США планували внести Навального до списку обміну з рф

США спільно з партнерами прагнули внести російського політика Олексія Навального у список для обміну, перш ніж він помер за загадкових обставин у лютому.
Про це розповів радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван під час брифінгу 1 серпня.
За словами Саллівана, у день смерті Навального він бачився з батьками американського журналіста Евана Гершковича, якого на той момент утримували в росії за звинуваченням у шпигунстві. Він запевнив, що США звільнять свого громадянина.
«Я сказав їм, що президент сповнений рішучості досягти [обміну], навіть у світлі тих трагічних новин, і що ми будемо працювати день і ніч, щоб дожити до цього дня», — наголосив радник американського президента.
Що відомо про смерть Навального?
16 лютого в російській колонії заявили про смерть ув'язненого Олексія Навального. Там стверджують, що Навальний після прогулянки відчув себе зле, практично відразу зомлівши. Медики нібито вжили всіх необхідних реанімаційних заходів, але позитивних результатів це не дало, тож вони констатували смерть.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що Навальний, «очевидно, убитий путіним». У НАТО заявили, що потрібно встановити всі факти щодо смерті Навального, а в Єврокомісії назвали смерть політика «похмурим нагадуванням про те, чим є путін та його режим».
Згодом начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов сказав журналістам, що російський політик Олексій Навальний помер природною смертю — через тромб.
«Я можу вас розчарувати, але те, що нам відомо, — він реально загинув від тромбу. І це більш-менш підтверджено. Це взято не з інтернету, але, на жаль, природна [смерть]», — сказав Буданов.
Більше про обмін між рф і країнами Заходу
1 серпня в аеропорту «Есенбога» в Анкарі приземлилися літаки росії та Сполучених Штатів. Вони привезли людей на найбільший з часів Другої світової війни обмін між рф і Заходом.
Серед обміняних, за даними російського видання Insider, були репортер Wall Street Journal Еван Гершкович, американський ексморпіх Пол Вілан і журналістка «Радіо Свобода» Алсу Курмашева, яка має громадянство США.
Тим часом росія в обмін на них отримає найманого вбивцю, що працював на ФСБ, Вадима Красикова, подружжя Артема та Анни Дульцевих, Павла Рубцова та Михайла Мікушина, яких вважають причетними до російського ГРУ, а також інших людей.
Байден заявив, що обмін був би неможливим без Німеччини, Польщі, Словенії, Норвегії та Туреччини, які ухвалили «сміливі та відважні рішення» щодо ув’язнених. Зокрема, обмін вимагав «значних поступок» з боку Німеччини, яка віддала полковника ФСБ Вадима Красикова — той відбував довічне ув'язнення за вбивство чеченського польового командира Зелімхана Хангошвілі.
Загалом в «історичній угоді» між росією та Заходом обміняли 24 людини — 16 людей випустили з тюрем росії та Білорусі, 8 в’язнів передали росії. Так, США чекають 4 своїх громадян та резидентів, Німеччина — 5, також звільнені 7 російських опозиціонерів.
- Поділитися: