Китайські та філіппінські кораблі знову зіткнулися у «спірних водах»

Ілюстративне фото. Філіппінське судно постачання 4 травня потрапило під удар водомета берегової охорони Китаю, внаслідок чого кілька членів екіпажу зазнали поранень. Це сталося під час спроби філіппінців підійти до «Другої мілини Томаса»
Ілюстративне фото. Філіппінське судно постачання 4 травня потрапило під удар водомета берегової охорони Китаю, внаслідок чого кілька членів екіпажу зазнали поранень. Це сталося під час спроби філіппінців підійти до «Другої мілини Томаса»AP Photo / Aaron Favila, File

Китайські та філіппінські кораблі берегової охорони 19 серпня зіткнулися в Південнокитайському морі. Обидві країни звинуватили одна одну в інциденті.

Про це пише Guardian.

Берегова охорона Китаю заявила, що кораблі філіппінської берегової охорони «незаконно намагалися увійти в акваторію навколо мілини Сабіна без дозволу Китаю».

Згідно з відеозаписами, які опублікував Пекін, один філіппінський корабель проігнорував попередження і «навмисно зіткнувся з китайським судном у непрофесійний, небезпечний спосіб».

Водночас представники Філіппін заявили, що два їхні кораблі берегової охорони були пошкоджені в результаті зіткнення з китайськими суднами, які проводили «незаконні й агресивні маневри» біля мілини Сабіна.

Зазначимо, що Китай вважає своєю територією більшу частину Південнокитайського моря, попри рішення міжнародного трибуналу про те, що для цього немає жодних правових підстав.

Пекін претендує і на мілину Сабіна, яка розташована за 140 кілометрів від філіппінського острова Палаван і за понад 1000 кілометрів від китайського острова Хайнань. Протягом останніх місяців між Китаєм і Філіппінами декілька разів виникали зіткнення на цьому водному шляху. 

Більше контексту

У червні китайська берегова охорона протаранила та взяла на абордаж кораблі Військово-морських сил Філіппін, які намагалися поповнити запаси на кораблі Sierra Madre, що стоїть на частково затопленому рифі. Це місце відоме як «Друга мілина Томаса».

Китай стверджує, що риф використовується Філіппінами для агресивної тактики в Південнокитайському морі. У Вашингтоні попереджали Китай, що його напад на філіппінські кораблі може спровокувати військову відповідь США.

Зрештою, на початку липня Пекін та Маніла уклали угоду, яка, здавалося, дозволила розрядити напруженість. Філіппіни навіть здійснили одне постачання продовольства на корабель без інцидентів.

Проте нещодавно Китай і Філіппіни зробили суперечливі заяви щодо умов цієї домовленості. Зокрема, Маніла відхилила вимоги Пекіна стосовно того, що вона має заздалегідь повідомляти про постачання та надавати доступ для перевірки.

Заяви Філіппін прозвучали після зустрічі в Манілі держсекретаря США Ентоні Блінкена, міністра оборони Ллойда Остіна та їхніх філіппінських колег. Блінкен сказав, що США вітають тимчасову угоду між Китаєм і Філіппінами, додавши, що нещодавнє поповнення має бути стандартом, а не винятком.

Згодом США підтвердили намір надати Філіппінам 500 мільйонів доларів військової допомоги на тлі стурбованості обох країн щодо дедалі агресивніших дій Китаю в регіоні.