ХАМАС погодився на план перемир’я у Секторі Гази, який підтримали в ООН

Ізраїльські солдати рухаються поблизу кордону з Сектором Гази, 10 червня 2024 року
Ізраїльські солдати рухаються поблизу кордону з Сектором Гази, 10 червня 2024 рокуAP Photo / Leo Correa

Палестинське угруповання ХАМАС заявило про згоду прийняти план перемир’я у Секторі Гази, який перед цим підтримав Радбез ООН.

Про це пишуть Reuters та Al Jazeera.

Про згоду ХАМАСу заявив представник угруповання Самі Абу Зухрі, який сам базується за межами Сектора Гази. Він заявив, що Вашингтон повинен переконатися, що Ізраїль буде дотримуватися плану.

ХАМАС прийняв формулу, яка передбачає виведення ізраїльських військ із Гази та обмін заручників, утримуваних у Газі, на палестинських в’язнів, які перебувають у в’язницях Ізраїлю

У резолюції, яку ще в травні подав президент США Джо Байден, зазначається, що Ізраїль прийняв пропозицію припинення вогню, ХАМАС закликають пристати на неї також. Обидві сторони закликають «повністю виконати її умови без затримок і без умов». росія утрималася від голосування в ООН, а решта 14 членів Ради Безпеки проголосували за резолюцію.

Виступаючи в Тель-Авіві після серії зустрічей з ізраїльськими посадовцями, держсекретар США Блінкен заявив, що серед ізраїльських лідерів є «сильний консенсус» щодо просування вперед плану припинення вогню. А висловлення згоди з боку ХАМАСу є «обнадійливим знаком».

Який план?

План передбачає три етапи. Під час першого буде шеститижневе припинення вогню, під час якого проведуть обмін вразливими категоріями полонених — жінками, літніми людьми та пораненими — на палестинських в’язнів. Ізраїль в цей час відведе свої сили від населених районів Сектору Гази, а палестинці повернуться додому через Газу. Також буде завозитися гуманітарна допомога.

На другому етапі заплановане встановлення постійного припинення бойових дій, звільнення решти полонених у Газі в обмін на в’язнів та повне виведення ізраїльських військ.

Третій етап — багаторічний план реконструкції та повернення будь-яких останків померлих до Ізраїля.

Ця резолюція — не перший такий заклик до припинення бойових дій у Газі. Ще в березні Радбез ООН ухвалив резолюцію із закликом негайно припинити вогонь, але її так і не виконали. А до того США заблокували три резолюції.

Загострення у Секторі Гази

Палестинське ісламське угруповання ХАМАС, яке контролює Сектор Гази, зранку 7 жовтня 2023 року оголосило про початок операції «Потоп Аль-Акса» проти Ізраїлю. По країні випустили шквал ракет, бойовики проникли на територію Ізраїлю в низці різних місць. Бойовики вбили 1300 цивільних, понад 4000 людей зазнали поранень.

Армія Ізраїлю у відповідь оголосила про початок контртерористичної операції «Залізні мечі» у Секторі Гази. Військові відзвітували, що під час своєї операції проти ХАМАСу оточили Сектор Гази та розділили анклав на дві частини. 13 листопада 2023 року Ізраїль заявив, що ХАМАС «утратив контроль» над Сектором Гази.

За даними комісії ООН, кожен сотий житель Сектору Гази був убитий у перші 100 днів війни, що є найвищим показником серед збройних конфліктів у XXI столітті.

Радник прем’єр-міністра Ізраїлю Марк Регев раніше заявляв, що після завершення бойових дій Ізраїль не планує тривалої окупації Сектору Гази. Водночас в анклаві буде присутня ізраїльська Служба безпеки.