оголошення, афіші, квитки тощо.

Олена Івановська також нагадала, що в низці міст України, зокрема в Києві та Тернополі, ухвалені рішення про обмеження публічного використання російськомовних пісень. Проте за порушення цього не передбачені жодні санкції.

Тож омбудсменка наголосила, що суспільство демонструє свій вибір на користь української мови, а завдання держави — створити для цього легітимні та ефективні правові інструменти.

«Варто наголосити: окрім суспільної підтримки, такі ініціативи потребують загальнодержавного нормативного забезпечення, юридичної визначеності: і для органів місцевого самоврядування, і для виконавців, організаторів заходів, суб’єктів господарювання», — підсумувала вона.