В обміні ув’язненими між Заходом та рф вирішальну роль зіграло ЦРУ, допомагала турецька розвідка — CNN

Центральне розвідувальне управління США, яке має «спецканал» для діалогу з російською розвідкою, зіграло ключову роль в обміні ув’язненими.
Про це повідомляє CNN з посиланням на американського посадовця.
Останню пропозицію щодо обміну американці представили росіянам наприкінці червня. Вона полягала в тому, щоби провести обмін ув’язненими у третій країні.
Як пише CNN, директора ЦРУ Вільяма Бернса на цій зустрічі не було. Проте на початку липня російська сторона у телефонній розмові з ним підтвердила, що «в принципі погоджується» на цю пропозицію. В середині липня обмін офіційно схвалили.
Далі Організація національної розвідки Туреччини (MİT) створила «канали діалогу» та провела останню зустріч між представниками США та росії перед обміном, підтвердили в офісі турецького президента.
Турецька розвідка взяла на себе заходи безпеки, планування логістики та потреби клірингової діяльності.
Доповнено о 21:16. Президент США Джо Байден опублікував фотографію звільнених американців у літаку. На ній можна побачити журналістів Евана Гершкович та Алсу Курмашеву, а також колишнього морського піхотинця Пола Вілана.
«Переживши неймовірні страждання та невизначеність, американці, що були ув’язнені в росії, перебувають у безпеці, на волі та почали свою подорож назад в обійми своїх родин», — написав Байден.
Більше про обмін між рф і країнами Заходу
1 серпня в аеропорту «Есенбога» в Анкарі приземлилися літаки росії та Сполучених Штатів. Вони привезли людей на найбільший з часів Другої світової війни обмін між рф і Заходом.
Серед обміняних, за даними російського видання Insider, були репортер Wall Street Journal Еван Гершкович, американський ексморпіх Пол Вілан і журналістка «Радіо Свобода» Алсу Курмашева, яка має громадянство США.
Тим часом росія в обмін на них отримає найманого вбивцю, що працював на ФСБ, Вадима Красикова, подружжя Артема та Анни Дульцевих, Павла Рубцова та Михайла Мікушина, яких вважають причетними до російського ГРУ, а також інших людей.
Байден заявив, що обмін був би неможливим без Німеччини, Польщі, Словенії, Норвегії та Туреччини, які ухвалили «сміливі та відважні рішення» щодо ув’язнених. Зокрема, обмін вимагав «значних поступок» з боку Німеччини, яка віддала полковника ФСБ Вадима Красикова — той відбував довічне ув'язнення за вбивство чеченського польового командира Зелімхана Хангошвілі.
Загалом в «історичній угоді» між росією та Заходом обміняли 24 людини — 16 людей випустили з тюрем росії та Білорусі, 8 в’язнів передали росії. Так, США чекають 4 своїх громадян та резидентів, Німеччина — 5, також звільнені 7 російських опозиціонерів.
- Поділитися: