Китай лобіює власний план врегулювання війни в Україні, переконуючи країни не брати участь у Саміті миру — Reuters

Лідер росії володимир путін із лідером Китаю Сі Цзіньпіном під час саміту в Узбекистані, вересень 2022 року
Лідер росії володимир путін із лідером Китаю Сі Цзіньпіном під час саміту в Узбекистані, вересень 2022 рокуSergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Китай просуває власний план мирного врегулювання війни в Україні, розповідаючи іншим країнам, що Саміт миру продовжить війну.

Про це пише Reuters із посиланням на посадовців, які побажали залишитися анонімними.

Публічно Китай не критикує Саміт миру, пише Reuters, і не просить країни, що розвиваються, утриматися від участі в ньому. Однак непублічно Пекін розповідав урядам цих країн, що зустріч у Швейцарії продовжить війну.

Водночас, за словами анонімних дипломатів, коли саміт у Швейцарії почав наближатися, Китай активізував свою інформаційну роботу серед іноземних високопосадовців. Зокрема, спеціальний представник Пекіна з євразійських справ Лі Хуей минулого місяця відвідав Туреччину, Єгипет, Саудівську Аравію та Об’єднані Арабські Емірати, а також зустрівся з представниками країн, що розвиваються, у їхніх посольствах у столиці Китаю.

У такий спосіб Китай намагається залучити інші країни до китайсько-бразильського мирного плану з шести пунктів, який передбачає проведення міжнародної мирної конференції «в належний час, який визнають і росія, і Україна, за рівноправної участі всіх сторін, а також чесного обговорення всіх мирних планів».

Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї минулого тижня заявив, що 45 країн підтримали цю пропозицію, причому понад два десятки або приєдналися, або «серйозно розглядають» її. Журналісти Reuters не змогли визначити, який вплив мало лобіювання Китаю, але кількість зареєстрованих учасників на саміті у Швейцарії зменшилася.

Раніше про зменшення кількості учасників саміту писало і «Радіо Свобода». За його даними, кількість країн та організацій, які підтвердили свою участь, скоротилася з 93 до 78. Хто саме передумав їхати на саміт — невідомо.

Китай і Саміт миру у Швейцарії

Президент України Володимир Зеленський раніше заявляв, що Китай може допомогти відновити справедливий для України мир та стабільність у міжнародних відносинах. Тому він просив главу Китаю Сі Цзіньпіна підтримати Глобальний саміт миру «своїм персональним лідерством та участю». 

А керівник Офісу президента Андрій Єрмак казав, що Україна докладе всіх зусиль, щоб Китай взяв участь у мирній конференції.

Та наприкінці травня в МЗС Китаю досі не могли відповісти, чи приїде їхня делегація на саміт. Reuters з посиланням на чотири джерела писав, що Китай вирішив не брати участі в конференції, оскільки хоче, аби вона була визнана як росією, так і Україною.

Згодом український президент звинуватив Пекін у причетності китайських дипломатів до спроби зірвати майбутній Саміт миру у Швейцарії. У МЗС КНР відкинули ці звинувачення, заявивши, що їхня країна «ніколи не роздмухувала вогонь і не підживлювала полум’я російсько-української війни».