У Грузії спалахнули нові протести після того, як у країні схвалили закон про «іноагентів»

Протести біля будівлі парламенту Грузії проти закону про «іноагентів»
Протести біля будівлі парламенту Грузії проти закону про «іноагентів»AP Photo / Zurab Tsertsvadze

У Грузії люди знову вийшли на протести після того, як 1 травня парламент країни таки схвалив у другому читанні законопроєкт про «іноагентів».

Про це повідомляє «Эхо Кавказа».

У виданні зазначають, що грузинські правоохоронці почали розганяти протестувальників за допомогою водометів та сльозогінного газу. Окрім цього, поліціянти застосовують проти мітингарів гумові кулі.

У міністерстві внутрішніх справ кажуть, що протестувальники поводили себе нібито агресивно, а тому проти них застосовували силу.

Під час мітингу грузини тримали в руках плакати з написами «Ні російському закону», «Раби», «росіяни».

Нагадаємо, 1 травня парламент Грузії схвалив у другому читанні законопроєкт про «іноагентів». Законопроєкт підтримали 83 депутати, проти виступили 23.

Що передувало?

3 квітня політична партія «Грузинська мрія», яку вважають проросійською, повторно внесла до парламенту законопроєкт про «іноагентів». Це сталося через рік після того, як аналогічна ініціатива призвела до багатотисячних протестів та була відкликана. Тоді заявили, що це рішення є «беззастережним».

За винятком зміни терміна «агенти іноземного впливу» на «організації, які просувають інтереси іноземної сили» — у новому законопроєкті не змінилося нічого.

Законопроєкт передбачає створення реєстру «агентів іноземного впливу», якими стануть некомерційні організації та ЗМІ, понад 20% річного доходу яких становить закордонне фінансування.

Такі організації повинні будуть щорічно подавати фінансову декларацію, а тим, хто спробує ухилитися від реєстрації або не подасть декларацію, загрожуватиме штраф. Щоб виявляти «агентів іноземного впливу» й перевіряти виконання вимог закону, Міністерство юстиції проводитиме моніторинг.

Критики законопроєкту вважають його аналогом російського, але влада Грузії каже, що нічого спільного у них немає.

Плани влади Грузії викликали критику в Європі та США. Західні партнери зазначають, що ухвалення закону загальмує процедуру вступу Грузії до ЄС та НАТО. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що «панівна партія саботує європейський шлях» Грузії.