В американському штаті Аризона скасували 160-річний закон про майже повну заборону на аборти

Губернаторка штату Аризона від Демократичної партії Кеті Гоббс підписала законодавчий акт про скасування закону 160-річної давнини про майже повну заборону на аборти. Його ухвалили минулого місяця.

Про це пише Associated Press.

У квітні Верховний суд американського штату Аризона постановив дотримуватися закону 1864 року, який забороняв аборти на всіх термінах вагітності, окрім випадків, пов'язаних із порятунком життя.

Губернаторка засудила цей закон, який «ухвалили 27 чоловіків ще до того, як Аризона стала штатом, а жінки навіть не мали права голосу». За словами Гоббс, цей крок є лише початком боротьби за захист репродуктивного здоров'я в Аризоні. 

А втім, 160-річний закон про заборону абортів набуде чинності лише 27 червня, а його скасування — лише через 90 днів після дати завершення сесії парламенту, з якою ще не визначилися, тобто не раніше ніж у серпні.

Після його скасування основним законом у штаті знову стане закон 2002 року, який забороняє аборти після 15 тижнів вагітності.

Що передувало?

У грудні 2023 року Верховний суд США заслухав вступні дебати у справі, у яких противники права на аборт стверджували, що штат повинен повернутися до майже повної заборони, а захисники просили суд підтвердити закон штату, ухвалений у 2002 році, який дозволяє аборти до 15 тижнів.

Тодішній губернатор Даг Дусі, республіканець, підписав закон менш ніж за три місяці до того, як найвищий суд країни скасував рішення у справі «Ро проти Вейда». Губернатор намагався відновити майже повну заборону на аборти у штаті, але проти цього виступила організація «Плановане батьківство Аризони», що спричинило багаторічні юридичні суперечки, які й призвели до нового рішення суду.

Закон 2002 року встановлював виняток для надзвичайних медичних ситуацій і вимагав від лікарів подавати звіт до Департаменту охорони здоров'я Аризони, якщо аборт робиться після 15 тижнів, але не передбачав винятків для випадків зґвалтування та інцесту.

Підписуючи закон у березні 2002 року, Дусі заявив, що він не буде скасовувати старіший закон.