росія уперше з 2022 року розширила дипломатичну місію на Західних Балканах. Як їй це вдалося?
У Республіці Сербській, одному з двох державних утворень Боснії і Герцеговини, відкрили російське консульство. Це перше розширення російської дипломатичної місії на Західних Балканах з лютого 2022 року.
Про це повідомляє балканська служба «Радіо Свобода».
Представництво російського посольства з’явилося у Баня-Луці, політичному та фінансовому центрі Республіки Сербської (РС). Будівлю, де буде розташовуватися представництво росії, тримали в таємниці до самого відкриття.
Виявилося, що росіянам передали будівлю поряд з парламентом. У відкритті взяли участь проросійський президент РС Мілорад Додік і посол росії в Боснії та Герцеговині (БіГ) Ігор Калабухов.
Також через відеозв’язок виступив міністр закордонних справ рф сергій лавров, який заявив, що відносини між «росією та РС переживають великий підйом». За його словами, в автономному утворенні БіГ, де проживають переважно серби, діють «великі російські бізнес-структури», а також налагоджені «значні зв’язки» у галузі науки, культури, освіти та спорту.
лавров також подякував місцевому митрополиту Сербської православної церкви Єфрему за те, що він, за його словами, «надав таку чудову будівлю для розміщення дипломатичного представництва росії», і згадав про будівництво російсько-сербського храму в Баня-Луці.
Міністерство закордонних справ Боснії та Герцеговини схвалило відкриття представництва росії в Баня-Луці у 2021 році, перед початком повномасштабного вторгнення рф в Україну.
Про те, що консульство можуть відкрити цьогоріч, Додік заявив ще в лютому, і це також підтвердили у представництві РС у Москві. Так БіГ стала єдиною країною на Західних Балканах, де вдалося розширити дипломатичну місію росії після її повномасштабного вторгнення в Україну.
Більше про Республіку Сербську
Боснійські серби бойкотували референдум про незалежність Боснії та Герцеговини у лютому-березні 1992 року, а після того, як це сталося, оголосили про створення своєї республіки.
На території Боснії та Герцеговини почалася війна, під час якої серби вигнали більшість хорватів і боснійців з тих земель, на які претендували. Водночас у Республіку Сербську почали переселятися серби, яких вигнали з інших територій Боснії та Герцеговини.
Після Дейтонської угоди 1995 року, яка поклала край боснійській війні, Республіку Сербську визнали одним із двох суб’єктів у складі БіГ. Друге державне утворення — федерація Боснії та Герцеговини, де здебільшого проживають босняки — південнослов’янський народ, який сповідує іслам — та хорвати-католики.
Республіка Сербська має свій парламент і президента. Лідери державного утворення на чолі з президентом Мілорадом Додіком належать до тих європейських політиків, які не дистанціювалися від росії після її вторгнення в Україну. Сам Додік, який перебуває під санкціями США та Великої Британії, після лютого 2022 року чотири рази зустрічався з главою росії володимиром путіним.
- Поділитися: