Біженці з України можуть покращити демографію Молдови, якій загрожує втрата половини населення — ЗМІ
Населення Молдови до 2100 року може скоротитися наполовину — свідчить цьогорічний прогноз ООН. У країні вже лунає думка, що українські біженці, яких у Молдові близько 100 тисяч, можуть трохи покращити демографічну ситуацію.
Про це йдеться в матеріалі NewsMaker.
Так, за даними ООН, у 2024 році населення Молдови становитиме 3 мільйони людей. Однак невідомо, чи враховує міжнародна організація жителів Придністровського регіону, який не контролює Кишинів. Попередні дані перепису населення показали, що в Молдові (без “Придністров’я”) проживають близько 2,4 млн людей.
В ООН прогнозують, що населення Молдови найближчими десятиліттями значно скоротиться і до 2100 року досягне приблизно 1,5 млн людей. Тобто країна втратить половину населення.
Доктор соціологічних наук, експерт із питань управління міграцією Олександр Макухін зазначив, що однією з найбільших проблем Молдови є еміграція. За його словами, щороку з Молдови виїжджає по 63 тисячі людей.
На думку соціолога, майже вся Східна Європа досягла точки, коли країни вже не можуть справлятися зі зменшенням населення лише шляхом підвищення народжуваності.
Покращити демографічну ситуацію могло б повернення діаспори, зазначають журналісти. Так, за офіційними даними російської влади, в країні проживало 190 тисяч молдован.
Однак Макухін сумнівається, що діаспора захоче повернутися в Молдову, навіть якщо буде державне заохочення. Він навів приклад трьох країн, зокрема Вірменії, що схожа з Молдовою за рівнем економічного розвитку. За останні десятиліття населення цієї країни зросло лише раз — у 2023 році, коли 105 тисяч вірмен повернулися до країни з Нагірного Карабаху.
Натомість соціолог вважає, що найбільш життєздатним рішенням є залучення людей з інших країн. Він згадав, що після повномасштабного вторгнення росії в Україну в Молдові оселилися від 80 до 100 тисяч українців.
«Звучить цинічно, але це можливість для молдавської демографії, шанс трохи виправити складну ситуацію з народжуваністю, чисельністю населення тощо», — зазначив Макухін.
А втім, він зауважив, що рівень інтегрованості українських біженців у молдавське суспільство «не дуже високий», однак культурно, наголосив експерт, українці близькі молдованам.
Водночас людей іншої релігії та раси молдовське суспільство не сильно готове приймати, пояснив Макухін.
Так, згідно з дослідженням за 2023 рік, у Молдові індекс соціальної дистанції від громадян інших країн становив 1,9. Це означає, що молдовани згодні жити в одній країні та працювати в одному колективі з іноземцями, але не хочуть створювати з ними сім’ю чи навіть дружити. У випадку африканців і мусульман цей коефіцієнт ще вищий, оскільки громадяни Молдови навіть не хочуть жити поруч із цими людьми.
Нагадаємо, що ООН прогнозує, що до 2100 року населення України скоротиться до 15,3 млн людей. Натомість в українському уряді вважають, що населення України до 2051 року може скоротитися до 25,2 млн людей.
Водночас президент Володимир Зеленський вважає, що після закінчення війни на Україну чекає демографічний «бум». Він також вірить, що після війни українці, які виїхали за кордон, матимуть велику мотивацію повернутися в Україну і відновлювати її.
- Поділитися: