На саміті НАТО змінять формулювання щодо членства України, однак запрошення до Альянсу країна не отримає

На липневому саміті країн-членів НАТО у Вашингтоні будуть важливі зміни у формулюваннях щодо перспективи членства України в Альянсі. Утім, Київ так і не отримає запрошення до блоку.

Про це повідомила посолка США при НАТО Джуліан Сміт на пресконференції напередодні зустрічі міністрів закордонних справ Альянсу в Празі, передає кореспондент «Європейської Правди».

Дипломатка наголосила, що в НАТО погодилися дати політичний сигнал щодо наближення України до Альянсу. Цей сигнал має стати частиною загального пакета допомоги Україні.

«У рішенні саміту будуть нові формулювання щодо прагнення України стати членом НАТО. Рішення не буде ідентичним тому, що звучало торік на саміті у Вільнюсі», — сказала посолка.

Разом з цим вона зауважила, що остаточне формулювання ще не узгоджене, а також наголосила: Київ не має розраховувати, що це означатиме запрошення до НАТО.

«Запрошення України до членства не буде розглядатися цього разу, це малореально. Натомість ми сфокусуємося на наданні пакета підтримки, який дозволить прокласти міст до членства», — пояснила дипломатка.

Україна та НАТО

З 11 до 12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбувся саміт НАТО, який був зосереджений на Україні та її відносинах з Північноатлантичним альянсом.

Тоді генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес набуття членства для України «перейде з двоетапного на одноетапний шлях», додав він.

Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.

Згодом країни «Великої сімки» на саміті НАТО у Вільнюсі погодили спільну декларацію про підтримку України, яка містить гарантії безпеки. Згідно з документом, Україна, зокрема, зобов’язується продовжувати реалізацію реформ правоохоронних органів, судової системи, а також просувати оборонні реформи.

Зеленський назвав «гарними» результати саміту, проте зазначив, що все ж хотів почути запрошення України до Альянсу з чіткими термінами. А втім, за словами глави держави, Україна розуміє, що членство можливе лише після завершення бойових дій.