Трамп розкритикував обмін журналіста, якого місяцями обіцяв повернути у разі переобрання

Кандидат у президенти США Дональд Трамп розкритикував останній обмін в’язнями між країнами Заходу та росією, який у ЗМІ назвали «історичним». Він стверджує, що міг би повернути затримних американців на більш вигідних умовах.

Про це Трамп написав у своїй соцмережі 1 серпня.

Він закликав надати деталі обміну та припускав, що у процесі повернення людей залучені гроші.

«Ми платимо їм готівкою? Вони дають нам готівку? [...] Ми звільняємо вбивць, убивць чи бандитів? Просто цікаво, тому що ми ніколи не укладаємо вигідних угод ні про що, але особливо про обмін заручниками. Наші “перемовники” — це завжди сором для нас!» — написав Трамп.

Він також заявив, що «повернув багато заручників», не надававши протилежній стороні нічого.

«… і ніколи не давав ніяких грошей. Зробити це — поганий прецедент на майбутнє. Так і повинно бути, інакше ситуація буде погіршуватися і погіршуватися», — написав Трамп.

Заяви Трампа відразу ж спростували й ЗМІ, і Білий дім. Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван наголосив, що ніякі гроші не фігурували в обміні. Окрім того, росії передали 8 в’язнів, а на противагу з тюрем росії та Білорусі випустили вдвічі більше людей.

Також ЗМІ нагадують: хоча Трамп за часів свого президентства домігся або допоміг звільнити низку американців за кордоном, не звільняючи нікого натомість, він також керував принаймні чотирма обмінами, під час яких в обмін на американців передавали ув’язнених у США.

Загалом Трамп близько трьох місяців тому перетворив ув’язнення кореспондента Wall Street Journal Евана Гершковича у росії на тему передвиборчої кампанії. Він неодноразово хвалився, що міг би негайно звільнити журналіста у разі переобрання, посилаючись на свої відносини з главою росії володимиром путіним.

Перед цим Wall Street Journal опублікувало редакційну статтю, в якій запитувалося, чому Трамп мовчав щодо затримання Гершковича. А передвиборча кампанія Байдена звинуватила його в тому, що він уникає будь-якої критики путіна. Тоді Трамп у соцмережах стверджував, що доб’ється звільнення Гершковича «за просто так», але стверджував, що путін зробить це лише для нього.

Більше про обмін між рф і країнами Заходу

1 серпня в аеропорту «Есенбога» в Анкарі приземлилися літаки росії та Сполучених Штатів. Вони привезли людей на найбільший з часів Другої світової війни обмін між рф і Заходом.

Серед обміняних, за даними російського видання Insider, були репортер Wall Street Journal Еван Гершкович, американський ексморпіх Пол Вілан і журналістка «Радіо Свобода» Алсу Курмашева, яка має громадянство США.

Тим часом росія в обмін на них отримає найманого вбивцю, що працював на ФСБ, Вадима Красикова, подружжя Артема та Анни Дульцевих, Павла Рубцова та Михайла Мікушина, яких вважають причетними до російського ГРУ, а також інших людей.

Байден заявив, що обмін був би неможливим без Німеччини, Польщі, Словенії, Норвегії та Туреччини, які ухвалили «сміливі та відважні рішення» щодо ув’язнених. Зокрема, обмін вимагав «значних поступок» з боку Німеччини, яка віддала полковника ФСБ Вадима Красикова — той відбував довічне ув'язнення за вбивство чеченського польового командира Зелімхана Хангошвілі.

Загалом в «історичній угоді» між росією та Заходом обміняли 24 людини — 16 людей випустили з тюрем росії та Білорусі, 8 в’язнів передали росії. Так, США чекають 4 своїх громадян та резидентів, Німеччина — 5, також звільнені 7 російських опозиціонерів.